Koliko često treba zalivati PARADAJZ za MAKSIMALNE rezultate!

Koliko često treba zalivati PARADAJZ za MAKSIMALNE rezultate!

Mnoge probleme sa uzgajanjem paradajza i povećanja kvaliteta ploda možete izbeći tako što ćete mu dati odgovarajuću količinu vode u pravoj fazi rasta. Sadnicama paradajza je potrebno 20 do 30 ml vode nedeljno. Doslednost i način zalivanja su važni, ali vaša sadnica paradajza takođe ima koristi od malo više ili malo manje vode tokom vegetacije.

 

Brojni faktori i znaci mogu vam pomoći da odlučite kada i koliko da zalivate paradajz. Visoke temperature, količine padavina, vetrovi koji suše, pa čak i tip zemljišta zahtevaju prilagođavanje rasporeda zalivanja. Paradajz najbolje reaguje na redovan raspored hidratacije.

Evo šta treba da znate o zalivanju paradajza.

Znaci da je paradajzu preko potrebna voda

Uvenuće je jedan od prvih pokazatelja da je vaš paradajz žedan. To takođe može biti i znak prekomernog zalivanja, pa proverite vlažnost zemljišta pre zalivanja.

  • Uvele ili opuštene listove i stabljike
  • Listovi se uvijaju prema unutra
  • Gornjih 5 do 7cm zemlje je prašnjavo ili napuklo
  • Rast se usporava ili deluje kao da prestaje
  • Donji listovi su počeli da žute

SAVET

Visoke temperature i vetrovito vreme mogu da dovedu do toga da biljke izgledaju malo klonulo na vrućini dana. Ako se ponovo oporave kada temperature padnu, dehidracija možda neće biti problem. Proverite da li je zemlja vlažna pre zalivanja.

Učestalost zalivanja paradajza

Bilo da uzgajate paradajz u saksijama ili u zemlji, svakodnevno zalivajte nove sadnice paradajza da biste uspostavili snažno korenje. Zalijte duboko na nivou tla dok vlaga ne dostigne dubinu od 20cm.


Kada biljke paradajza aktivno rastu, koliko često i koliko vode treba da obezbedite zavisi od toga gde vaš paradajz raste. Kada počnu da sazrevaju, nastavite sa rasporedom zalivanja, ali smanjite količinu vode. Previše vode u sazrevanju voća izaziva truljenje i pucanje na kraju cveta.

Paradajz u saksiji ili oni koji se uzgajaju u uzdignutim lejama traže vodu češće, jednom ili dva puta dnevno. Što se tiče kvaliteta i tipa zemljišta koji se koristi u saksijama i uzdignutim lejama, važno je da bude dobro drenirano. Glinena tla i ona sa teškim organskim materijalom zadržavaju vlagu duže.


SAVET: Kako razmestiti biljke i gajiti uspešno PARADAJZ

Zalivanje paradajza u saksiji

Paradajz u saksiji treba zalivati dovoljno često da bi zemlja bila vlažna, ali nikada previše vlažna. Saksije se brzo suše, tako da veličina i dubina utiču na nivoe zasićenosti vodom. Zalivajte biljke svakodnevno u nivou tla i pazite da voda izlazi kroz drenažne rupe. Zrela biljka paradajza može koristiti gotovo 4 litra vode svaki dan, a možda će morati da se hidrira dva puta u vrućim, suvim uslovima.


Đubrenje PARADAJZA: KADA i KAKO da ga prihranite?

Zalivanje paradajza u uzdignutim lejama

Nivo zasićenosti se poboljšavaju u uzdignutim lejama, ali je i dalje ograničen veličinom i dubinom. Uzdignuta leja sa dubinom tla od najmanje 20 cm je najadekvatniji za uzgoj paradajza, a biljke treba dubinski zalivati 20 do 30 minuta, tri do četiri puta sedmično. Ako paradajz uzgajate u plićoj leji, proveravajte ga svakodnevno da biste uočili rane znake dehidratacije. Češće zalivanje, u kraćim vremenskim periodima, može biti efikasnije.

Zalivanje paradajza u baštenskim lejama

Paradajz uzgajan u zemlji ima koristi od svakodnevnog zalivanja tokom prve nedelje ili deset dana nakon presađivanja. Ne zaboravite da zalivate na nivou zemlje. Ako crevo za natapanje nije instalirano, koristite nežno podešavanje na svom priključku za crevo ili održavajte stabilan protok iz kante za zalivanje. Kada se koreni formiraju, nastavite sa zalivanjem tri do četiri puta nedeljno. Zalivajte 30 minuta do dva sata crevom za natapanje u zavisnosti od vremenskih uslova i stanja zemljišta. Zrela biljka troši oko 4 litra vode svakih pet dana.

7 uzroka UVIJANJA listova PARADAJZA i kako da ih REŠITE!

Saveti za zalivanje paradajza

  • Proverite vlažnost zemljišta na prvi znak uvenuća
  • Uvek zalivajte na nivou tla
  • Zalivajte dubinski i polako
  • Zalivajte ujutru. Kasno popodne je najbolje za drugo zalivanje.
  • Koristite malč od slame da smanjite isparavanje i poboljšate zadržavanje vlage
  • Smanjite količinu vode, ali održavajte učestalost tokom zrenja

Izvor: The Spruce

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica