Kako se pravilno sadi i neguje afrička LJUBIČICA!

Kako se pravilno sadi i neguje afrička LJUBIČICA!

Afričke ljubičice su jedna od najpopularnijih kućnih biljaka na svetu i to s dobrim razlogom. Ove kompaktne biljke niskog rasta cvetaju nekoliko puta godišnje, a dostupne su u mnoštvu varijanti i boja.

Afričke ljubičice

Afričke ljubičice odlikuju se rozetom debelih, mesnatih listova i cvetova nalik ljubičicama koji cvetaju tik iznad zimzelenog lišća. 2024. godina je proglašena za godinu afričke ljubičice, pa smo tim povodom odlučili da vam predstavimo ovu prelepu biljku, kao i uputstvo za njeno uspešno gajenje.

Nemojte da vas odvrati njihova reputacija da su teške za gajenje: pod uslovom da pratite nekoliko jednostavnih pravila, afričke ljubičice bi trebalo da uspevaju u zatvorenom prostoru. Uz malo iskustva, moguće je održavati ove spororastuće biljke u cvetu skoro tokom cele godine i uzgajati ih do veličine tanjira.

Afričke ljubičice su višegodišnje biljke koje cvetaju tokom cele godine, boja cveta može biti ljubičasta, plava, bela, roze i crvena. Traže vlažnu ali dobro dreniranu zemlju, kisele ili neutralne ph vrednsti i delimično izlaganje suncu. U zrelosti dostižu visinu 15-23 cm.  

Nega afričke ljubičice

Afričke ljubičice će uspevati u svetlim, toplim i vlažnim uslovima. Pazite da voda ne dodiruje njihove listove jer bi to moglo izazvati smeđe mrlje.

Uklanjajte mrtve cvetove i listove čim ih primetite kako biste podstakli zdrav rast biljke. Redovno proveravajte zemljište na višak vlage kako biste sprečili truljenje.

Uzgajanje ovih sobnih biljaka zahteva balansiranje različitih faktora. Treba ih držati u dovoljno vlažnim uslovima da se ne osuše, ali istovremeno izložiti svežem vazduhu kako bi se izbegla prevelika zagušenost. Takođe, izbegavajte izlaganje direktnom suncu kako biste sprečili oštećenje vrhova listova.

Nemojte biti obeshrabreni ako vaše afričke ljubičice pretrpe neka oštećenja – to je deo procesa učenja.


Svetlost

Afričke ljubičice dobro uspevaju u jakoj, ali ne direktnoj sunčevoj svetlosti. Obično se uzgajaju pod fluorescentnim svetlima postavljenim 30 do 38 cm iznad listova.

Ako listovi počnu da dobijaju svetlo zelenu boju, to može značiti da vaša biljka dobija previše svetla, dok tanki i tamnozeleni listovi ili produžavanje izdanka mogu ukazivati na nedostatak svetla.

Izbor zemlje

Dobro drenirana mešavina za saksije je neophodna za afričke ljubičice. Loša drenaža može prouzrokovati trulež korena, u kojoj biljka postaje vlažna i njeni listovi počinju da opadaju.


Stoga se pobrinite da biljka nikada bude izložena stajaćoj vodi tokom dužeg vremenskog perioda.


Voda

Održavajte tlo vlažnim koristeći mlaku vodu i trudite se da održite visoku vlažnost. Ne dozvolite da voda dođe u kontakt sa listovima biljke kako biste sprečili oštećenja.

Zalivajte odozdo ili gurnite izliv za vodu u zemlju prilikom zalivanja. Ne dozvolite biljci da stoji u vodi.

Temperatura i vlažnost

Afričke ljubičice vole tople i vlažne uslove i najbolje uspevaju na 21 stepeni. Ne dozvolite da temperatura padne ispod oko 15 stepeni. Dajte sve od sebe da biljke držite dalje od promaje u kući.

Đubrivo

Hranite afričke ljubičice đubrivom svake druge nedelje tokom proleća i leta. Pratite uputstva na etiketi proizvoda kako biste odredili tačnu količinu koju ćete koristiti.

5 OTPADAKA iz kuhinje koji mogu biti odlično ĐUBRIVO za vaše biljke!

Tipovi afričkih ljubičica

Originalne biljke, S. ionantha, predstavljene su u Nemačkoj 1893. Ubrzo nakon toga, S. confusa je uvedena kada je uzgajivač u rasadniku primetio suptilne razlike među nekim biljkama. Od tada je proizvedeno hiljade sorti. Danas su afričke ljubičice dostupne u jednostrukim i duplim cvetovima, naborima i cvetovima različitih oblika. Njihovo cveće dolazi u svim različitim bojama, a biljke imaju veoma različite oblike listova. Dolaze u biljkama sa jednom krunom, kao i sa višekrunim, pratećim biljkama. Ovo je samo nekoliko primera.

  • Persijski princ je biljka minijaturne veličine sa zaobljenim srednje zelenim listovima i poludvostrukim tamnoljubičastim cvetovima.
  • Lion’s Lavender Magic je standardne veličine sa srednje zelenim lišćem i belim sa svetloljubičastim cvetovima u obliku zvezda koji mogu biti pojedinačni ili polu-dupli i naborani.
  • Havajski biser je biljka standardne veličine sa tamnozelenim lišćem i ima cvet u obliku polu-dvostruke zvezde boje slonovače sa tamnom trakom lavande/ruže.
  • Summer Twilight ima raznobojne listove sa naboranim lila-ljubičastim cvetovima koji imaju belu ivicu.
  • Lonestar Snowstorm ima raznobojne listove sa pojedinačnim belim naboranim cvetovima.
  • Mala Maja ima tamnozeleno lišće sa tamnocrvenim crvenim cvetovima.

Inače, gloksinija se ponekad pogrešno smatra vrstom afričke ljubičice.

Bela afrička ljubičica

Orezivanje

Jedina rezidba koju treba obaviti na afričkim ljubičicama je pažljivo uklanjanje svih mrtvih listova. Kada procvetaju, odvojite uvelo cveće kako biste podstakli biljku da ostane zdrava i ponovo cveta.

Razmnožavanje afričkih ljubičica

Afričke ljubičice se mogu razmnožavati iz lisnih reznica. Prilično je lako razmnožavati ih iz lista odrasle biljke. Evo kako:

  1. Izaberite zdrav zeleni list sa dna biljke i pažljivo ga odsecite makazama blizu dna biljke.
  2. Odrežite list pod uglom od 45 stepeni na dužinu od oko 1 cm.
  3. Stavite pelcere u mali lonac koji je pripremljen sa mešavinom vermikulita i treseta, a zatim ih zalijte.
  4. Pokrijte lonac plastičnom vrećicom i postavite ga na jako, indirektno svetlo.
  5. Trebalo bi da vidite nove izdanke za oko 12 nedelja. Kada postanu dovoljno veliki, odvojite ih od lista i presadite ih.

Odrasle biljke povremeno proizvode male izdanke sa strane. Uklonite ih i posadite ih odvojeno. Ovo uklanjanje takođe podstiče bolje cvetanje na matičnoj biljci.

Pelcer afričke ljubičice

Sađenje i presađivanje

Afričke ljubičice bolje uspevaju kada su malo stisnute. Presađujte ih samo kada je to neophodno, u saksiju veće veličine, i koristite univerzalnu zemlju za saksije ili mešavinu posebno namenjenu afričkim ljubičicama. Da biste ih presadili, jednostavno uhvatite biljku kao celinu, podignite je i zamenite je većom posudom, pazeći pritom da ne oštetite korenov sistem.

Sadite je samo do mesta gde je prvobitno bila posađena i ne prekrivajte krunu biljke.

Uobičajeni znaci da je biljka pod stresom i da je potrebno presađivanje uključuju opadanje lišća, prenatrpanost saksije, kao i korenje koje viri iz površine zemlje. Pripazite i presadite biljku ako mislite da će to pomoći.

Koristi li se zemlja za saksije ponovo i KAKO je iskoristiti?

Uobičajene štetočine i bolesti

Afričke ljubičice, kao i sve biljke, mogu biti pogođene uobičajenim štetočinama i bolestima. Uobičajene štetočine uključuju paukove grinje, brašnaste bube i ciklamene grinje. Kada se uoče, ove štetočine mogu se tretirati odgovarajućim insekticidima.

Što se tiče bolesti, one mogu uključivati gljivice poput botritisa, truleži krune i truleži korena. Da biste izbegli ove bolesti, važno je ne preterivati sa zalivanjem biljke i obezbediti joj odgovarajuće osvetljenje, đubrenje i cirkulaciju vazduha. Održavanje optimalnih uslova za rast i pravilna nega mogu značajno smanjiti rizik od bolesti i štetočina na afričkim ljubičicama.

Kako pospešiti cvetanje afričke ljubičice

Ove biljke vole da pokažu svoje prelepe cvetove, a ako se pravilno neguju, mogu cvetati tokom cele godine. Ključ je obezbediti im odgovarajuću svetlost, vodu, vlagu, đubrivo i zemlju, kao i zaštititi ih od štetočina i bolesti, kako bi imali srećnu i zdravu biljku.

Afričke ljubičice vole da se osećaju prijatno i stabilno u svojim saksijama, ali ne do te mere da budu stegnute od korena. Kada koren postane prenatrpan, to može podstaći biljku da cveta duže vreme. Nakon što se cveće potroši, važno je odvojiti ga, što će podstaći biljku da proizvede nove cvetove. Nakon što odvojite uvele cvetove, primetićete nove cvetove za oko šest nedelja.

Česti problemi sa ljubičicama

Biljka ne cveta

Ako vaša afrička ljubičica ne cveta, to može biti zato što ne dobija dovoljno svetlosti, a temperatura i vlažnost nisu odgovarajuće. Postavite biljku na jako, indirektno osvetljenje ili koristite fluorescentno osvetljenje i osigurajte da je temperatura u prostoriji najmanje 21 stepen Celzijusa.

Pegice na listovima

Afričke ljubičice ne vole da imaju vodu na listovima, što može dovesti do pojave mrlja na njima. Zalivajte ih sa dna tako što ćete posudu staviti u činiju ili koristiti lonac za samozalivanje.

Kakva su vaša iskustva sa ovim divnim biljkama? Podelite ih sa nama u komentarima. 🙂

Izvor: The Spruce

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica