Ukrštanje pilića: DA ili NE? EVO šta su prednosti, a šta MANE!

Ukrštanje pilića: DA ili NE? EVO šta su prednosti, a šta MANE!

Pilići se mogu ukrštati sa namerom, da bi se proizveli hibridi za određene namene, ili se ukrštanje može desiti nasumično kada se različite rase neplanski pare. Ukrštanje pilića će proizvesti hibridnu snagu u prvoj generaciji, ali nakon toga služi samo za puko „mešanje“ ptica.

Komercijalni pilići su pažljivo oblikovani melezi ili hibridi, razvijeni za maksimalnu proizvodnju jaja ili super brze stope rasta (često na štetu zdravlja ili životnog veka). Rasa araukana je primer popularne ukrštene kokoške dizajnirane za polaganje jaja u zeleno-braon spektru. Mnoge ukrštene kokoške, međutim, češče nastaju nenamerno, već predstavljaju „džukele“.

Kako izgleda kokoška nastala ukrštanjem?

Nije neuobičajeno da uzgajivači pilića kupuju „čistokrvne“ ​​piliće, da bi ubrzo shvatili da su u stvari ukršteni.

Znakovi koji ukazuju na ukrštene kokoške:

  • Različit izgled braće i sestara
  • Neusaglašenost sa standardom rase: npr. pernate potkolenice kod rase kojoj nije predviđeno da ima perje na nogama, pogrešnu boju nogu, pogrešan tip tela itd.
  • Polaganje jaja boje koja nije u skladu sa rasom: npr. Araukana polaže belo jaje umesto maslinasto zelenog

Ukrštene kokoške obično imaju širok spektar fenotipova (izgleda). Braća i sestre iz unakrsnog parenja će često izgledati potpuno drugačije jedni od drugih, bez obzira na boju perja, prisustvo ili odsustvo grebena ili celi tip tela.

Ako se ukrštanje nastavi, svaka naredna generacija ukrštenih pilića će sve manje podsećati na prvobitne rasne roditelje.

To je zato što rekombinacija gena koja se dešava kada se dve nepovezane ptice pare proizvodi potomstvo koje je heterozigotno ili nečisto po pitanju mnogih osobina, koje nosi mnogo različitih alela (oblika gena) umesto da bude homozigotno ili ima dve kopije istog alela za svaku gen, kao što je slučaj sa rasnim kokoškama.

Ova heterozigotnost stvara skoro beskonačne mogućnosti za genotipove budućeg potomstva, sa ogromnim rasponom fenotipova kao rezultat.


9 koraka za isplativ uzgoj kokošaka

Šta je koka mešanka?

Obična mešanka je rezultat nasumičnog parenja između različitih rasa kokošaka. Ponekad roditelji mogu biti čistokrvni pilići dve različite rase, ali nekada majka i otac mogu biti i sami mešanci.

Pilići mešanci proizvedeni ukrštanjem dve različite rase, od kojih je svaka čista, mnogo su poželjniji od potomaka dve kokoške koje su i same ukrštane. To je zato što, prilikom ukrštanja, prva ili „F1“ generacija ima koristi od hibridne snage, dok sledeće generacije nemaju.


Hibridna snaga ili heterozis se definiše kao povećanje rasta, biomase i plodnosti koje karakteriše potomstvo ukrštanja između različitih roditelja, tako da je prva generacija (F1) superiornija od boljeg od dva roditelja.

O genetskoj osnovi hibridne snage, koju je prvi put ispitao evolucioni biolog Čarls Darvin, raspravljalo se skoro sto godina bez postizanja konsenzusa. Iako osnovni mehanizmi hibridne snage ostaju tema debate, to nije sprečilo ljude da iskoriste hibridnu snagu u širokom spektru poljoprivrednih polja, uključujući i uzgoj pilića.


Iskustvo pokazuje da su hibridne kokoške veće, jače, brže…ali da potomci tih hibrida nisu. 

Parenje hibridne kokoške sa drugom hibridnom kokoškom je besmisleno ako ih ukrštate da biste postigli hibridnu snagu. U stvari, F2 generacija obično neće zadovoljiti ne samo hibridnu snagu svojih roditelja, već i prvobitno stanje njihovih čistokrvnih baba i deda.

Poznati uzgajivač objašnjava to na ovaj način:

,,Ako su prvobitni roditelji dostigli, recimo, 100% svog potencijala, njihovo hibridno potomstvo (F1) je možda dostiglo oko 130% potencijala njihovih roditelja. Međutim, od F2 generacije bi se očekivalo da se vrati na možda 80 odsto potencijala svojih baka i dedova.

Snaga i performanse bi se mogli povratiti u narednim generacijama pažljivim selektivnim uzgojem. Da bi se iskoristila hibridna snaga pri uzgoju pilića, ideja je da se uvek ponavlja originalno ukrštanje, tj. proizvede potomstvo od prvobitnih rasnih roditelja, ili drugog skupa rasnih roditelja dve različite rase.”

Šta se dešava kada ukrštate varijetete unutar jedne rase?

Drugi oblik ukrštanja je parenje različitih sorti iste rase pilića.

Na primer, mogli biste da ukrstite Maran kukavicu petla sa Maran kokoškom pšenične boje. Međutim, ova vrsta ukrštanja se ne preporučuje jer:

  • Zamućuje boje, stvarajući potomke koji ne liče ni na jednog roditelja, već na obične mešance
  • Potomstvo će imati krv Marana, ali se više ne može smatrati „čistom“ jer neće izgledati niti nositi genom bilo koje određene sorte Marana

Određena ukrštanja su štetnija od drugih, kao što je ukrštanje sorti na bazi pšenične boje na druge. To je zato što se genetska osnova pšenične značajno razlikuje od genetske osnove drugih boja.

Koliko dugo žive hibridni pilići?

Koliko dugo živi kokoška nastala ukrštanjem najviše ima veze sa njenim uzgojem i koliko se njena genetska struktura odvojila od prirodnog stanja.

Komercijalni hibridni pilići obično imaju izuzetno skraćen životni vek zbog načina na koji su selektivno uzgajani, a njihove osobine nisu oblikovane prirodom i onim što je prilagodljivo u divljini, već prema čovekovim sklonostima za puno jaja i za velikim mesnatim pticama.

Kako da vaše KOKE Nosilje Daju VIŠE JAJA

Kokoške nosilje se obično „potroše“ nakon dve godine neprirodno visoke proizvodnje jaja, uključujući svakodnevno nošenje i nošenje tokom zime, i obično imaju probleme sa reprodukcijom i uginu ubrzo nakon toga ako se ponovo udome.

Mesne ptice su uzgajane da postignu klaničnu težinu dok su u suštini još pilići i imaju tendenciju da imaju problema da podnose svoju preveliku masu, ako im se uopšte dozvoli da nadžive uobičajenu starost za klanje.

Ukrštene kokoške koje nastaju u jatima u dvorištu, ukrštanjem pilića dva različita soja nasleđa obično će imati mnogo normalniji životni vek, slično kao i njihovi roditelji.

Ukrštene kokoške imaju tendenciju da rastu brže i da budu veće, da polažu više jaja i otpornije su na bolesti u odnosu na bilo kog od svojih čistokrvnih roditelja, zahvaljujući fenomenu poznatom kao hibridna snaga.

Ova hibridna snaga, kada nije nadjačana drugim faktorima kao što su neprirodno brz rast ili proizvodnja jaja, imaće tendenciju da proizvede robusnije, dugovečnije kokoške.

Hibridna snaga, međutim, nije nasledna, što znači da će F1 generacija (ukrštanje prve generacije) biti veća, jača, brža, naknadni uzgoj tih hibridnih ptica neće preneti te pozitivne atribute na potomstvo.

Koliko KOKOŠAKA je Potrebno da bi UZGOJ bio ISPLATIV?

Da li su čistokrvne kokoške manje zdrave?

Čistokrvne kokoške imaju uži genski fond od ukrštenih pilića. Stvaranje i održavanje čistog soja nužno smanjuje genetsku raznolikost unutar porodice ptica, kako bi se stvorilo potomstvo sa predvidljivim osobinama koje su ujednačene i konzistentne.

Druga strana ove uniformnosti i doslednosti može biti manja sposobnost prilagođavanja promenama.

Postoji fenomen poznat kao „inbreeding depresija” u kojem potomci mogu početi da budu manji i manje energični kada je populacija previše urođena. Glavni uzgajivači, međutim, izveštavaju da kokoške mogu da izdrže veći stepen inbreedinga nego druge vrste, recimo psi, pre nego što dožive negativne efekte povezane sa depresijom inbreedinga. ,,Inbreeding” depresija, kao i hibridna snaga, nisu nasledne.

To znači da uzgajivači mogu koristiti inbriding kao deo svojih programa uzgoja živine sa izvesnim poverenjem, znajući da imaju priličnu slobodu. Inbreeding depresiji se možete suprotstaviti pažljivom selekcijom, gde se svi pilići koji pokazuju negativne atribute povezane sa depresijom u srodstvu odstranjuju i samo jaki, zdravi pilići se uključuju u budući uzgoj.

Ukrštanje, da ili ne?

Šta se dešava kada ukrštate kokoške u velikoj meri zavisi od toga kako se to radi i za koju svrhu. Pažljivo uparivanje ptica dve različite čiste rase je način na koji su komercijalne ptice proizvedene sa tako brzim rastom i superiornom proizvodnjom jaja.

Nedovoljno shvaćen fenomen hibridne snage je glavna motivacija za ukrštanje pilića, pri čemu se potomci po svim merilima bolje ponašaju od roditelja. Ono što je važno zapamtiti kada se ukrštaju kokoši je da se prednosti hibridne snage vezuju samo za prvu generaciju ukrštanja.

Drugi razlozi za ukrštanje pilića su stvaranje pilića vezanih za pol ili maslinovo jaje. Kako god da je učinjeno, ukrštanje pilića u suštini uništava čistoću krvne loze, stvarajući ,,džukele” – čak i ako te džukele poseduju poželjne kvalitete ili se smatraju komercijalno vrednim.

Izvor: Once upon a chicken

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica