MANDATAR

MANDATAR

Trampe, Srbine!? Horski se pevalo sve do 2. aprila kada je naša i svetska javnost obaveštena o novim carinskim tarifama ko želi da plasira svoje proizvode i robe na tržište SAD. Na tom spisku našla se i Srbija sa tarifom od 37 odsto. To je više nego što su nove carine, u prvom rapisu, bile za ljutog trgovinskog rivala Kinu ili za zemlje Evropske unije. Šta se to desilo, gde smo pogrešili? Da li smo dovoljno glasno „pevali“ ili slabo aplaudirali prvom čoveku džinovslog tržišta i moćne ekonomije?! Međutim, medijski mudraci sa „linije stida“ na sve odmahuju rukom i kažu kako će ovaj i druge probleme „ispeglati“ i rešiti nova Vlada Srbije. Šta drugo reći osim ono: iz njihovih u Božje uši.

Kolumna

Dobro je što smo u nedelju 6. aprila čuli ime mandatara buduće Vlade Srbije. Reč je o profesoru doktoru Đuri Macutu iz Beograda, međunarodno poznatom i priznatom endokrinologu. Prema oceni predlagača predsednika države Aleksandr Vučića, doktor Macut svojim stručnim, moralnim i drugim  karakteristikama kredibilan da u punom kapacitetu odgovori ulozi prvog čoveka vlade i mandatara.

Više od istog autora

PROLEĆNI MRAZ

Njegovi ključni zadaci su normalizacija odnosa u zajednici, očuvanje stabilnosti i mira u regionu preko ubrzavanja evropskog puta, obnova inostranih i domaćih investicija do nastojanja da se u što kraćem roku koriguju carinske tarife koje je donela administracija SAD…

Međutim, kada su u pitanju proizvodi iz sektora poljoprivrede, analitičari kažu da se ne treba previše brinuti, jer i dalje Srbija blizu 70 odsto te produkcije izvozi na tržišta zemalja u Evropskoj uniji. Naravo, da nove carinske tarife na globalnom nivou i sa nepredvidivim američkim predsednikom, mogu uticati na tržište hrane, pre svega na njene cene.

KLADIONICA ZA NOVOG MINISTRA

I pored toga što su svi rokovi za prolećnu setvu u „šesnaestercu“, ipak politički sve aktivnije paore, pomno interesuje ko bi mogao doći na poziciju ministra u njihovom resoru. Na to će morati da pričekaju do Velikog petka (18. aprila) kada je određen rok za formiranje tima.

U svojim procenama oni ne isključuju da na tom mesto ostane i aktuelni ministar iz tehničke vlade. Čemu toliko interesovanje? Naprosto, oni su oduvek smatrali da je prvi čovek agrara jako bitna figura kada je u pitanju podrška i zaštita onih koji su posvećeni proizvodnji hrane.

Neću reći ništa novo ako kažem da su često puta bili u zabludi uz stalna iznenađenja onih što „vedre i oblače“ koji su ministarsku fotelju za poljoprivredu ustupali svim profesijama, osim u retkim slučajevima, onima koji su se školovali ili istinski dokazali u oblasti agrara.

Ali, kako neko primeti tamo gde je politika poput fudbala najvažnija „sporedna“ stvar na svetu onda ni takve kadrovske ekskurzije nisu iznenađenje. Zbog toga i ne čudi što na tu temu, pred svako konstituisanje nove vlade, paori organizuju neku vrstu klađenja ko je „viđen“ na mestu ministra poljoprivrede? U poslednje dve decenije, većina je sigurna, da će to biti neko od političara „opšte“ prakse!


DIMNE BOMBE

POLJO TEME

Po svim kalendarima i prioritetima aktuelnih obaveza prolećna setva je bez konkurencije. Optimalni rokovi za šećernu repu, suncokret, soju i kukuruz  su pred vratima i ne iznenađuje užurbanost i primetna nervoza ratara.

Doduše, zadovoljni su zbog stanja zemljišta, odnosno predhodnih kiša, ali i ne ispuštaju digitrone iz ruku koji kažu da će ovogodišnja setva u odnosu na onu od prošle godine biti sluplja za 20 odsto.


Situaciju je zakuvala, kako kažu ratari, cena mineralnih đubriva. Tako je urea u međuvremenu poskupela sa 390 na 450 evra po toni. Strahuju da zbog globalnih problema sa gasom, koji je osnovni energent u toj proizvodnji, lako može doći i do novog rasta cena pa i poremećaja na tržištu.

To bi se pre svega odnosilo na NPK đubrivo koje kao kopmpleksno sadrži tri osnovna elementa bitna u biljnoj proizvodni:azot, fosfor i kalijum. S obzirom da ni domaće tržište nije izolovano u odnosu na globalno to je dodatna glavobolja za većinu ratara.


Inače, da za poljoprivrednike nema opuštanja govori i informacija da se naša zemlja našla u okruženju opane zarazne bolesti slinavke i šapa koja napada papkare. Pored upozorenja na opreznost svim domaćim stočarima u ispomoć su se uključile sve preventivne službe iz tog sektora a uvedena je i zabrana unosa hrane životinjskog porekla iz pet država u kojima je regitrovana bolest a to su: Mađarska, Slovačka, Austrija, Nemačka i Turska.

DEMOGRAFIJA VUČE ZA RUKAV

To što se brže ne uključujemo, kada je u pitanju poljoprivreda, u procese vezane za pristup Evropskoj uniji, jedan od razloga su i nepovoljni demografski trendovi. To je dijagnostikovano istraživanjem Republičkog zavoda za statistiku koje je koristilo podatke sa poslednjeg i nekoliko predhodnih popisa u oblasti agrara.

Pored ostalog u rezultatima istraživanja se navodi da je nastavljen trend pada broja gazdinstava sa isključivim prihodima od poljoprivrede. U proteklih 10 godina broj seoskog stanovništva je smanjen za 389.000 što je dovelo da se broj članova po jednom domaćinstvu smanji sa 3,05 na 2,75.

Podaci govore da je starost žitelja našeg ruralnog područja u perodu od 2012. do 2023. godine povećanja za 1,9 godina, odnosno sa 43,3 na 45,2 godine. Uz sve u navedenom periodu površine pod takozvanim efektivnim poljoprivrednim zemljištem snajene su za 180.000 herktara.

Ovo je samo deo loših trendova u poljoprivredi koji se uredno registruju dok se na njihovom otklanjanju radi usporeno i bez jasnih strategija. Hoće li neko za taj značajni problem, odnosno njegovo rešavanje  novu Vladu Srbije „povlačiti“ za rukav, ostaje da se vidi?!

Doduše, kako primeti aforističar Aleksandar Čotrić: “NIJEDAN PROROK NIJE ZNAO ŠTA ĆE GA SNAĆI“!!!

…  

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica