Do zvaničnog početka ovogodišnje berbe maline ostalo je još nekoliko dana, ali su se na valjevskoj ‘’zelenoj pijaci’’ već pojavili prvi zreli plodovi, po ceni od 1.000 dinara za kilogram. Šta očekuje malinare u Kolubarskom okrugu i kakav će profit ostvariti od ‘’crvenog zlata’’ znaće se kada i hladnjačari počnu sa otkupom i kada se bude znala cena maline.
Zasadi u različitim fazama sazrevanja – berba počinje za desetak dana
Lani je berba najprofitabilnijeg srpskog voća u valjevskim i osečanskim malinjacima počela znatno ranije, dok se u zavisnosti od nadmorske visine i ekspozicije zasadi se nalaze u fazi od cvetanja, zametanja do sazrevanja plodova.
Možda vas zanima
‘’Prosle godine smo prvo branje imali već 4. juna, a ove sezone to očekujemo tek za desetak dana. Trenutno je zasad u dobrom stanju. Tek je početka i nema puno zrelih plodova, nadamo se dobrom kvalitetu ali manjem prinosu.
„Prošle godine prvo branje imali smo već 4. juna, a ove sezone to očekujemo tek za desetak dana. Trenutno je zasad u dobrom stanju, ali je tek početak i nema još mnogo zrelih plodova. Nadamo se dobrom kvalitetu, ali očekujemo manji prinos nego prošle godine. Lani smo na 20 ari ubrali oko četiri tone, a ove godine, ako sve bude kako treba, maksimum će biti oko 3.500 kilograma“, kaže Lazar Dražić, malinar iz Beomuževića kod Valjeva.
Malinari očekuju manji prinos, ali bolji kvalitet roda
Vremenski uslovi ovog proleća su bili povoljni za razvoj rodnih grančica i mladih izdanaka, jer malina nije bila pogođena niskim temperaturama tokom aprila. Međutim, kako objašnjava Đorđe Sovilj iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe u Valjevu, problem jeste što je malina dvogodišnja biljka, a prošla godina je bila izuzetno nepovoljna za razvoj izdanaka, tako da ne možemo očekivati rekordne prinose.
”Porast izdanaka prošle godine bio je slab, pa se po meni ove godine mogu očekivati veći prinosi nego prošle. Prošlogodišnji rod je bilo slab, i u proseku se kretao oko tri i po tone po hektaru. Prvi ozbiljniji rod očekuje se tek za desetak dana u nižim krajevima.
Temperature u prvim danima juna dostigle su ekstremne vrednosti, preko 35 stepeni Celzijusa, što nije uobičajeno za ovaj deo godine. Iako nije bilo oštećenja od mraza na malinama, kao što je bio slučaj sa šljivom početkom aprila, ovako visoke temperature mogu uticati na kvalitet i količinu ploda ako potraju”, navodi Sovilj, savetodavac za voćarstvo.
Milan Starčević, malinar iz valjevskog sela Drenajić kaže da je trnutno stanje zasada u selima podno Medvednika šarenoliko. Očekuje jako slab rod, te dodaje da će berba proteči u svega tri branja.
”Svake godine krčim po nekoliko vrste, ove godine je to nekih oko 80 ari, a bilo je hekar i po. Pretprošle godine sam nabrao šest tona kada je bila loša cena. Malinu gajimo u kontrolisanim uslovima, imamo vilamet, glen i fertodi.
Cena maline pod znakom pitanja – hladnjačari još ne izlaze sa otkupnom cenom
O otkupnoj ceni sada se samo priča, 550 dinara za kilogram. Pre tri, četiri godine je bila najbolja cena, a šta imamo sad za 500 dinara da kupimo, paklo cigara ili nešto drugo da uzmeš”, pita se Stračević.
Proizvodnja kupine STAGNIRA – ZAŠTO kupinari dižu ruke?
A o otkupnoj ceni još se nisu izjasnili hladnjačari. Iako je sezona berbe na samon pragu zvaničnih cenovnika još uvek nema. To su nam potvrdili i pojedini hladnjačari koje smo kontaktirali.
” Priča se o nekoj ceni od 400 dinara ali niko ne izlazi sa cenom još uvek. Očekujemo da to bude oko 500 dinara, jer većina u našem kraju radi kontrolisanu proizvodnju, a i to je neka realna cena da bude. Ulaganja su približno ista kao prošle godine, ali dosta se zasada smanjilo, nema ko da radi većinom stariji ljudi, a mladi slabo ostaju na selu’’, kaže Aleksandar Todorić iz Osečine.
Prema podacima popisa poljoprivrede 2022. godine, malina se u Kolubarskom okrugu uzgaja na 1.380 hektara, a u selima oko Valjeva na 603 hektara.
Komentari