Vodič za uspešno kalemljenje biljaka

Vodič za uspešno kalemljenje biljaka

Ukoliko želite da sami izvršite kalemljenje određenih voćnih ili ukrasnih biljnih vrsta, uz savete stručnjaka to može biti veoma lak posao. Ipak, neophodno je da imate odgovarajuću opremu koja će vam pomoći da kalemljenje uradite uspešno. Pogledajte šta bi ona trebalo da sadrži.

Postoji nekoliko perioda za kalemljenje biljaka. Pored letnjeg ili ranog prolećnog kalemljenja, možete raditi i zimsko, koje je najčešće. Ovo kalemljenje radi se pred sam početak vegetacije, veoma je jednostavno i može biti uspešno čak i za početnike. Nešto više o tome rekao nam je naš stručni saradnik Vladimir Milutinović.

Prilikom kalemljenja potrebno je da imate određenu opremu, odnosno malo alata uz pomoć kojeg ćete uspešno izvršiti ovaj posao. Najvažnije je da imate kalemarski nož, alatku koja je po pravilu veoma oštra. Ovo može biti profesionalni nož, neko pomoćno sredstvo ili skalpel. Ipak, najbolje je da se odlučite za neki kvalitetan, sa oštrim sečivom, kojim možete da izvršite presecanje grane, pripremanje plemke i da uradite kalemljenje na pupoljak ili pod korom.“
 

Makaze za kalemljenje - ©Agromedia 

Tipovi noževa za kalemljenje

„Od nekoliko različitih tipova noževa, dva su najbitnija. Prvi je običan, ravan nož za sečenje i podvlačenje pod koru. On se može koristiti za odsecanje podloge, pripremanje plemke i isecanje procepa ili pupoljka. Najvažnije kod ovog noža je da ima kvalitetno i jako sečivo, kao i dobro urađene korice. Trebalo bi da ga redovno oštrite, jer će stepen oštrine uticati na broj primljenih podloga, odnosno plemki.“

„Na ravnom nožu za kalemljenje postoji još i dodatak na gornjem delu noža. On je u vidu istanjenog vrha, koji se koristi za odvajanje, odnosno za podvlačenje pod koru pupoljka ili plemke. Važno je da se ovaj nož redovno pere i briše, ali i da se pažljivo čuva i ne upotrebljava za druge stvari osim za kalemljenje.“
 

Nož za kalemljenje - ©Agromedia 


„Drugi tip noža koji se koristi za kalemljenje služi za pripremu kalema. On se zove kresač. Ovaj nož obično je jači, čvršći i masivniji u odnosu na običan nož. Takav nož ima izuzetno kvalitetno sečivo, koje je nekada i zakrivljeno. Njime možemo kresati grane na biljkama, skloniti izbojke, grane i delove koji se nalaze na podlozi, izvršiti prekalemljivanje podloge i nakon toga možemo raditi kalemljenje.“

„Kresač se može koristiti za odsecanje plemki, a pošto je izuzetno jak, može služiti i za prosto spajanje kod kalemljenja, kada je potrebno samo iseći podlogu i napraviti jedan čist, jak i kvalitetan rez. Ovaj nož takođe bi trebalo redovno da oštrite, održavate i podmazujete, kako bi ostao kvalitetan, ali i da ne bi došlo do pojave korozije.“
 


Vladimir Milutinović - ©Agromedia 

Trake i vosak za kalemljenje

„Pored noževa, obavezna oprema za kalemljenje jesu trake koje se koriste za vezivanje nakalemljene plemke. To mogu biti trake u vidu streč folije, koje se mogu koristiti nakon podbadanja plemke, za obavijanje podloge i plemke, kako bismo je učvrstili. Za tu svrhu mogu da služe i obične kalemarske trake koje se koriste kao vezivno sredstvo. One su izuzetno rastegljive i lake za upotrebu, čak i za amatere.“

„Uz noževe i trake, veoma je važan i vosak. On se koristi nakon pripremanja kalema i to za premazivanje preseka, kako bi sprečio ulazak vlage ili mikroorganizama, ali i gubljenje vlage iz biljke. Postoje voskovi klasičnog tipa, koji se upotrebljavaju tako što se mogu rastapati u toploj vodi ili na povećanoj temperaturi. Nakon premazivanja, oni će veoma brzo očvrsnuti, formirati jak poklopac na preseku i čuvati kalem.“
 


Važno je da se nož redovno pere i briše, ali i da se pažljivo čuva i ne upotrebljava za druge stvari osim za kalemljenje.



„Međutim, postoje i balzami koji se koriste za podmazivanje preseka. Oni su uglavnom tečni i kada se premažu preko kalema, takođe veoma brzo očvrsnu, za svega nekoliko minuta. Prodaju se čak i preparati koji se mogu koristiti sa četkicama, različitim aplikatorima i drugim upotrebnim sredstvima.“

Specijalne makaze za kalemljenje

„Na kraju, za kalemljenje možete da koristite i specijalne makaze. To je jedna kompletna alatka koja zamenjuje ceo program. Uz pomoć njih možete da izvršite odsecanje podloge, nakon čega će na njoj ostati karakterističan rez određenog oblika.“

„Kada odrežete i grančicu koju želite da kalemite, na njoj će se takođe formirati identičan rez, koji kada spoji plemku i podlogu, daje savršeno pripajanje. Naravno, takav kalem takođe bi trebalo zaštititi voskom ili folijom. Tada možete biti sigurni da će kalemljenje biti izuzetno uspešno.“

Saznajte i kada je najpogodnije vreme za krečenje voćnjaka i kako pravilno pripremiti smesu za krečenje.

Ako vam predstoji rezidba voćnjaka, pročitajte sve što treba da znate o vrtlarskim makazama za orezivanje.

 

Sagovornik:
dipl. inž. Vladimir Milutinović

 

 

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica