Vreme je za jesenji tretman JABUKA! OVO su preporuke stručnjaka!

Vreme je za jesenji tretman JABUKA! OVO su preporuke stručnjaka!

Zasadi jabuka se, u zavisnosti od sortimenta i primenjene agrotehnike, nalaze u fenofazi početak opadanja lista do 50% listova bez boje (BBCH 93-95). Stručnjaci iz PIS-a dali su preporuke za jesenji tretman jabuka.

U fazi kada opadne oko 70% lisne mase, proizvođačima se preporučuje primena bakarnih preparata. Primenom bakarnih preparata se smanjuje infektivni potencijal patogena koji prezimljavaju u voćnjaku poput prouzrokovača gljivičnih i bakterioznih oboljenja – čađave pegavosti lista i krastavosti plodova jabuke (Venturia inaequalis), bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora), bakterioznog izumiranja voćaka (Pseudomonas spp.) i dr.

Sprovođenje tretmana se preporučuje po mirnom i suvom vremenu, kada je temperatura vazduha iznad 5°C, uz primenu velike količine vode.

Za tretman se preporučuju preparati na bazi bakra:

· Bakarni oksihlorid 50 (Cu iz bakar-oksihlorida) 0,75% ili

· Grifon (Cu iz bakar-oksihlorida) 4 l/ha ili

· Cuproxat (Cu iz bakar-sulfata) 0,5-0,6% ili

· Nordox 75 WG (Cu iz bakar-oksida) 0,2% ili


· Everest (Cu iz bakar-hidroksida) 0,3-0,4%.

Pre sprovođenja hemijskih mera u zasadima se preporučuje i orezivanje i uklanjanje obolelih i polomljenih grana i uklanjanje mumificiranih plodova i lišća iz voćnjaka tamo gde je to moguće.

U voćnim zasadima se registruje i prisustvo aktivnih rupa od poljskih glodara (poljskog miša- Apodemus spp. i poljske voluharice – Microtus arvalis) pa se proizvođačima preporučuje obilazak parcela u cilju utvrđivanja brojnosti.


Ukoliko se prilikom pregleda registruje brojnost aktivnih rupa na nivou praga štetnosti (10-50 aktivnih rupa/ ha za poljskog miša; 10 do 500 aktivnih rupa/ ha za poljsku voluharicu) preporučuje se primena registrovanih rodenticida.

Izvor: PIS


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica