Stigle visoko kvalitetne JUNICE iz Nemačke: Daju 30 litara mleka i VIŠE!

Stigle visoko kvalitetne JUNICE iz Nemačke: Daju 30 litara mleka i VIŠE!

STIGLE JUNICE IZ NEMAČKE: Radi poboljšanja rasnog sastava grla i povećanja mlečnosti, u osečanska sela, stigle su visoko kvalitetne junice iz Nemačke.

visoko kvalitetne junice iz Nemačke

Junice iz Nemačke uz pomoć Veterinarske stanice i osnovne odgajivačke organizacije u Peckoj, a u saradnji sa Institutom za stočarstvo u Zemunu

Nabavku steonih junica sa stočarima, sa kojima sarađuje realizovala je Veterinarska stanica i osnovna odgajivačka organizacija u Peckoj, u saradnji sa Institutom za stočarstvo u Zemunu.

Na 15 farmi stočara, u selima Dragodol, Lopatanj, Carina, Gunjaci uvezena je 21 od planiranih 67 junica simentalki.

Od dve junice koje je nabavio Nenad Nešković, stočar iz Dragodola, jedna se već prilagođava na nove uslove u ovom kraju. Na farmi porodice Nešković, najvećih proizvođača mleka u ovom osečanskom selu, u zavisnosti od perioda godine 12 muznih krava, dnevno daje oko 150 litara mleka koje isporučuju mlekarama.

Uskoro podsticaji za priplodne junice i nazimice – Šta još traže farmeri na Tari?

Ove steone junice daju i preko 30 litara!

junice iz Nemačke u Peckoj

 

”Kupovinom ovih junica dobijamo kvalitetnija i mlečnija grla. Krave koje imam daju 25 litara, a ove junice će sigurno davati dosta više, od 30 litara pa naviše. Kako ih budemo hranili sigurno da će biti bolje. Maksimalno se trudimo da ishrana bude kako treba, dajemo kvalitetno seno, silažu, koncentrat. Za dva meseca, junica koju smo dobili, će se oteliti i ukoliko bude žensko tele ostaviću ga u zapat ”, kaže Nešković.

I Dragan Đurđević iz sela Konjic ubuduće će isporučivati više mleka nego što trenutno predaje. Na njegovu farmu iz Nemačke stigla je jedna junica, čime je broj grla u štali povećao na osam.


To su, kako kaže naš sagovornik, kvalitetna grla,  drugačija je genetika, pa je želeo da ukrsti sa našim grlima, kako bi povećao proizvodnju mleka. Zadovoljan je dosadašnjom proizvodnjom, iako bi, po njegovim rečima, otkupna cena mleka mogla da bude veća, jer trenutno dobija 40 dinara po litru.

Genetika je važna, ali bez ovih preduslova NEMA kvalitetnog MLEKA!

Do kraja aprila stižu i ostale junice iz Nemačke

Junice iz Nemačke Pecka

Preostalih 45 junica trebalo bi na farme stočara iz okoline Pecke da stigne krajem aprila i početkom maja.


Svaka junica proizvođače, koji imaju mogućnost da kod Ministarstva poljoprivrede konkurišu za povraćaj novca jer su nabavili kvalitetna priplodna grla, je koštala 3.000 evra.

Zašto uvoz junica u Srbiju?

Doktor veterinarske medicine Igor Rabat, jedan od inicijatora uvoza priplodnih junica, kaže da su se na ovaj korak odlučili jer su proizvođači želeli da kupe kvalitetna grla, ”ali nažalost u Srbiji nije velika ponuda priplodnih junica iako imamo kvalitetna grla, ali i da se genetika malo promeni, da se ljudima koji se bave mlečnim govedarstvom omogući da dobiju grla koja do sada nisu imali u svojim štalama”.


”Za mene je veliki uspeh što smo u Pecku uspeli da uvezemo ovaj broj grla.  To je jedna nova linija i Nemačka genetika. U osečanski kraju u proteklih pola veka nisu uvezena grla ovakvog kvaliteta.

Jedna junica koštala je tri hiljade evra, a obzirom da stočari imaju pravo na povraćaj novca od strane ministarstva, dobiće subvencije, i pošto su grla steona i tele, junicu praktično dobijaju besplatno.

Trenutno je na području Pecke vrednost teleta 105.000 dinara, što je jako visoka cena.

Krave ne mogu da se nađu ispod 2.000 do 2.500 evra, tako da ove junice kada se pogleda paritet cena su baš i povoljne. Nažalost ograničen je broj grla koji može da se nabavi, to nije baš tako lako, jer je potražnja za takvim junicama veoma velika’‘, navodi Igor Rabat.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica