Ub – opština

Izaberite opštinu

Opšti podaci o opštini Ub

Opština Ub se nalazi na severozapadu Srbije i pripada Kolubarskom okrugu. Prostire se na površini od 456,7 kilometara kvadratnih, od čega se obradivo poljoprivredno zemljište prostire na 32.955 ha, dok šume, koje se nalaze u zapadnom i južnom delu Opštine, zauzimaju 12,5% teritorije.

Na severu i severoistoku graniči se sa Vladimircima i Obrenovcem, na istoku i jugoistoku sa Lajkovcem, na jugu i jugozapadu sa Valjevom, a na zapadu sa Koceljevom. Opštinu čini 37 naselja, a prema poslednjem popisu iz 2011. godine, na njenoj teritoriji živi 29.101 stanovnik. Većinsko stanovništvo je srpsko sa udelom od 94,6%, a slede Romi sa 3,8%.

Opšti podaci o poljoprivredi

Struktura poljoprivredne proizvodnje u Opštini izuzetno je raznolika, pa su tako prisutni svi vidovi proizvodnje, ali u najvećoj meri za potrebe samog domaćinstva. Ovde dominiraju nespecijalizovani, sitni poljoprivredni proizvođači, koji nemaju jasne, niti poslovne, niti tržišne orijentacije, a većina poljoprivrednih domaćinstava nije registrovana.

Obradivo poljoprivredno zemljište čini 72,16% ili 32.955 ha ukupne teritorije Opštine, a 89,42% ili 29.470 ha obradivih površina otpada na njive i vrtove. Gajenje žitarica (kukuruza i pšenice) najzastupljenija je delatnost u opštini Ub. Na površini od 1.953 ha ili 4,65% nalaze se vinogradi i voćnjaci, dok se livade prostiru na 1.953 ha ili 5,93%.

Istorija Uba

Tragovi o nekadašnjim naseljima i organizovanim ljudskim zajednicama na ovom prostoru nalazimo u današnjim selima Kalinovac, Brgule i Trlić, dok nam o bronzanom periodu svedoče tragovi u naselju Čučuge. Pretpostavlja se da naziv mesta potiče od latinske reči “urb” što znači mesto ili je dobilo ime po Slavoljubu, bratu kneza Kocelja, da bi na kraju ostalo samo Ub.

Prvi zapis u kojem se pominje Ub je Ugovor u Tati iz 1426. godine, koji je sklopljen od strane kralja Žigmunda i despota Stefana Lazarevića. Ravničarski i plodan predeo današnje Opštine bio je pogodan i primamljiv za naseljavanje stanovništva, ali zbog ravničarskog terena, kulturni spomenici nisu opstali jer su bivali uklanjani. Ostali su samo spomenici pored puta, ili samo njihovi delovi, a čitava su ostala groblja oko današnjih manastira.

U Prvom i Drugom srpskom ustanku, ovde je bilo nekoliko borbi, a najznačajnija je bitka na Avali 1806. godine pod vođstvom Jakova Nenadovića i njegova pobeda nad turskim vojskovođom.

Ub se nalazi na 44°27´ severne geografske širine i 20°04´ istočne geografske dužine, na 162 metara nadmorske visine. Reljef je ravničarsko-brežuljkasti sa slivovima reka Ub, Tamnava i Kladnica. Ovakvo područje pogodno je za razvoj poljoprivrede, a pogotovo deo teritorije između Uba i Tamnave. Klima je umereno kontinentalna, sa određenim specifičnostima – jesen je toplija od proleća, dok su leta topla sa stabilnim vremenskim prilikama i kraćim pljuskovima.

Opština Ub ima dobru i razvijenu saobraćajnu infrastrukturu, a magistralnim putevima M-4, M-19, M-21 i M-22 povezana je sa svim gradovima u Srbiji. Od aerodroma “Nikola Tesla” udaljena je oko 50 km, a od železničke pruge u Lajkovcu 6 km. Opština ima železničku prugu namenjenu industriji, koja se koristi za potrebe površinskih kopova lignita “Kolubara”.

Na području Opštine postoje nalazišta nemetaličke mineralne sirovine, kao što su kvarcni pesak, glina, krečnjak i manje količine metaličke sirovine. Od energetskih sirovina najznačajnija su ležišta lignita, koja se eksploatišu, a vrše se i ispitivanja novih kopova.

U opštini Ub, prema zvaničnim podacima iz popisa poljoprivrede koji je Republički zavod za statistiku sproveo 2012. godine, 5.994 gazdinstva koristi poljoprivredno zemljište. U najvećem broju imaju oranice i bašte, odnosno najčešće gaje kukuruz za zrno (njih 4.680), a zatim pšenicu i krupnik – 4.134 gazdinstva. Prema broju slede poljoprivredna domaćinstva koja proizvode ječam – 1.816, soju – 1.315, detelinu – 1.006 i lucerku (985).

Najveći broj gazdinstava su porodična (99,52%), a ostalo su pravna lica.

Ukupno 741 gazdinstvo specijalizovano je za žitarice, njih 744 bavi se kombinovano ratarstvom, svinjama i živinom, a najviše je onih koji se bave različitim kombinacijama useva i stoke (1.111).

Poljoprivredom se u Ubu bavi 14.635 ljudi, a muškarci prednjače kada je reč o ukupnom broju.

Polna struktura stanovništva u opštini Ub @AgromediaKada je reč o nosiocima gazdinstava u Ubu, muškarci su ponovo u prednosti i učestvuju sa 84,33%, dok je udeo žena mnogo manji (15,67%).

Nosioci gazdinstava u opštini Ub @Agromedia

Kada je reč o članovima poljoprivrednih domaćinstava, tu su žene u većini i ima ih 63,24%.