BOŽIKOVINA – biljka koja će uneti malo boje među vaše zimske biljke!

BOŽIKOVINA – biljka koja će uneti malo boje među vaše zimske biljke!

Zimsko doba je, okružuje vas zimzeleno drveće i beli sneg, željni ste proleća i veselih boja prirode, pronašli smo pravu biljku za vas koju ćete želeti da posadite. Božikovina je biljka koja opstaje tokom čitave zime i poseduje crvene bobice koje će uneti malo vedrine i boje tokom zimskih dana.

Božikovina

Zimska božikovina je listopadni grm koji je poreklom iz istočnog SAD. U zimskom periodu odličan je dodatak pejzažu jer ima jarko crvene bobice koje traju tokom cele zime. Ovi grmovi su dvodomni, što znači da imaju određeni pol, muški ili ženski. Muška sorta mora biti u blizini ženske biljke kako bi se ženska biljka oprašila i proizvela bobice.

Listovi božikovine su tamnozeleni i eliptični, dugački oko dva do tri inča. U proleće se na ženskim biljkama pojavljuju zelenkasto-beli cvetovi, koji, ako ih muška biljka pravilno oprašuje, u jesen daju gust rod jarkocrvenih bobica. Obično se sadi u kasno leto do ranu jesen, mada je i prolećna sadnja takođe uspešna. Zimska Božikovina se često povezuje sa sezonom božićnih praznika, a njene stabljike pune bobica koriste se za dodavanje boje zimzelenim aranžmanima.

Božikovina je listopadni grm, a ne zimzeleno bilje. Iako se ovo može smatrati nedostatkom, pokazalo se da je to korisna osobina, jer omogućava da uzbudljiv prikaz crvenih bobica bude veoma vidljiv tokom zimskih meseci. Svu pažnju privlače plodovi biljke bez lišća koje ometa pogled. Ne samo da sjajne bobice daju boju zimskim pejzažima, već i mame ptice koje vole da se hrane plodnim crvenim bobicama.

U prirodi, grmlje božikovine prirodno raste u močvarnim područjima, što ih čini idealnim za rutinski vlažna ili slabo drenirana područja kućnog pejzaža u kojima će malo šta drugo rasti. Međutim, oni će takođe rasti u različitim uslovima, ako dobiju dovoljno vlage. Zimska bobica je uglavnom otporna na štetočine i bolesti, ali može biti podložna pegama na listovima i pepelnici, koje su retko ozbiljne.

Najmanje jedna muška biljka mora biti posađena na udaljenosti od 40 do 50 metara od ženke da bi došlo do unakrsnog oprašivanja. Generalno, jedan muški grm može oprašiti šest do deset ženskih grmova. Prilikom kupovine božikovine, ključno je da muška biljka cveta u isto vreme kada i ženska.

Svetlost

Zimska božikovina će biti dobro zasađena na mestu sa puno sunca. Da biste obezbedili obilno cvetanje i plodove, posadite grm tamo gde dobija najmanje šest do osam sati sunčeve svetlosti dnevno.

Zemljište

Ova biljka se prilagođava i lakim i teškim zemljištima, ali najbolje se ponaša u kiseloj ilovači sa dobrim nivoom organskog materijala. Loše se ponaša u neutralnom do alkalnom tlu, što može izazvati fatalnu hlorozu (požutenje listova). Hranjenje đubrivom dizajniranim za biljke koje vole kiselinu može pomoći u modifikaciji nivoa ph u zemljištu ako test zemljišta otkrije tlo koje je neutralno ili previše alkalno.


Voda

Preferira prilično vlažne uslove. Nemojte je saditi na suvom tlu ili suvoj klimi, osim ako niste voljni da često zalivate.

Temperatura i vlažnost

Zimska bobica ima dobru toleranciju na sve temperature i vlažnosti u svom opsegu otpornosti, iako ne uspeva dobro u uslovima produžene suve.

Đubrivo

Zimska božikovina obično ne zahteva hranjenje osim ako je rast veoma spor. Gde je potrebno, obično je dovoljna 1/2 šolje uravnoteženog đubriva koje se primenjuje svakog proleća. Hranjenje đubrivom predviđenom za biljke koje vole kiselinu može pomoći u modifikaciji nivoa pH u zemljištu ako test zemljišta otkrije tlo koje je neutralno ili previše alkalno.


Obrezivanje

Pošto se cvetovi  pojavljuju na novom rastu, zimsku božikovinu treba orezati da bi se oblikovala u rano proleće, neposredno pre nego što se pojavi novi rast. Uklonite do (ali ne više od) 1/3 grana svake godine. Ciljajte na najstarije grane i orezujte ih do nivoa zemlje.

Razmnožavanje zimske božikovine

Iako je primamljivo pokušati saditi seme koje proizvodi obilno bobice, zimska bobica se efikasnije razmnožava sečenjem i ukorenjivanjem reznica stabljike, koje će rasti mnogo brže od semena. Razmnožavanje zimnice najbolje je obaviti od kasnog proleća do sredine leta.


Vrste zimske božikovine

Zimska biljka Božikovina

Oosterwijk

Ova ženska holandska sorta poznata je po granama koje dobro funkcionišu u cvetnim prikazima. Oprašuje ga muški žbun Southern Gentleman.

Winter Red

Ovaj ženski grm sa više stabljika proizvodi svoje crvene bobice u izobilju. Oprašuju ga muški grmovi Apolo ili Southern Gentleman.

Cacapon

Ova ženska sorta ima atraktivne, tamne, sjajno zelene listove i kompaktno grananje.  Oprašuju ga muški grmovi Apolo, Jim Dandi ili Southern Gentleman.

Red Sprite

Grane ostaju guste sve do nivoa zemlje, tako da dobro funkcioniše kao biljka niske žive ograde ili u masovnim zasadima. Oprašuje ga muški žbun Jim Dandi.

Winter Gold

Kao što ime govori, ova ženska sorta ima žute (zlatne) bobice koje postaju svetlije kako stare.  Oprašuje ga muški žbun Southern Gentleman.

Aurantiaca

Ovaj ženski grm sa jarkim ružičasto-narandžastim plodovima oprašuje muški žbun Jim Dandi.

Berri Poppins

Ovo je patuljasta ženska sorta i oprašuje je muški žbun Mr. Poppins.

Kako naterati božikovinu da cveta i proizvodi bobice

Crvene bobice božikovine

Zimska božikovina se prvenstveno sadi zbog obilnih i šarenih bobica, tako da je logično da želite da obezbedite najbolju moguću emisiju. Nekoliko faktora direktno utiče na to koliko će snažno cvetati vaša zimska božikovina, a prvi je prisustvo kompatibilnih muških i ženskih sorti.

Oba pola će u kasno proleće proizvesti male zeleno-bele cvetove koji će se na kraju pretvoriti u bobice na ženskim biljkama ako se pravilno opraše. Da biste identifikovali ženku od muških grmova, pogledajte centar njihovih cvetova: ženske biljke će imati malu zelenu izbočicu u centru, dok će muške biljke imati prašnike koji nose polen.

Bez obzira na pol, grmovi zimske bobice zahtevaju obrezivanje u odgovarajuće doba godine kako bi se obezbedio rod bobica. Biljka cveta na starom drvetu, što znači da je jedino kada je treba orezati sporadično u zimskom periodu dok su bobice još na žbunu. Ali najbolja opcija je da zasadite grm negde gde može slobodno da raste – na taj način nećete rizikovati da obrezujete buduće cvetove i bobice.

Ako vaša božikovina ne cveta, pogledajte na kojoj su udaljenosti muški i ženski žbun, zatim da li ima dovoljno svetlosti i vode, a na kraju koliko je stara vaša biljka.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica