Martovski sneg poremetio je planove ranog proleća u voćnjacima, pošto su se pre nekoliko dana zabelela sela u valjevskom kraju. Neobično visoke temperature za ovo doba godine, koje su proteklih sedmica išle i do 20 stepeni, izmamile su pupoljke, te su pojedine voćne vrste počele da cvetaju. Međutim, usledilo je zahlađenje sa snežnim padavinama, koje su nakon toga uz mraz bile uzrok prvih ozbiljnijih šteta u pojedinim zasadima.
Iako voćarski kalendar poznaje druge datume, poslednjih nekoliko godina svedoci smo ranijeg cvetanja voća nego što je tipično. Standardni početak cvetanja šljive je oko 10. aprila, podseća Jovan Milinković iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe u Valjevu, ali u poslednjih desetak godina primetno je ranije cvetanje – od nedelju do dve sedmice ranije. Prošlog proleća šljiva je počela da cveta oko 20. marta, a ove godine 17. marta već je bila u ozbiljnoj pripremi za cvetanje.
Možda vas zanima
Međutim, neki voćari smatraju da sneg ipak nije naneo značajnu štetu. Zlatomir Nenadović iz sela Konic kod Osećine, kaže da ovako rano cvetanje nije uobičajeno, ali da snežne padavine nisu dovele do oštećenja.
”Vrlo je retko da u Podgorini u ovom periodu voće cveta, bivalo je, ali u aprilu obično padne malo kiše i snega i to skine. Sada, srećom, nije bilo značajnijih oštećenja nakon snega. Procvetla je kruška, rane sorte šljiva”, kaže Nenadović.
Visina snežnog pokrivača u brdsko-planinskim predelima oko Valjeva i Osečine kretala oko 10 do 15 centimetara, dok je jutarnji mraz išao i od minus pet do čak sedam stepeni ispod nule. Taj mraz može naneti štetu čak i zatvorenim cvetovima. Velika opasnost preti voćnjacima koji su zasađeni u dolinama i uvalama, gde se hladan vazduh duže zadržava.
”Oštećenja ima na voću, a kolika su to ćemo tek videti. Svo voće koje je procvetalo, pre svega tu mislim na kajsiju, dženariku, čak i neke rane sorte trešanja i šljiva, će imati ozbiljne štete od mraza. Otvoren cvet strada na minus dva stepena, a u ovom kraju je bila daleko niža temperatura.
Štete od mraza na voću i do 100% – OVE vrste su pretrpele NAJVEĆU štetu!
Ono što je dobro većina stabala šljiva nije ušla u fazu cvetanja. Sorta stenlej, kao i rakijske sorte, su pred otvaranje cvetova i to je dobro, jer zatvoren pupoljak može da izdrži tu temperaturu ”, navodi Milinković, savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo.
Najosetljivija je kajsija – već je potpuno procvetala i veoma je ranjiva na niske temperature. Dženarika, kao poludivlja voćna vrsta, mnogo je otpornija i ne bi trebalo da ima značajne štete, osim ako se mraz zadrži više dana. Kada je reč o jagodastom voću, mladari su već počeli da se razvijaju, pa će mraz najverovatnije prouzrokovati opekotine.
”Verovatno ćemo imati cvetanje dve nedelje ranije nego što je bilo uobičajeno. Međutim, postoji bojazan da ovo neće biti jedini hladan talas. U aprilu bismo mogli da imamo još jedan nalet hladnog vazduha, što bi moglo naneti velike štete voću koje će biti u punom cvetu – ne samo šljivi, već i trešnji, kruški i jabuci”, upozorava Milinković.
Prema njegovim rečima, očigledno je da će voćari morati da se navikavaju na ovu pojavu i prilagođavaju radove u voćnjacima. Neki poslovi koje su ranije radili krajem marta sada će morati da obavljaju mnogo ranije. Na primer, rezidba je već trebalo da bude završena, kao i zaštita zasada.
Komentari