BLIŽE SE PRAZNICI – Koje biljke su pogodne za ukrašavanje?

BLIŽE SE PRAZNICI – Koje biljke su pogodne za ukrašavanje?

Kada su dani kratki, a napolju je hladno, kućna biljka može biti spasonosna, pretvarajući hladnu sobu sa sterilnim osećajem u prostor dobrodošlice pun života koji nudi dašak svežeg vazduha. Zato volimo da punimo svoje domove božićnim biljkama zimi. A uz odgovarajuću negu i pažnju, možemo uzvratiti uslugu, čineći naše prostore prijatnim za naše biljke. 

Jelka

„Mnoge praznične biljke mogu da uspevaju godinama uz odgovarajuće uslove i negu“, kaže Tim Polak, cvećar na otvorenom iz Botaničke bašte u Čikagu.

Dok će mnoge božićne biljke trajati, druge je teško zadržati duže od jedne sezone i možda nisu vredne dodatnog truda.  Bez obzira da li planirate da svoju biljku održite u životu godinama, ili samo želite da traje dok Deda Mraz ne bude imao priliku da vas poseti – možete mnogo da uradite da bi izgledala najbolje.

Evo 10 naših omiljenih sobnih božićnih biljaka, od božićnih zvezda i božićnih jelki do malo egzotičnijih biljaka. Reći ćemo vam šta treba da znate da biste se brinuli o njemu i ponudićemo nekoliko saveta o tome da li da ga učinite stalnim delom domaćinstva.

Amarilis

Amarilis

Cenjeni zbog svoje sposobnosti da cvetaju u zatvorenom prostoru, ovo cveće egzotičnog izgleda cveta oko četiri do šest nedelja nakon što posadite lukovicu. Neke sorte prvo šalju cvet pre lišća.

SAVETI ZA ODRŽAVANjE: Postavite na jako svetlo, a ne sakriveno na stočiću za kafu gde će slab nivo osvetljenja dovesti do toga da raste i da se prevrne. Okrenite saksiju svakih nekoliko dana kako biste pomogli biljci da raste uspravno. Održavajte tlo ravnomerno vlažnim, ali ga nemojte udaviti.

ZADRŽI ILI BACI: Zadrži! Kada cveće izbledi, odrežite stabljiku, ali zadržite listove da biste pomogli da se nadoknade hranljivi sastojci u lukovici. Izađite napolje u zasjenjeno područje kada prođe opasnost od mraza. U kasno leto ili ranu jesen, pustite biljku da miruje i stavite je u garažu ili podrum. Odrežite požutelo lišće i zanemarite ga (bez vode!) do novembra kada počnete da zalivate i ponovo započnete ciklus rasta.


Orhideje

Orhideja

Biljka delikatnog izgleda, nije tako krhka kao što izgleda. Orhideja će cvetati mesecima uz malo pažnje, možda čak i do proleća, rekla je Polak.

Božićni kaktus

Božićni kaktus


Tako su lepi da bi mogli da pariraju lepoti ukrasa na vašem drvetu. Božićni kaktus je jedna od izdržljivijih biljaka za odmor i može trajati decenijama. Različite vrste cvetaju u različito doba godine, uključujući Dan zahvalnosti i Uskrs.

Pričitajte više o gajenju: BOŽIĆNOG KAKTUSA.


Božićna zvezda – Poinsetia

Božićna zvezda

Poinsetia je skoro isto tako klasična kao božićni filmovi! „Izaberite biljke koje imaju male žute cvetove, zvane cijatija, u centru obojenih listova“, kaže Gari Volmer, menadžer proizvoda i tehničkih proizvoda u Selecta North America, uzgajivaču božićne zvezde. Ako ste izabrali biljku koja baca polen ili su žuti cvetovi opali, ona je prošla svoj vrhunac i neće trajati tokom cele sezone.

Božićno drvo – JELKA

Novogodišnje drvo

Bez obzira da li sečete sopstveni zimzeleni ili birate prethodno posečeno drvo, proverite da li ima insekata i štetočina, kao i oštećenja, kao što su polomljene grane. Testirajte svežinu prethodno posečenog drveta povlačenjem za granu, trebalo bi da budu fleksibilne bez da vam se šaka igala izvuče iz ruke. Takođe, proverite da li jelka ima lepu zelenu boju? Da li miriše sveže?

Ciklama

Ciklama ukrasno cveće

Ove biljke u hladnoj sezoni tolerišu temperature do 40-ih, zbog čega su popularne u zimskim mesecima. Mogu da cvetaju duže od osam nedelja uz odgovarajuće uslove.

SAVETI ZA NEGU BILjAKA: Stavite na srednje raspršeno, ne super-svetlo, svetlo. Izbegavajte tople propuhe da biste produžili cvetanje, i mrtve istrošene cvetove i žuto lišće tako što ćete povući celu stabljiku blizu linije lišća. Zalivajte sa podloge, a ne sa vrha, tako što ćete je staviti u tanjir sa vodom i ostaviti da upije 15 do 20 minuta, a zatim uklonite biljku. Izbegavajte prskanje vode po listovima.

ZADRŽI ILI BACI: Baci! Teško je naterati ciklamu da ponovo procveta

Bor

Zimska biljka bor

Ova dugotrajna biljka je porijeklom iz južnog Pacifika, tako da se ne može saditi na otvorenom u većem dijelu zemlje, kaže Pollak. To je odlično drvo ako nemate mesta za veliko, ali njegove grane se lako opterećuju, pa se držite laganih ukrasa.

SAVETI ZA NEGU BILJAKA: Držite ga na srednje jakom svetlu, kao što je prozor okrenut prema istoku ili zapadu. Potrebno mu je oko šest do osam sati svetlosti dnevno. Preniski uslovi osvetljenja mogu dovesti do opadanja nižih grana. Zalivajte kada je suva na dodir, ali ne dozvolite da se previše osuši ili će se grane osušiti (i neće ponovo izrasti na dnu drveta).

ZADRŽI ILI BACI: Zadrži! Svake dve godine osvežite podlogu za sadnju prihranjivanjem novom zemljom. Više voli da bude vezan za lonac. Možete ga izneti napolje u kasno proleće ako želite, ali ga držite u senci. Unesite unutra pre nego što temperatura padne ispod 40 stepeni. Gnojite svakih 6 do 8 nedelja standardnim đubrivom. Bacite kada postane previše dugotrajno.

Smrznuta paprat

Paprat

Ove ljupke sićušne biljke nalik na paprati sa belom nijansom su novajlija u prazničnoj postavi. Sve su više dostupni u vrhunskim prodavnicama i rasadnicima. Držite ih na trpezarijskom stolu ili stolu; sam pogled na njih će inspirisati neke ozbiljno značajne poruke za božićne čestitke!

SAVETI ZA NEGU BILjAKA: Stavite na slabo do srednje osvetljenje. Oni preferiraju konstantnu vlažnost, tako da se dobro snalaze u terarijumima. Držite tlo malo vlažnim. Koristite vodu sobne temperature, a ne hladnu. Zalijte odozdo tako što ćete staviti u tanjir sa vodom, ostaviti da se upije 15 minuta, a zatim izvaditi biljku.

ZADRŽI ILI BACI: Zadrži, ako imaš sreće. Biljka je izbirljiva i često umire mnogo pre nego što se umorite od nje. Bez brige. Uživajte u njegovoj delikatnoj formi koliko god možete.

Božićni narcis

Narcis

Često dolaze u kompletima ili labavim lukovicama sa medijumom za sadnju. Posudite ih i uživajte u mirisnom cvetanju za dve do tri nedelje.

SAVETI ZA NEGU BILjAKA: Držite ih na hladnom, ali sunčanom mestu. Previše topla mesta uzrokuju rast nogu. Čim cvetovi izniknu, zavežite stabljike za ukrasni kolac kako biste sprečili da se prevrnu. Redovno zalivajte kako bi zemlja bila ravnomerno vlažna.

ZADRŽI ILI BACI: Baci! Dovoljno su jeftini da se ponovo kupe sledeće godine, a tropski su tako da se ne mogu ponovo posaditi na otvorenom.

Ruzmarin

Ruzmarin

Ovau kuhinjsku biljku čini otporan grm u zatvorenom ili na otvorenom, koji se često šiša u piramidalni oblik kako bi oponašao božićno drveće. Njegov svež miris borovine okrepljuje usred sumorne zime i naravno predstavlja ukusan dodatak pečenju.

SAVETI ZA NEGU BILjAKA: Stavite na jako svetlo na prozor okrenut prema jugu ili zapadu. Što je više svetla, to bolje ili ima tendenciju da opada lišće. Održavajte tlo ravnomerno vlažnim tako što ćete proveravati posudu svakih nekoliko dana. „Najčešća greška broj jedan sa ruzmarinom je nedovoljno zalivanje“, kaže Polak. Ove biljke su mediteranske, ali ne vole da se potpuno osuše.

ZADRŽI ILI BACI: Zadrži! Premestite ga napolje čim vaše područje bude bez mraza, obično negde u maju. Đubrite svakih nekoliko meseci proizvodom u obliku peleta sa sporim oslobađanjem i ostavite da raste prirodno. Ne morate da održavate topiar ili piramidalni oblik osim ako vam se ne sviđa.

 

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica