Ministar Krkobabić: Zadrugarstvo MORA da zaživi!

Ministar Krkobabić: Zadrugarstvo MORA da zaživi!

Vlada Republike Srbije povodom 100 dana rada je pre nekoliko dana održala sednicu u Lebanu. Ovo je bila zgodna prilika da ministar za brigu o selu Milan Krkobabić poseti zemljoradničku voćarsku zadrugu u selu Bošnjace “Agro Prima Jug”.

Ministar Krkobabić je izjavio: Zadrugarstvo mora da zaživi

“Zadrugarstvo ovde mora da zaživi. Posedi su mali, u proseku 3 ha i kad neko pita zašto zadruga, pa ljudi-nije da to neko hoće želi, voli, to mora. Kad imaš mali posed, ako se ne udružiš, ne možeš ništa. Moramo da radimo na zadrugarstvu, da vraćamo poverenje jedni u druge. Najteže je da komšija poveruje komšiji, da se par ljudi objedine i naprave neku zadrugu. ”

 

Ministar Krkobabić u Lebanu 1

Ova zadruga iz prošlogodišnjeg programa Ministarstva za brigu o selu, namenjenog zadrugama, dobila je 13,4 miliona dinara. Sredstva su iskorišćenja za nabavku rashladnog agregata i savremene opreme za preradu voća, a prihod koji su ostvarili u poslovnoj, 2022. drugoj godini iznosi 53.000.000,00 din.

Ovim programom do sada je pomognut rad 207 zadruga na teritoriji čitave Srbije, a u Jablaničkom okrugu, 14 zadruga od kojih su dve u Lebanu. Ali nije samo zadrugarstvo osetilo podršku Ministarstva za brigu o selu. Agro Prima Jug iz sela Bošnjace dobar je primer investicija koje se pametno plasiraju

zadruge u Lebanu Ministar Krkobabić u Lebanu

Obnova sela kroz ulaganje u mlade i nove kuće

Ministar je istakao da je dato 7 novih kuća za 100 dana, sa idejom da mladi ostanu u ovim krajevim. Mere populacione politike daju rezultat na duži rok i za rezultate je potrebno neko vreme. Ako mladi ljudi odluče da se dosele, dobiju kuću i dođu sa svojim porodicama, automatski oživi škola, dom kulture, tada i sportski teren ima smisla. Tako se stvari pokreću.

Programi za rešavanje pitanja prevoza izuzetno bitni: Ministar Krkobabić

Ministar je istakao i da postoji još jedan program koji je izuzetno bitan. To je rešavanje prevoza. Četiri minibusa je dato u 4 opštine, sa idejom da se omogući besplatan prevoz dece do škole i za najstarije, da mogu da odu do doktora. Ministarstvo dodeljuje do 7,5 miliona dinara za vozilo, a opština obezbeđuje vozača i gorivo.


minibus Ministar Krkobabić u Lebanu

Ministar Krkobabić: i dodatne aktivnosti izuzetno važne za lokalne zajednice

Okupljanja u Leabnu Ministar Krkobabić u Lebanu

“I ono što je takođe važno, to su Miholjski susreti, gde se takmiči, peva i druži. Ove godine su te manifestacije, širom Srbije, zabeležile neverovatnu posećenost, preko 150.000 ljudi”


U neposrednom razgovoru sa ministrom Krkobabićem, zadrugari su obavestili o svojim aktivnostima i planovima, a čuli su i oni od ministra kakvi su planovi Ministarstva.

Ministar Krkobabić je dodao:


“Radimo novi program za zadruge i upravo o ovim stvarima razmišlja akademski odbor za selo Srpske akademije nauka, na čelu sa akademikom Škorićem. Radimo na proceni prioriteta i razmišljamo o investicijama u tzv. otkupne centre i dalje eksport i reeksport, što bi bila viša faza. Krenuli smo od zadruga, dalje ćemo raditi na njihovom uvezivanju.

Plan je i da postoji zadruga složenog tipa koja bi radila na horizontalnom i vertikalnom uvezivanju. Takve zadruge bi se bavile naučnoistraživačkom radom u cilju unapređenja kontrole kvaliteta, ispitivanja tržišta i plasiranja izvoza 

Ministar Krkobabić u Lebanu Milan Petković

Okupljeni zadrugari imali su brojna pitanja za ministra Krkobabića na koja je on rado odgovarao, a u njihovo ime zahvalio se direktor zadruge, Milan Petković.

“Pre svega želim da se zahvalim gospodinu ministru na poseti i pomoći koju smo dobili od Ministarstva za brigu o selu u iznosu od oko 13,5 miliona dinara. Pomoć je bila korisna, kako nama, tako i našim kooperantima da proizvedu dovoljne količine robe koju mi skladištimo, prerađujemo i dalje prodajemo.”

Ulaganje u kulturu važan deo revitalizacije sela

Nakon obilaska zadruge ispred autobuske stanice u Lebanu ministar Krkobabić je sačekao minibus koji prevozi osnovce i meštane okolnih sela.

Nebojša Đorđević Ministar Krkobabić u Lebanu

“Posebno nam je čast i zadovoljstvo što je ministar za brigu o selu se danas kod nas u Lebanu, ovo je istorijski dan za našu opštinu. Ovde se nalazimo upravo ispred minibusa koji je Ministarstvo doniralo. Nadamo se, imamo obećanje ministra da ćemo dobiti još jedno vozilo, jer nam je preko potrebno. Zbog toga što se pored naše dece, naših učenika, voze i odrasli meštani sela prema kojima gravitiraju naše škole. Još jednom se zahvaljujem, hvala ministre, nadam se da ćete obećanje ispuniti.”

Ministar je ovom prilikom pred okupljenima obećao još jedno vozilo.

Na komentar da postoji projekat za dom kulture u Bošnjacu, jer je to od velikog značaja za ostajanje mladih na selu i dalji razvoj opštine, ministar Krkobabić je dodao da postoje i programi za obnovu domova kulture, takođe.

“Idemo sa jednim novim programom obnove domova kulture ili zadružnih domova, hoćemo da dobijemo multifunkcionalne objekte, koji će moći da pruže kompletne sadržaje. Da na jednom mestu postoje i klubovi i za najmlađe i za najstarije, multifunkcionalna sala za pozorišne predstave, dramske aktivnosti, savremena biblioteku, internet kutak. Bilo bi mi drago da baš ovo selo dobije taj projekat“

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica