Tovno govedarstvo na kolenima: Dokle će padati otkupna cena junadi?

Tovno govedarstvo na kolenima: Dokle će padati otkupna cena junadi?

Zbog pandemije i otkazivanja proslava promet mesa je pao za 15-25 odsto, dok otkupljivači drastično smanjuju otkupne cene tovne junadi na tržištu, pa je tako ona sada izjednačena sa prodajnom cenom utovljenih svinja.

Za junad holštajn rase proizvođačima se trenutno nudi u proseku oko 160 dinara po kilogramu, sa rokom isplate od 30 do 60 dana, dok je otkup junadi simentalske rase potpuno stao. Dokle će cena da pada nije izvesno. Sa druge strane, našim stočarima je svaki dinar važan, a gubici se teško pokrivaju.

Pitali smo naše čitaoce šta oni misle: do kog iznosa će padati otkupna cena junadi?

Preko 30 posto smatra da će cena da nastavi da pada bar do 155 dinara po kilogramu, dok nešto manji procenat, odnosno oko 25 posto domaćina misli da će cena otkupa junadi još da ide na dole i da će biti 150 dinara po kilogramu i niže. Najviše je stočara, gotovo 45 posto, koji smatraju da se pad cene neće ni tu zaustaviti, odnosno da će otkup pasti na 145 dinara po kilogramu, a verovatno i niže.

Da je situacija u ovom sektoru loša, osim umanjenje cena otkupa junadi, govori i podatak da izvoznici nude telad kao deo nadoknade za junad, što stočari nerado prihvataju zbog visoke cene teladi.

Namera države da sa 2 miliona EUR pomogne tovno govedarstvo i otvori tržište još nije dala pun efekat. Trenutno procene su da je zarada proizvođača ove godine manja za nekih 30 odsto.

Iako poskupljenja mesa ove godine nije bilo, u kasapnicama i trgovinama kažu da je promet znatno manji nego u istom periodu prošle godine. Osim stočara i trgovaca, zbog epidemije gubitke beleži i velika mesna industrija.

Svake nedelje na poljoprivrednom portalu AGROmedia.rs očekuje vas nova anketa.


Učestvujte i vi, uporedite vaše mišljenje, iznesite svoj stav!

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica