Zamrznuto kao sveže? Nove deklaracije otkrivaju pravu starost mesa!

Zamrznuto kao sveže? Nove deklaracije otkrivaju pravu starost mesa!

Kako bi se povećala transparentnost na tržištu mesa i zaštitili interesi potrošača, Ministarstvo poljoprivrede najavilo je izmene pravilnika koje će uvesti jasnije označavanje starosti mesa na deklaracijama. Prema rečima ministra Dragana Glamočića, nova pravila neće zabraniti uvoz mesa, već će omogućiti kupcima da jasno vide koliko je vremena prošlo od klanja do prodaje. Ova promena posebno je važna u kontekstu svinjarstva, koje je trenutno najosetljiviji sektor domaće proizvodnje, zbog čega se deo potreba pokriva uvozom zamrznutog mesa za preradu.

Starost mesa

,,Kada sveže meso stigne iz uvoza, obično je staro od sedam do deset dana, i to će od sada morati jasno da se naznači“, rekao je ministar poljoprivrede Dragan Glamočić.

Dodaje da će potrošači imati mogućnost izbora – da plate više za domaće sveže meso ili da se odluče za uvozno koje je starije, ali po nižoj ceni. Ključno je, kaže, da starost mesa bude jasno istaknuta na deklaraciji.

Uvoz mesa, kako objašnjava, odnosi se uglavnom na zamrznuto meso namenjeno industrijskoj preradi. Kod svežeg mesa situacija je stabilnija i domaći proizvođači pokrivaju veći deo potreba tržišta, osim u sektoru svinjarstva, koji je trenutno najslabija karika i zbog čega je uvoz svinjskog mesa i dalje neophodan.

Domaći odgajivači svinja, okupljeni u Udruženju odgajivača svinja Srbije, Uniji proizvođača svinja Srbije i Udruženju odgajivača svinja Bačka zahvalili su ministru poljoprivrede na konkretnim koracima koji su doprineli stabilizaciji i rastu otkupne cene žive mere tovljenika, ali ističu da se sektor i dalje suočava sa ozbiljnim problemima.

Naglašavaju da prekomeran i često neregulisan uvoz zamrznutog i rashlađenog mesa, formiranje zaliha u hladnjačama i netransparentno označavanje porekla mesa ozbiljno narušavaju tržišnu ravnotežu i otežavaju poslovanje domaćih farmi.

Udruženja pozivaju ministra da ostane dosledan politici podrške domaćoj proizvodnji i zahtevaju strožu kontrolu kvaliteta, označavanja i sledljivosti mesa uvoza i maloprodaje. Takođe traže da se ispita odgovornost pojedinaca u institucijama i lancu uvoza koji su doveli do trenutnog stanja, upozoravajući da bi dalji pad otkupnih cena mogao ugroziti opstanak mnogih farmi.

Odgajivači svinja dižu glas: Uvoznici nas guraju u PROPAST!


Novi, stari pravilnik

Budući pravilnik, osim što će obavezivati na prikaz starosti mesa, definisaće i veličinu natpisa na pakovanju, kako bi informacije bile jasno vidljive svakom potrošaču. Jasno isticanje starosti mesa može biti od velikog značaja za potrošače prilikom donošenja odluke o kupovini.

Upravo na važnost transparentnosti u deklarisanju proizvoda ukazuje i predsednik Pokreta za zaštitu potrošača Petar Blagojević, koji podseća da potrošači, bilo da kupuju domaće ili uvozno meso, imaju pravo da budu precizno i jasno informisani o datumu proizvodnje i ostalim relevantnim podacima. On naglašava da su ovakve obaveze definisane zakonom o bezbednosti hrane i pravilnikom o deklarisanju hrane.

“To je obaveza po zakonu o bezbednosti hrane i pravilniku o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane koji vrlo precizno definišu te obaveze, pored toga definišu u stvari, ako se radi o uvoznoj hrani, zemlju proizvođača, put kojim je roba prošla da bi bila uvezena u Srbiju”, objašnjava Blagojević. 


Dok nadležno ministarstvo najavljuje nova pravila u vezi s uvozom mesa i obaveznim isticanjem starosti proizvoda, Blagojević podseća da mnoga rešenja koja se sada predstavljaju kao novine – zapravo već postoje u zakonima, ali nisu primenjivana.

On podseća da su i ranije postojale konkretne smernice za transparentno deklarisanje prehrambenih proizvoda, ali da su pod pritiskom određenih interesnih grupa neka od tih pravila sklonjena iz prakse.


Starost mesa

„Sve te informacije bile su deo već pripremljenog programa koji je predviđao regionalno savetovanje u okviru CEFTA 2006 sporazuma. Međutim, upravo tada su pod pritiskom onih koji nisu želeli da javnost ima uvid u poreklo i starost mesa, nadležna ministarstva i Privredna komora obustavili njegovu primenu“, navodi Blagojević.

Prema njegovim rečima, sada se pojedina rešenja predstavljaju kao nova, iako su ranije već bila usvojena, pa čak i primenjivana. Problem je, kako ističe, što se odgovornost za neprimenjivanje zakona gotovo nikada ne postavlja.

„Da sam ja deo nekog državnog organa, moje prvo pitanje bi bilo – zašto zakon i pravilnik nisu primenjivani? Umesto toga, mi sad stara rešenja predstavljamo kao nova, a zapravo se radi o selektivnoj primeni propisa pod pritiskom dela biznis sektora“, ističe on i dodaje da takva praksa stavlja u nepovoljan položaj one proizvođače i trgovce koji poštuju zakon, jer ih nepoštena konkurencija potiskuje.

„Imamo sjajne proizvođače i trgovce koji rade po pravilima. Ali oni ne mogu da izdrže nepravednu konkurenciju onih koji zloupotrebljavaju ono što je saradnja sa državnim organima i komorom“, kaže predstavnik organizacije.

Nepravedna konkurencija

Upozorava i na potencijalnu zloupotrebu uvoza mesa pred istek roka trajanja, koje se kasnije, kroz preradu i saradnju s određenim trgovinskim lancima, prodaje kao sveže.

„Ako se pravilnik bude dosledno primenjivao, uključujući i jasno označavanje starosti mesa, uvoznici više neće moći da prodaju meso pred istek roka kao sveže, preko pojedinih trgovinskih organizacija“, upozorava on.

Naglašava i da je Srbija, kao zemlja potpisnica Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, već preuzela obavezu primene evropskih standarda kada je reč o bezbednosti hrane.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica