Opšti podaci o Bajinoj Bašti
Opština Bajina Bašta prostire se na desnoj obali Drine, ispod planine Tare, u Zlatiborskom okrugu na zapadu Srbije. Zauzima površinu od 670 kvadratnih kilometara, centralno istoimeno naselje Opštine je smešteno na 257 metara nadmorske visine. Na teritoriji cele Opštine živi 26.022 stanovnika, najvećim delom srpske nacionalnosti – 98,5%, u jednom gradskom i 35 seoskih naselja.
Naseljena mesta opštine Bajina Bašta: Bajina Bašta, Bačevci, Beserovina, Višesava, Gvozdac, Dobrotin, Draksin, Dub, Zaglavak, Zaovine, Zarožje, Zaugline, Zlodol, Jagoštica, Jakalj, Jelovik, Konjska Reka, Kostojevići, Lug, Lještansko, Mala Reka, Obajgora, Ovčinja, Okletac, Pepelj, Perućac, Pilica, Pridoli, Rastište, Rača, Rogačica, Sijerač, Solotuša, Strmovo, Cerje i Crvica.
Opšti podaci o poljoprivredi
Hidroelektrana koja nosi naziv opštine, osnova je privrede. Kada je reč o poljoprivredi, stanovništvo se bavi proizvodnjom duvana, maline i raznih sorti voća i povrća, ali i stočarstvom u brdskim područjima, gde postoje brojna stada ovaca i tovna grla goveda. Najpoznatiji su proizvodi poput rakije Klekovače, pršute, domaćeg sira i kajmaka. Prema statističkim podacima, Bajina Bašta je svrstana u nedovoljno razvijene opštine u Srbiji. Budući razvoj Opština zasniva na turizmu, zanatskoj i proizvodnji zdrave hrane, kao i na prekograničnoj saradnji.
Istorija Bajine Bašte
Podaci iz najstarijeg poznatog naselja sa teritorije Bajine Bašte potiče iz perioda Starčevačke kulture ranog neolita i pokazuju da je taj deo naseljen već 7.000 godina. Tokom rimske vladavine nalazila se u sklopu provincije Ilirije, a kasnije u sklopu Dalmacije. Tokom perioda srednjevekovne Srbije, Bajina Bašta se nalazila u njenim okvirima. Nakon osvajanja od strane Turaka, ulazi u sastav Sokolske nahije koja je 1480. godine priključena Zvorničkom sandžaku.
Posle aktivnog učestvovanja u oba srpska ustanka kraj postaje poznat po hajdučiji koja krajem XIX veka prestaje da deluje u Srbiji. Godine 1858. knez Aleksandar Karađorđević izdaje rešenje o osnivanju Varošice Bajina Bašta. Proces urbanizacije svakodnevnog života ubrzava se u drugoj generaciji trgovaca i zanatlija koji su se doselili iz Užica nakon 1878. godine. Više legendi govori o tome kako je nastalo ime opštine. Prema jednoj od njih, na prostoru na kojem se danas nalazi, živeo je izvesni Turčin po imenu Baja, a koji imaše velike bašte, pa tako i ostade – Bajina Bašta
Centar Opštine, gradsko naselje Bajina Bašta, nalazi se na 43°58′ severne geografske širine i 19°34′ istočne geografske dužine, u tzv. Drinskoj dolini. Dolinom Drine, Bajina Bašta je povezana putevima sa Ljubovijom i Šapcom, preko prevoja Kadinjača sa Užicem, dok je sa Valjevom povezuje prevoj Debelo Brdo. Klima u Opštini je umereno kontinentalna, prosečna godišnja količina padavina je 700-800 mm, a posle izgradnje veštačkih jezera u Perućcu i u Zaovinama povećana je vlažnost vazduha.
U opštini Bajina Bašta, prema zvaničnim podacima iz popisa poljoprivrede koji je Republički zavod za statistiku sproveo 2012. godine, 5.031 gazdinstvo koristi poljoprivredno zemljište.U najvećem broju imaju oranice i bašte, odnosno najčešće gaje krompir (njih 2.479), a zatimkukuruz za zrno – 1.972 gazdinstva. Prema broju slede poljoprivredna domaćinstva koja proizvode pšenicu i krupnik – 792 pasulj – 712, lucerku – 712 i detelinu (539).
Najveći broj gazdinstava su porodična (99,64%), a ostalo su pravna lica.
Stalnim usevima i stokom za ispašu kombinovano bavi se ukupno 655 gazdinstava, njih 794specijalizovano je za voćarstvo,a najviše je onih koji se bave različitim kombinacijama useva i stoke (1.223).
Poljoprivredom se u Bajinoj Bašti bavi 13.585 ljudi, a muškarci prednjače kada je reč o ukupnom broju.
Kada je reč o nosiocima gazdinstava u Bajinoj Bašti, muškarci su ponovo u prednosti i učestvuju sa 83,72%,dok je udeo žena mnogo manji (16,28%).
Kada je reč o članovima poljoprivrednih domaćinstava, tu su žene u većini i ima ih 64,21%.