4 vrste đubriva i kako ih izabrati

4 vrste đubriva i kako ih izabrati

Četiri vrste đubriva — kompost, malč, komercijalni sintetički proizvodi i organski proizvodi — dolaze u nekoliko oblika i primenjuju se različitim metodama. Sva đubriva obezbeđuju hranljive materije za hranjenje biljaka, ali svako od njih nudi prednosti koje preciznije i efikasnije ciljaju specifične segmente kao što su bašta ili travnjak.

Održavanje travnjaka i bašte može biti prijatno, ali skoro uvek zahteva posvećenost u smislu vremena i fizičkog rada. Danas srećom postoji mnogo proizvoda koji pomažu da dodamo lepotu i vrednost svom imanju, a važno je znati koje đubrivo može da se uzme u obzir.

 

Izdvajamo  četiri različite vrste đubriva i njihovu upotrebu kako bismo vam pomogli da odaberete najbolje za vaš baštenski projekat.

4 vrste đubriva za travnjak i baštu

1. Sintetičke vrste đubriva

Najbolje za: Brzi rezultat, travnjake

Sintetička đubriva su proizvedene hemikalije u tečnom ili granularnom obliku i takođe su dostupne kao proizvod sa sporim oslobađanjem. Ova đubriva su spremna za upotrebu, ili možete kupiti koncentrate za mešanje kod kuće. Oni brzo obezbeđuju hranljive materije vašem travnjaku, cvetnim lejama i povrtnjacima.

 

Sintetička đubriva se prilično lako primenjuju i mogu se dodati u zemljište i pre i posle sadnje. Tečni oblici se često razblažuju vodom ili dodaju kada je tlo vlažno nakon zalivanja ili padavina. Neka tečna đubriva se takođe mogu primeniti direktno na listove radi unosa hranljivih materija. Zrnasta đubriva najbolje deluju kada se zalivaju ili unesu u zemlju. Ostala đubriva, posebno za drveće i sobne biljke su klipovi koji se guraju u zemlju (drveće) ili saksije (kućne biljke). Ova đubriva se sporo otpuštaju jer su dizajnirana da se razgrađuju tokom vremena za duže, kontinuirano hranjenje.

travnjak


Možete kupiti višenamenski proizvod koji ćete koristiti sa više različitih biljaka ili se odlučiti za jednu od širokog spektra dostupnih sintetičkih proizvoda koji ciljaju na određene biljke. Postoje đubriva za hranjenje paradajza, ruža, lukovica cveća, drveća i žbunja, kućnih biljaka i još mnogo toga. Drugi proizvodi mogu podstaći cvetanje ili podržati rast korena u sadnicama. Većina je lako dostupna u baštenskim prodavnicama sa većim asortimanom specijalnih proizvoda u plastenicima i rasadnicima.

 

Sintetika je najpraktičnija opcija za održavanje travnjaka bujnim, zelenim i čistim od korova jer se lako nanosi na postojeći travnjak gde bi druga đubriva poput komposta ili malča ugušila i ubila postojeću travu.


SAVET

Možda ćete skoro odmah videti rezultate korišćenjem sintetičkog đubriva, ali ponovljene primene su često neophodne da bi vaše zelenilo izgledalo najbolje. Ova vrsta đubriva takođe može biti skuplja opcija.


 

2. Kompost

Najbolje za: Poboljšanje zemljišta, povrtnjaka

Kompost je mešavina organskih materijala kao što su pokošena trava, suvo lišće i drugi raspadajući biljni materijal, kuhinjski ostaci i stajnjak. Mešavina se najčešće primenjuje obradom ili ukopavanjem u postojeće zemljište. Možete napraviti sopstvenu gomilu komposta ili je kupiti u kantici ili vrećici. Najlakše je dodati ga pre sadnje, ali se može dodati i u vreme sadnje ili posle kao sporedna obrada. Kompost mora da se razgradi u zemljištu pre nego što hranljive materije budu dostupne biljkama, što ga čini sporo delujućim đubrivom sa dugoročnim rezultatima.

 

Kompost obezbeđuje azot, poboljšava teksturu vašeg zemljišta i privlači korisne organizme i mikroorganizme. Odličan je godišnji dodatak povrtnjacima, cvetnim lejama i grmovima, ali nije praktičan kao dodatak postojećim travnjacima. Kompost je ekološki prihvatljiv i jeftin, ali zahteva određeni fizički napor da se primeni.

 

SAVET

Sadnja pokrovnog useva je još jedan način da dodate kompost u vaš povrtnjak. Različite vrste deteline, heljde i lucerke sade se u jesen ili rano proleće, a zatim se obrađuju pre sadnje. Pokrivni usevi propadaju i razgrađuju se da dodaju azot postojećem tlu. Oni takođe mogu da potisnu neželjeni rast korova.

 

3. Komercijalne vrste organskog đubriva – Organsko folijarno đubrivo

Najbolje za: Male aplikacije, odbija glodare

Neka od uobičajenih komercijalno upakovanih organskih đubriva uključuju krvno brašno, koštano brašno, guano slepih miševa, riblju emulziju i brašno od morskih algi. Neki proizvodi povećavaju kiselost ili alkalnost zemljišta, dok drugi dodaju određeni element. Samo neke od njih je lako pronaći u baštenskim prodavnicama, iako ćete možda videti veći izbor u rasadnicima biljaka. Cena je faktor pri izboru ovih organskih proizvoda. Njihova primena na velikim baštenskim površinama može biti skupa.

Oni rade veoma dobro za male, specifične primene kao što je đubrenje određenog povrća i cveća. Kulture keče, koje se teško hrane, imaju koristi od krvnog brašna koje dodaje azot zemljištu i ima dodatnu korist od odvraćanja štetočina poput zečeva i drugih malih glodara koje odbija miris. Riblja emulzija je odličan folijarni sprej za ishranu sadnica, a koštano brašno je bogato fosforom koji podstiče rast korena i podržava zdravije biljke.

 

SAVET

Životinjsko đubrivo je još jedno organsko đubrivo koje se obično može kupiti u vrećici. Može da sadrži drugi kompost, tako da je dobra ideja da pročitate informacije o sastojcima na etiketi. Komercijalno prodati stajnjak se priprema pod kontrolisanim uslovima visoke toplote da ubije patogene i generalno je bezbedniji od stajnjaka svežeg iz štala.

Malč

Najbolje za: zaštitu, izgled

 

Malč kao održivo đubrivo se sastoji od materijala kao što su kora drveta, slama, propadajuće lišće i drugi prirodni materijali. Uobičajeni malčevi od kore drveta su kedar, bor i tvrdo drvo i obično dolaze u tri veličine, strugotine ili grumenčići. Slama se na većini mesta prodaje u balama, a slama od bora, još jedan popularan prirodni malč, prodaje se po težini kada je možete pronaći. Pokošena trava i lišće se obično skupljaju iz vašeg dvorišta. Ove vrste malča se polako razgrađuju tokom vremena kako bi dodale hranljive materije i poboljšale teksturu tla.

 

Malč služi u nekoliko drugih namena u bašti. Pomaže u zadržavanju vlage i održava površinu tla hladnom. Suzbija korov i deluje kao zimska zaštita za mnoge biljke, uključujući žbunje i ukrasno drveće. Konačno, malč dodaje divan gotov izgled vašim cvetnim krevetima i drugim zasadima.

 

Postoji mnogo materijala koji se nazivaju malč koji ne sadrže hranljive materije za vaše biljke i, u stvari, možda uopšte nisu idealni za vaše bašte. Malč se može napraviti od gume, kamena, plastike, novina i drugih neorganskih materijala. Novinski papir, pa čak i neki ukrasni malčevi od kore drveća u boji sadrže boje koje možda ne želite da dodate u svoje tlo. Kamen ili šljunak sadrže minerale koji mogu da iscure u zemljište zalivanjem, međutim, kamenu je potrebno mnogo vremena da se razgradi.1

 

SAVET

Zajednice često nude besplatan malč vlasnicima nekretnina. Obično sadrži drvnu sječku, isječke i druge prirodne materijale, ova vrsta malča je skoro uvijek kompilacija otpadnog materijala prikupljenog iz dvorišta ili javnih radova.2 Imajte na umu, međutim, da besplatni malč ne dolazi sa etiketom sastojka pa je dobra ideja da budete selektivni u pogledu toga kako i gde ga koristite.

Izbor đubriva

Kako odabrati najbolje đubrivo za vaše dvorište i baštenske projekte može biti jednostavan proces i ne morate se uvek ograničavati na samo jednu vrstu. Možete odabrati da dodate sintetičko đubrivo bogato azotom da biste započeli svoju povrtnjaku, a zatim sredinom sezone doradili svoje useve kompostom, stajnjakom ili komercijalnim organskim materijama. Iako malč od kore ne funkcioniše dobro u povrtnjaku, efikasan je u kombinaciji sa sintetičkim đubrivima za gredice i drveće.

 

Kada vam je potreban proizvod koji se lako može primeniti na postojeću sadnju, kao što je travnjak, postavljena gredica ili drveće i žbunje, sintetička đubriva deluju na podsticanje rasta i ne zahtevaju ometanje tla. Veliki povrtnjak će imati koristi od rane primene granuliranog đubriva sa sporim oslobađanjem sa visokim sadržajem azota pre nego što presadite ili posejete seme. Sintetička đubriva i komercijalni organski proizvodi su dobar izbor za vašu kolekciju orhideja, sobnih biljaka, ruža i bilo koje druge specifične vrste biljaka ili sadnju malih useva.

 

Kompost je najlakše dodati pre sadnje, organski je i najbolje funkcioniše za dugoročno poboljšanje zemljišta. Većina povrtnjaka se svake godine sadi na istom mestu koje iscrpljuje azot. Hranjive materije treba stalno dopunjavati, što čini godišnji dodatak organskog komposta idealnim đubrivom za jestive useve. Kompost se može uneti u zemlju za nove gredice, dodati u vreme sadnje ili primeniti kao bočna preliva i na cveće i na useve tokom vegetacije.

Prirodni malč služi kao završni dodir cvetnim gredicama i pejzažnim biljkama. Primenjuje se u proleće ili jesen i, kada se dodaje godišnje, polako će se razgraditi kao đubrivo sa sporim oslobađanjem za vaše baštenske projekte. Nekoliko prirodnih malčeva, slame ili raspadnutog lišća, može da funkcioniše u povrtnjaku, ali pošto se sporije razgrađuje od komposta, neće obezbediti godišnju potrebu za azotom za većinu useva.

Očitavanje NPK odnosa

Primarni minerali koje biljke trebaju da rastu su azot, fosfor i kalijum. Oznake sintetičkog đubriva nose odnos NPK koji vam govori koliki procenat svakog od ovih minerala čini proizvod. Odnos NPK od 15-10-10 znači da sadržaj proizvoda uključuje 15 procenata azota, 10 procenata fosfora i 10 procenata kalijuma. Etikete takođe mogu navesti sekundarne minerale, smole i punila kako bi vam pomogli da utvrdite da li taj proizvod ima sve što vam je potrebno.

Izvor: The Spruce

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica