Budite oprezni ima i loših strana: Koji su nedostaci MALČIRANJA?

Budite oprezni ima i loših strana: Koji su nedostaci MALČIRANJA?

Mnogi poljoprivredni proizvođači ne mogu da zamisle svoju proizvodnju bez malčiranja to jest prekrivanja tla oko biljaka organskim ili neorganskim materijalima. Ovo svakako nije bez razloga jer malčiranje ima brojne pozitivne strane: uspešno sprečava korove da rastu čime će se smanjiti utrošak vremena i rada koji se ulaže u njihovo suzbijanje, smanjuje se isparavanje vode naročito tokom letnjih žega čime tlo ostaje duže vlažno te ne morate non stop zalivati svoje biljke. Ovo stvara uštedu rada i manji utrošak vode.

Malčirana biljkaFoto:Pixabay

Malčiranje ima još benefita: zemljište će biti sačuvano od erozije koju izazivaju padavine i vetar, sprečavaju se velike temperaturne oscilacije jer se onemogučava preterano hlađenje ili pregrevanje zemljišta, malč leti hladi, zimi greje. Neće se javiti omražena pokorica na tlu, pospešuje se vodno – vazdušni režim a ukoliko se kao malč koriste organske materije one se vremenom razgrađuju i obogaćuju zemljište potrebnim mineralima.

Kao organski materijal za malčiranje uglavnom se koriste: suvo lišče, usitnjena piljevina, iglice četinara, otkos trave, karton ili stari papir, kompost dok je neogranski malč: kamenje i šljunak (koji se često koriste u vrtovima radi dekoracije), crna folija omiljena u zasadima krastavaca, tikvica i jagoda, geotekstil.

Ipak, pored svih ovih pozitivnih karakteristika, važno je znati da malč nije uvek najbolje rešenje. Postoji više razloga za to a mi vam ih predstavljamo.

Korenasto povrće ne voli malč

Iako se malčiranje najviše koristi u proizvodnji povrća jer dovodi do bržeg sazrevanja plodova koji su pritom boljeg kvaliteta, ono se ne primenjuje kod korenastog povrća, osim u uzgoju krompira. Razlog je jednostavan: malčiranjem se sprečava dotok kiseonika za razvoj njihovog ploda ispod zemlje.

Sporije klijanje semena biljaka

Jedan benefit malčiranja istovremeno predstavlja i njegove mane. Kao što smo rekli na početku teksta, jedna od prednosti malčiranja je da tokom toplih dana hladi tlo, međutim ovo nije uvek plus. Na taj način može biti usporeno klijanje semena i rast malih biljčica koje iziskuju malo veću temperaturu tla.

Predebeo malč izaziva truljenje korena

Još jedan pozitivan aspekt malča je istovremeno i negativan. Reč je o čuvanju vlažnosti tla. Naime, usled veće vlažnosti tla seme neće moći da klija i pravilno niče, naročito kod tla koje ima visok postotak gline. Takođe, pazite na debljinu malča jer ako pogrešite, to jest stavite predebeo sloj, koren biljaka će istruliti zbog prevelike količine vode koja se zadržava u zoni tog dela biljke.

Malč može dovesti do pojave gljivica

Vlažan organski malč čini se ima više nedostataka nego prednosti. Kada je preblizu nadzemnog dela biljke (njene stabljike) dovodi do truleža i pojave gljivičnh oboljenja. Još jedna situacija koja može prouzrokovati gljivice i trulež je kada malč „dodirne“ koren. Ovo može dovesti do truljenja istog.

Malč privlači puževe i glodare

PužFoto:Pixabay

Malč privlači predatore i to vrlo lako, naročito vlažni malč koji može ugostititi glodare, kao i veliki broj puževa. Ovo se pogotovo može desiti ukoliko za malčiranje koristite slamu koja može predstavljati dom za glodare. Osim toga mravi i ostali termiti ljubitelji su malčiranog tla. Kada je reč o puževima, naročito je rizična upotreba otkosa trave u tu svrhu jer ako trava nije ostavljena da se prosuši od 24 do 48 sati pre korišćenja i ako se stavlja u debelom sloju dovodi do privlačenja ovih predatora.


Neke vrste malča čine tlo kiselim

Korišćenje pokošene trave kao malča ima još jednu negativnu stranu. Ipak pre njenog iznošenja moramo spomenuti i neke dobre: otkos trave predstavlja vrlo hranljiv malč koji svojom razgradnjom obogaćuje tlo azotom na sasvim prirodan način, kao i drugim hranljivim materijama potrebnih biljkama. Naročito se primenjuje u proizvodnji plavog patlidžana i paradajza jer smanjuje pucanje plodova.

A sada o još jednoj negativnoj karakteristici otkosa trave kao malča: ako se on redovno koristi umnogome menja pH vrednost zemljišta koje postaje kiselo. Još jedna vrsta organskog malča to čini: borove iglice. Stoga iglice četinara u tu svrhu upotrebljavajte samo kod kultura koje vole kiselo tlo: borovnice, hortenzije…

Uz jednu vrstu malča potrebna je i upotreba azotnih đubriva

Ukoliko ste se opredelili da svoje biljke malčirate piljevinom, važno je znati jednu stvar: ova organska materija ima slabu koncentraciju azota te pre malčiranja dodajte azotna đubriva. Ovaj malč ipak ima i svoje prednosti: dobro suzbija korove jer se ne razgrađuje tako lako i pospešuje aeraciju teških zemljišta koja je neophodna za uzgoj kultura.


PiljevinaFoto:Pixabay

Pazite koje lišće koristite kao malć

Ako kao malč koristite suvo lišće vodite računa da se debljina njegovog sloja kreće od 5 do 8 centimetara. Na još jednu stvar morate obratiti pažnju a to je vrsta lišća. Lišće hrasta i oraha sadrži na primer otrovne supstance. Kada je u pitanju orah reč je o hidrojuglonu koj inače nije otrovan a izlučuje se iz korena u zemljište. Međutim u dodiru sa kiseonikom stvara se visokotoksični juglon, čija štetnost se ogleda u tome što onemogućava dotok potrebne energije biljkama a to rezultira njihovim uvenućem.

Malč širi neprijatan miris

Neprijatni mirisi koji se javljaju kao rezultat rada anaerobnih bakterija su još jedan nedostatak malčiranja. Naročito su prisutni kada se kao malč koristi otkos trave koji kako vreme odmiče postaje sluzav i širi karakterističan, intenzivan neprijatan miris.


Crna folija ne hrani tlo

Neorganski malč: crna folija ili agrotekstil ima benefite kao što su zaštita uzgajanih biljaka od visokih, odnosno niskih temperatura, kao i od upornih korova. Međutim, treba imati na umu da on ne hrani tlo i da se ne razgrađuje kao organski malč koji je pogodan za ekološku proizvodnju.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica