Masovni pomor pčela u Srbiji nastavljen je i tokom druge polovine marta i početkom aprila, saopštavaju iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije. U nekim regionima zabeleženi su gubici i do 100 odsto pčelinjih zajednica, pa stanje u pčelarstvu nije ohrabrujuće.
Pčelari prijavljuju uginuća pčela
,,Verovali smo da će se gubici pčela okončati do sredine marta i da će društva koja su preživela zimu, iako oslabljena, nastaviti da se razvijaju na voćno-maslačkovoj paši. Ipak, do toga nije došlo. Naprotiv, pčelari iz svih krajeva Srbije izveštavaju da se gubici pčela nastavljaju i drastično uvećavaju.
Možda vas zanima
Izveštaji o uginuću pčelinjih društava podjednako stižu iz skoro svih krajeva Srbije, prvenstveno iz Vojvodine, zatim iz zapadne Srbije, Pomoravlja i Šumadije“, navodi se u saopštenju Saveza pčelarskih organizacija Srbije.
U Topličkom i Jablaničkom okrugu uginuća pčela, u ovom periodu, su oko 30 odsto, u Mačvi idu od 40 do 50 odsto, u Kolubarskom okrugu su 60 odsto, u Moravičkom 86 odsto, a u Vojvodini i do 90 odsto.
„Stražilovo: 33 košnice 100 odsto, a drugi slučaj od 50 društava preživela tri, na Fruškoj gori od 365 društava ostalo šest, zatim opština Odžaci više od 50 odsto, iz Novog Sada i okoline iste tužne vesti“, navode iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije, dodajući da ima slučajeva u kojima se pčelari sa višedecenijskim pčelarskim stažom prvi put sreću sa gubicima pčela većim od 30 odsto.
„Većina pčelara stanje u košnici opisuje rečima da su košnice u poslednjih 15 dana naglo ostale bez pčela i ako ima malo zatvorenog i još manje otvorenog legla sa solidnim vencima meda i zalihama polena. Mrtvih pčela nema ni u košnici ni ispred nje. Samo nekoliko pčelara je prijavilo vidljive znakove nozeme”, dodaju u saopštenju.
Uginuća društava su, kako nastavljaju, podjednaka i sa mladim i sa starijim maticama, kao i društava koja su uspešno tretirana protiv varoe.
„Postoje pčelari koji veoma precizno kontrolišu nivo preostale varoe u košnici, uspešno su je suzbili, ali uginuća su tu. Registrovan je veći postotak uginuća rojeva formiranih prošle godine u odnosu na standardna društva. Masovna uginuća jednako prijavljuju dugogodišnji i iskusni pčelari sa velikim brojem košnica, kao i pčelari sa manjim brojem košnica“, navode iz SPOS-a.
Kako kažu, društva koja su preživela ovaj period po snazi su od 10 do 30 odsto slabija u odnosu na uobičajenu snagu društava u ovo doba godine. Jedan broj društava, od pregleda do pregleda i dalje slabi.
Ukradena oprema koja može da prepozna LAŽNI med! Krivac se ZNA?
Komentari