ČUVARI KUTIJA

ČUVARI KUTIJA

Proleće, poljoprivreda, politika, dodao bih i pamet, mogu da funkcionišu bez sudaranja, isključivanja, osporavanja ili nekih drugih nepodnošljivosti. Mnogo toga, pa i ova četiri „P“ su u funkcionalanoj a često i skladnoj interakciji. Nažalost, određeni tikvani mogu da poremete navedenu liniju tvrdnjom kako su od svega najbitniji čuvari izbornih kutija. Nemam nameru da sporim njihovo mišljenje, jer su i čuvari kutija u određenim okolnostima značajni, ali „ušati“ pehar u ovom turbulentnom vremenu lično vidim u rukama domaćih poljoprivrednika, odnosno njihovim gazdinstvima, preživelim kombinatima, prehrambenim kompanijama koje su u prošloj godini omogućili izvoz od 5,14 milijardi evra.

ČUVARI KUTIJA

Ovaj podatak naglašavam što je donedavno navedena suma za domaći agrar bio cilj o kojem su samo okoreli optimisti maštali. Međutim, pokazalo se da Srbija zna da proizvede, ali i proda kvalitetnu hranu.

Možda vas zanima

Pomenuta činjenica treba da trgne i  uozbilji, ne samo one koji se bave agrarom, već i kompletnu zajednicu i njena rukovostva da je, pored ostalog, naša poljoprivreda, što i vrapci znaju, ogroman potencijal i šansa u privrednom i ekonomskom smislu.

Nije ovo statistička priča niti nešto što će biti po volji sve nervoznijim investitorima i biznismenima koji misle da su ciklusi u agraru predugi i da se preko noći ne mogu puniti bisage. Takvi treba da se preispitaju i promene poslovni narativ vezan za poljoprivredu.

KAKO PODNETI TUĐI USPEH?!

MLEKO NIJE POKIPELO

Upravo dok sam sklapao ovu kolumnu proizvođači iz Udruženja „Naše mleko“ i Udruženja za spas i opstanak stočara zapadne Srbije, najavljivali su blokadu resornog Ministarstva i ostavku ministra ako ih ne primi na razgovor. Takvo nezadovoljstvo iskazali su zbog korigovanja količine preuzimanja i smanjenih otkupnih cena mleka. Pojedine mlekare „uštinule“ su proizvođače od 10 do 16 dinara po litru.

Znajući da se proizvođači ne šale, ali i da je zbog nekontrolisanog uvoza mleka i mlečnih proizvoda kao i pada kvaliteta došlo do ozbiljnih poremećaja na domaćem tržištu, ministar Glamočić, kao dobar poznavalac prilika u toj proizvodnji nije dopustio da mleko pokipi.

Vrlo brzo iz „Imleka“, „Dr Milk“ i još jednog broja mlekara saopštili su da neće smanivati otkupne cene niti količine mleka bez obzira na značajne tržne viškove, sve u nameri, podrške domaćem stočarstvu i dobre saranje sa proizvođačima.


U međuvremenu je došlo i do sastanka ministra sa predstavnicima nekoliko udruženja stočara i proizvođača mleka gde im je objašnjeno, bolje reći otvoreno saopšteno, da su i takozvana „uska“ grla i problemi nastali usled nekontrolisanog uvoza mleka i mlečnih proizvoda.

Rečeno je da se uvoz ne sme sprečavati, ali pojačanom kontrolom kvaliteta može značajno korigovati. Dobar deo problema stvorili su domaći proizvođači, jer mleko u kojem je resgistrovano prisustvo aflatoksina ne može da ide preko granice. Istovremeno, naglašeno im je da su resorno ministarstvo i država stočarstvo i sve njene grane po pitanju unapređenja i podrške svrstali na prioritetnu poziciju.

Tek što su stigli na svoje farme i gazdistva saopštena je informacija da je Uprava za agrarna plaćanja raspisala javni poziv za podsticaje u stočarstvu za kvalitetna priplodna i muzna grla, odnosno ovce, koze do živine i riba za 2025. godinu u iznosu od 18 milijardi dinara. To su dobre vesti i priče koje motivišu i podstiču za osvajanje novog „ušatog“ pehara domaćeg agrara.


TESNO U KOSJERIĆU…

Uz natprosečnu izlaznost, ali i veliki broj nepravilnosti u nedelju 8. juna održani su izbori za lokalne skupštine u Zaječaru u Kosjeriću. Na glasačkim mestima u glavnoj ulozi, ipak je bila OLOVKA, a oko nje puno problema, pritisaka i zbunjnivanja građana i javnosti.

Bez obzira što je opozicija i u Zaječerau i Kosjeriću, nešto više od sat vremena posle zatvaranja biračkih mesta proglasila pobedu, oko 23 časa iz sedišta SNS u Beogradu član stranke i predsednik države Aleksandar Vučić, saopštio je da i pored toga što su izbori protekli u atmosferi nezapamćenog linča Srpska napredna stranka sa koalicionim partnerima u Zaječaru je ubedljivo pobedila dok je tesna pobeda ostvarena i u Kosjeriću.


S obzirom na najavu velikog broja prigovora i žalbi na izbornim mesima u obadve lokalne zajednice, teško je očekivati, da će se dosta naelektrisana postizborna atmosfera brzo smiriti.

Ovo ne znači da su čuvari kutija loše radili, već da je pomenuti „probni“ balon za utvrđivanje rapoloženja građana u Zaječaru i Kosjeriću, preozbiljno shvaćeno. Probni baloni lako pucaju, što znači, da su i raspoloženja građana krhka. Da ne kažem-ćudljiva i nepredvidiva. Međutim, nezavisno od toga kako će konačni, odnosno zvaniči rezultati glasiti, navedeni  izborni „uzorak“ ne bi smeo da služi za produbljuje društvene krize, netrpeljivosti i podela.

MALINARIMA POTREBNI BERAČI, A NE ČUVARI

Za razliku od izbornih procesa tokom kojih sve značajniju ulogu imaju čuvari kutija, što bi trebalo sve da nas zabrine, ima i onih kojima oni nisu potrebni. Barem, u ovosezonskoj kampanji. Ovom prilikom navešću domaće malinare koji su nedavno pokrenuli „borbu“ oko visine otkupnih cena.

Njihov „probni“ balon od 400 do 450 dinara za kilogram malina rolend kvaliteta praktično ne mora niko da čuva i propagira. S obzorom na ponudu i tražnju to je više nego realna cena a otkupljivači su, najverovatnije, čuli i za one u maloprodaji.

Pre nedelju dana u marketima jednog trgovinskog lanca u Beogradu kilogram domaćin malina prodavao se po ceni od 2.400 dinara. Neliko dana kasnije cene su „došle“ sebi pa se tako na zelenim pijacama ovo voće nudi 1.500 dinara za kilogram. Malinarima nisu potrebni čuvari cena već berači plodova. A njih, skoro, da nema.

Dakle, u životu, radu, planovima, ambicijama i ponašanju jako je bitno razdvojiti važno od nevažnog. Mislim, da mi to dobro znamo, ali smo ipak nešto pobrkali?!

…  

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica