Poljoprivreda je oduvek bila ključna za ljudski opstanak i napredak, neprestano se prilagođavajući i razvijajući kroz istoriju. Od prvih pripitomljenih životinja do današnjih visokotehnoloških metoda uzgoja, njen uticaj na našu svakodnevicu je ogroman, iako ga često ne primećujemo. Pripremili smo za vas nekoliko zanimljivih činjenica o poljoprivredi koje možda niste znali.
➡ Više od 6.000 različitih vrsta jabuka se uzgaja širom sveta. Najveći proizvođač je Kina, a slede SAD, Iran, Turska, Rusija, Italija i Indija.
Možda vas zanima

Koja je razlika između magarca i MULE?
19/11/2024
➡ Početkom 1900-ih, Meri Izabel Frejzer posetila je Kinu i donela seme kivija na Novi Zeland. Prvi usev uzgajala je 1910. godine. Danas Novi Zeland proizvodi trećinu svetske zalihe kivija.
11 zanimljivih podataka o istoriji poljoprivrede koje sigurno niste znali!
➡ Poljoprivrednici često sade visoka, gusta stabla na ivicama voćnjaka. Ova stabla pružaju zaštitu od vetra, što pomaže u sprečavanju erozije tla.
➡ Najviše, najveće drveće ne daje uvek najviše plodova. Kontrolisanje visine biljaka pomaže u proizvodnji više plodova na manjem prostoru. Poljoprivrednici takođe mogu promeniti oblik drveta tako što će seći grane ili prisiljavati grane da rastu u određenom pravcu. Oblik drveta utiče na njegov životni vek i veličinu ploda
➡ Banane su voćna kultura broj jedan na svetu. One su četvrti usev, posle pšenice, pirinča i kukuruza. Indija uzgaja više banana nego bilo koja druga zemlja. Filipini, Kina i Ekvador su sledeća tri najveća proizvođača banana.
➡ Poljoprivrednici danas proizvode 262% više hrane sa 2% manje inputa (kao što su seme, radna snaga, đubrivo) nego 1950. godine.
➡ Prema mišljenju mnogih istoričara, koze su prve pripitomljene životinje. One su među najčistijim životinjama i mnogo su izbirljivije u ishrani od krava ili pilića. Koze uglavnom neće jesti hranu koja je kontaminirana.
➡ Svinje, koje su uobičajene farmske životinje, smatraju se četvrtim najinteligentnijim životinjama, odmah posle šimpanzi, delfina i slonova.
Komentari