Kako AI u poljoprivredi može da transformiše čitav sektor? [bliži se nova epoha]

Kako AI u poljoprivredi može da transformiše čitav sektor? [bliži se nova epoha]

AI u poljoprivredi može da transformiše čitav ovaj sektor, a zašto je to važno i kako će teći, pročitajte u tekstu.

 

Zašto da koristimo AI tehnologiju u poljoprivredi?

 

Poslednjih decenija poljoprivreda je pretrpela razne promene i izazove, što je dovelo do potrebe modernizacije čitavog sektora. Rastuća potražnja za hranom, nedostatak prirodnih resursa, potreba za smanjenjem uticaja na životnu sredinu i globalna konkurencija samo su neki od faktora koji pokreću digitalizaciju poljoprivrede. Upravo sada,ako pogledamo šta se dešava na globalnom nivou, vidimo da troškovi za proizvođače stalno rastu, dok se globalne prodajne cene smanjuju.

 

Da li treba da postoji alternativa i bolji način za žetvu boljih useva?

 

Da biste mogli da izvršite bilo koju digitalnu transformaciju, neophodno je imati jasnu sliku o vrednosti i koristima koje ovo generiše. Ovo je kritičan izazov. A poljoprivreda je još složenija jer je jedna od vertikala sa najnižim usvajanjem digitalnih tehnologija. Pošto je poljoprivreda jedna od najstarijih industrija na svetu, ljudi misle, ako nema problema u sistemu, zašto ga menjati? Tu stupa na scenu AI u poljoprivredi!


Postoje četiri ključne tačke u kojima usvajanje tehnologije stvara veliku vrednost za sektor.

 

  1. Bolja usklađenost sa navodnjavanjem i đubrenjem.

 

  1. Rano otkrivanje i suzbijanje štetočina i bolesti.

 


  1. Smanjenje i optimizacija rada u optimizaciji procesa.

 

  1. Najsavremenija prognoza useva.

 


Uz tehnologiju, farmeri mogu da znaju koliko ruku im je potrebno u polju i koliko kutija, prikolica, pošiljki i uopšte prinosa mogu da prodaju čak i pre žetve.

 

Ovo stvara sledeće prednosti.

Koje su prednosti korišćenja AI tehnologije u poljoprivredi?

Veći prinos useva

 

Pravovremeno otkrivanje štetočina i bolesti omogućava bolju produktivnost i kvalitetniji plod. Brzo rešavanje fitosanitarnih problema je ključno. Štetočina ili bolest koja se ne suzbije na vreme oštećuje useve, smanjujući njihov proizvodni kapacitet i povećavajući troškove, što bi moglo da ugrozi rezultate cele poljoprivredne kampanje.

 

Tehnologije kao ove koje nastaju u vidu AI u poljoprivredi služe i za rano otkrivanje štetočina i bolesti, kao što su sateliti ili bespilotne letelice i softver za praćenje procene na terenu, od suštinskog su značaja za pomoć poljoprivrednicima u njihovim trenutnim odgovorima na štetočine i bolesti koje mogu ozbiljno da ugroze prinos njihovih useva. Kuga može izbiti u drugom mesecu setve i pojesti većinu vašeg budžeta, tako da morate biti spremni, a najbolji način da to uradite je tehnologija.

 

Zahvaljujući ovim tehnologijama, proizvođači mogu brže da dođu do problematičnih područja i naprave fokusirane aplikacije zaštite kako bi sprečili širenje problema kroz njihovu produktivnu oblast, postižući najbolje integrisanu kontrolu štetočina (IPM).

 

Bolje projekcije žetve sa veštačkom inteligencijom

 

Istovremeno, bitno je napomenuti da poljoprivrednik traži i kvantitet i kvalitet. Loš kvalitet žetve znači manji prihod. Ovde se možete uzdati u veštačku inteligenciju (AI u poljoprivredi) za brojanje voća.

Postoji algoritam za brojanje plodova koji je obučen sa sortama koje vam trebaju, a koji prepoznaje različite fenološke faze biljke. Sa ovim prepoznavanjem i brojanjem, projekcije žetve se prave za naredne nedelje, omogućavajući farmeru da ima tačniju prognozu do 92%.

 

Neophodno je napomenuti da je rad sa veštačkom inteligencijom u poljoprivredi u ranoj fazi. Nova istraživanja su stalno u toku, tako da je jedini način da se proveri njena efikasnost pomoću stvarnih podataka sa terena od farmera. Zbog toga je neophodno raditi sa velikom količinom podataka prikupljenih u skladu sa specifičnim standardima kako bi se razvila efikasnija i tačnija rešenja.

 

Prvo, moramo da napravimo tačne prognoze useva, a najbolji način je sa AI, što mnogi koji se bave uzgojem useva u svemiru već rade.

Veća produktivnost evaluatora na terenu

 

Dok se poljoprivredni rezultati često pripisuju prirodnim ili klimatskim faktorima, ljudski faktori imaju presudan uticaj na performanse useva. Radnici predstavljaju više od polovine ukupnih troškova proizvodnje u nekim visokovrednim kulturama, kao što su borovnice ili stono grožđe.

 

Danas, zahvaljujući rešenjima na tržištu, možemo da zamenimo terensku svesku (olovku i papir), čineći prikupljanje terenskih podataka efikasnijim. Procene fitosanitarnih uslova, žetve, kvaliteta, navodnjavanja i fenologije se završavaju mobilnim telefonom koji ima GPS pristup koji beleži lokaciju i vreme svake evaluacije. Pre ove tehnologije, prikupljeni podaci nisu bili ni približno tako tačni.

 

Usklađenost AI u poljoprivredi sa faktorima bezbednosti hrane

Digitalni poljoprivredni informacioni sistemi igraju vitalnu ulogu u optimalnom fitosanitarnom upravljanju. Ova vrsta softvera omogućava proizvođačima da precizno prate količinu i vreme primene svojih fitosanitarnih aplikacija i maksimalne granice rezidua (MRL). Pravilno evidentiranje prijava i usaglašenost sa ovim ograničenjima je od ključnog značaja za agro-izvozne kompanije da dobiju sertifikate, kao što je GLOBAGAP, koji im omogućavaju da pristupe svojim odredišnim tržištima. Bez ovog upravljanja, poljoprivredna preduzeća mogu doživeti odbacivanje proizvoda ili zatvaranje tržišta.

 

U zaključku, poljoprivredni sektor se suočava sa mnogim izazovima, uključujući povećanu potražnju za hranom, uticaj na životnu sredinu i globalnu konkurenciju. S druge strane, usvajanje tehnologije može stvoriti značajnu vrednost za industriju. Ipak, jedan od najvećih izazova je trenutno stanje industrije, sa kojim se sve ag-tehnološke kompanije moraju suočiti je nedostatak digitalizacije. Tehnološki rukovodioci moraju da pokažu prednosti proizvoda i to kako će oni pomoći farmama da uspeju, da bolje hrane svet, budu profitabilniji i da poljoprivrednicima daju bolji kvalitet života.

 

Izvor: Forbes.com

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica