Poljoprivreda je nastala 10.000 godina p.n.e. kada su nomadska plemena, tokom Prve poljoprivredne revolucije, počela da se bave poljoprivredom. Prva poljoprivredna revolucija predstavlja početak obrade tla. S prvom obradom tla i počecima bilinogojstva počinje smišljeno unošenje „poremećaja” u prirodni sistem. U to vreme pojavilo se osam osnovnih useva poljoprivrede: emer pšenica, pšenica limca, oljušteni ječam, grašak, sočivo, grahorica, leblebija i lan. Do današnjeg dana, poljoprivreda je prošla kroz još dve revolucionarne faze, a mi smo za vas pripremili neke od najzanimljivijih činjenica u vezi sa njom.
➤ Smatra se da je poljoprivreda začeta na Bliskom istoku, a da se paralelno razvijala i u severnoj i južnoj Kini, afričkom Sahelu, Novoj Gvineji i Amerikama.
➤ Uzgoj voća je počeo negde između 6000 i 3000 godina p.n.e. Smokve su bile jedna od prvih kultivisanih voćnih kultura.
➤ Plugovi su izumljeni na Bliskom istoku ubrzo nakon začetka poljoprivrede. Najraniji plug, nazvan ard, verovatno je napravljen od naoštrenih grana drveća. Plug je jedan od najvažnijih izuma čovečanstva.
➤ Stanovnici Mesopotamije su izgradili prvi jednostavan sistem za navodnjavanje oko 7000 godina p.n.e. Najraniji sistem za navodnjavanje velikih razmera stvoren je oko 4000 godina p.n.e. u južnoj Rusiji. Ovaj sistem je imao kanale prečnika do 3 metra i dužine veće od jedne kilometra.
➤ Godine 644, arapski naučnici razvili su vetrenjaču za pumpanje vode za navodnjavanje. Do 1000. godine, Arapi su uveli korišćenje đubriva kako bi obogatili poljoprivredno zemljište.
➤ Posedovanje i kontrola farme je istorijski bila povezano sa statusom i moći, posebno u srednjovekovnim evropskim agrarnim društvima. Farme su bile osnovni izvor bogatstva i društvene moći, a vlasnici zemlje često su imali visok društveni status i politički uticaj.
Istorija razvoja zadrugarstva: Šta možemo da naučimo od predaka?
➤ Godine 1830. bilo je potrebno oko 250 do 300 radnih sati za oko 5 jutara pšenice. Godine 1975. to vreme je drastično smanjeno, pa je za istu količinu pšenice bilo potrebno samo 3¾ sata.
➤ Industrijska revolucija dovela je do brže i efikasnije poljoprivredne tehnologije, što je pomoglo da se u razvijenim zemljama započne Druga poljoprivredna revolucija, koja je trajala od 1700. do 1900. godine. Mnoge manje razvijene zemlje još uvek žive Drugu poljoprivrednu revoluciju, usvajajući nove tehnologije i metode u poljoprivredi.
➤ Traktori su napravljeni 1880-ih godina kako bi vukli plugove kroz polja. Do 1920-ih godina razvijen je višenamenski savremeni traktor. Sa različitim priključcima, traktori se mogu koristiti za oranje, sadnju, kultivaciju, košenje, žetvu, kao i za pomeranje zemlje i teške opreme.
➤ Prvi jugoslovenski traktor Zadrugar T-08 sa šestocilindričnim benzinskim motorom proizveden je u Industriji motora Rakovica u 2.528 primeraka od 1951. do 1954. godine. Jedini sačuvan primerak danas se čuva u Poljoprivrednom muzeju u Kulpinu.
➤ U periodu od 1890. do 1899. godine, prosečna potrošnja komercijalnog đubriva bila je 1.845.900 tona godišnje. Međutim, od 1980. do 1989. godine, ta brojka se drastično povećala na 47.411.166 tona godišnje, što ukazuje na značajan porast korišćenja đubriva zbog širenja industrijske poljoprivrede i potrebe za povećanjem prinosa.
➤ Sajrus Makormik se smatra „ocem moderne poljoprivrede“. Izmislio je prvu mehaničku žetelicu na svetu 1831. godine, koja je pomogla da se zameni ljudska radna snaga sa mašinskom snagom za žetvu useva.
➤ Treća poljoprivredna revolucija, poznata i kao Zelena revolucija, nastupila je krajem 20. veka, paralelno sa eksponencijalnim rastom stanovništva širom sveta. Ova revolucija obuhvatila je biotehnologiju, genetski inženjering, hemijska đubriva i masovnu proizvodnju poljoprivrednih dobara, čime je značajno povećana produktivnost u poljoprivredi.
Komentari