Suša, kasna setva, slabo i sporo nicanje i puno glodara

Suša, kasna setva, slabo i sporo nicanje i puno glodara

Sušne godine, sve teži uslovi setve, probijanje agrotehničkih rokova, tople zime, poskupljenja. Da li može gore? Pa naravno, ako na to dodamo i slabo nicanje i veliku populaciju glodara onda dođemo do one stare dobre izreke: gde je najtanje tu se i kida!

Topli dani, puno parloga, neobradjene zemlje, idealno za štetočine kao što su glodari. Sve ono što rataru ne ide na ruku njima je idealno. Prevelik broj, prenamnoženost uzima svoj danak.

Vidne su štete na usevima uljane repice, ječma i pšenice. Oštećen koren, biljke u krugu od par kvadrata kao da nikad nisu ni bile tu, da su opšte i nikle, skupljaju seme i sve to nose u svoja skloništa, legla.

Lako je uočiti njihovo prisustvo na parceli, usevu. Na mestima gde su im legla nema biljaka, ogroman prazan prostor, krug. Ako se baci pogleda na parcelu može se uočiti više takvih krugova i onda je to odmah pokazatelj koliko njih u stvari i ima i da je to veliki problem i da je vreme da se odmah deluje.

Mere zaštite: agrotehničke i hemijske.

U agrotehničke možda i najdelotvornije da se parcele obavezno nakon žetve oru ili razrivaju. Da se žetveni ostaci zatrpaju, da se zemlja okrene.
Hemijske mere – postavljanje mamaca na bazi cink fosfida.

Za ovaj poduhvat neophodno je više ljudi, koji se na parceli raspoređujuju u strelce i laganim korakom gaze površinu i u svaku uočljivu rupu ubace mamac i obavezno nagaze petom ili nekom alatkom zatrpaju rupu u kojoj je ubačen taj isti mamac. Jako agresivna sredstva, opasna po ostali živi svet. I potrebno je obratiti pažnju prilikom takve akcije.

Obavezno korišćenje zaštite opreme.


Problem glodara treba rešavati pravovremeno, organizovano pristupiti samoj operaciji i redovno obilaziti teren i pratiti situaciju koja vrlo lako može izmaći kontroli i imati nesagledive posledice.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica