Šta nam donosi novi Zakon o rakijama?

Šta nam donosi novi Zakon o rakijama?

Početkom meseca usvojen je novi Zakon o jakim alkoholnim pićima. O tome šta nam donosi, ko će imati koristi od njega, a kome možda neće odgovarati razgovarali smo sa gospodinom Ivanom Uroševićem, predsednikom Grupacije proizvođača rakije Privredne komore Beograd. Pogledajte šta sve možda ne znate o novom Zakonu.

Šta nam sve donosi novi Zakon o jakim alkoholnim pićima? Da li on može da nam garantuje da će rakije u Srbiji biti kvalitetne i zdravstveno bezbedne? Šta će novi Zakon značiti malim proizvođačima rakije? Na ova i mnoga druga pitanja odgovara nam dr Ivan Urošević, predsednik Grupacije proizvođača rakije Privredne komore Beograd.

Novi zakon pravi veliki prostor za registrovanje malih proizvođača i onih proizvođača koji po trenutno važećem zakonu nisu imali interes da se legalno bave proizvodnjom i trgovinom rakije. Naime, bilo je mnogo uslova koji su bili neprihvatljivi za male proizvođače i koji su za njih predstavljali veliko opterećenje”, kaže dr Ivan Urošević.

Rakija - ©Agromedia

„To su, na primer, bile odredbe koje propisuju obavezan određen broj prostorija i opremu koja bi trebalo da se kupi, ali i obavezno stručno lice koje mora da bude angažovano. Ovaj zakon sve te obaveze ukida i liberalizuje mogućnost registrovanja malih proizvođača, ali stavlja u povoljan položaj i one proizvođače koji proizvode po 500 ili 600 litara gotovog proizvoda.“

„Dakle, mali proizvođači moraju da budu registrovana pravna lica ili preduzetničke radnje. To je osnovni uslov koji moraju da ispune da bi bili registrovani proizvođači jakih alkoholnih pića. Uz to, važan je uslov za njih i da proizvod bude zdravstveno bezbedan, odnosno, da urade hemijsku analizu koja će to i da potvrdi.“

Pečenje rakije - ©Agromedia  

„Da li će proizvođači kupovati savremenu opremu ili će raditi na neki tradicionalan način, da li će angažovati ili neće stručno lice, to je ovim zakonom ostavljeno na volju proizvođača. Ne stavlja im se ništa od navedenog na teret kao obaveza.“

Da li zakon propisuje i neke određene standarde, odnosno specifične karakteristike jakih alkoholnih pića koje proizvođači moraju da ispune? Postoji li pravilo koje određuje da oni moraju da ispune neki minimum kvaliteta i na taj način odbace mogućnost mešetarenja i proizvodnje loše rakije?


Ovaj zakon je potpuno drugačiji od prethodnih zato što ne postoji pravilnik koji ga prati nego su u okviru njega definisane kategorije jakih alkoholnih pića. U okviru svake kategorije definisani su mini pravilnici, odnosno uslovi kvaliteta koji ta kategorija mora da ispunjava. Sa druge strane, proizvođači rakija svoju proizvodnju moraju da usklade i sa Zakonom o bezbednosti hrane.“

Više od 80% jakih alkoholnih pića prodaje se na crno i to se uglavnom radi preko ugostiteljskih objekata.


 „Smatram da će ta dva zakona biti sasvim dovoljna da definišu kvalitet i kategorije alkoholnih pića. Ostaje nam sada još da vidimo kako će izgledati primena tih zakona i kontrola u praksi. Ukoliko se zakon ne bude primenjivao valjano, kakav god da je, nećemo imati pozitivan efekat.“

„Takođe, veoma je važno naglasiti da ovaj zakon ne može da se bavi prometom jakih alkoholnih pića u ugostiteljskim objektima i trgovinama. To su predmeti drugih zakona, ali su ovo svakako segmenti kojim će državna uprava morati da se bavi u narednom periodu, odnosno, neophodno je da ih bolje definiše.“


Pečenje rakije - ©Agromedia  

„Svi smo svesni toga da se više od 80% jakih alkoholnih pića prodaje na crno, što se uglavnom radi preko ugostiteljskih objekata. Zato, ukoliko takvi objekti postanu predmet ozbiljne kontole, sivo tržište će se sigurno znatno smanjiti.“

„Uz to, proizvođači sada imaju mogućnost da se legalizuju bez ikakavih dodatnih uslova, odnosno finansijskih opterećenja. Jednostavno, svi bi trebalo da teže ka tome da legalno rade svoj posao, pre svega zbog nas samih, jer pre ili kasnije svi dolazimo u neki kontakt sa prehrambenim proizvodima.“

Mali proizvođači moraju da budu registrovana pravna lica ili preduzetničke radnje. To je osnovni uslov koji moraju da ispune da bi bili registrovani proizvođači jakih alkoholnih pića.

 „Kada bi i u drugim oblastima bilo takve nelegalne proizvodnje, niko od nas ne bi znao šta jede i pije. Ipak je svima nama u interesu da znamo odakle je sirovina potekla, kakav je njen kvalitet i na kraju, što je možda i najvažnije, trebalo bi da ono što platimo – to i dobijemo.“

Sagovornik:
dr Ivan Urošević, predsednik Grupacije proizvođača rakije PKB

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica