Puževi, erozija, BUĐ: Kako zaštititi biljke od jake kiše i prekomerne vlage

Puževi, erozija, BUĐ: Kako zaštititi biljke od jake kiše i prekomerne vlage

Ukoliko uzgajate bilo koju vrstu useva, sigurno priželjkujete padavine kako biste ih održali zdravim. Obilne kiše, međutim, mogu oštetiti vaše biljke, što sigurno ne želite! Srećom, poljoprivrednici su se bavili ovim problemom hiljadama godina i imaju nekoliko jednostavnih trikova za zaštitu useva tokom oluja. Isprobajte ove savete da održite svoju baštu ili farmu u vrhunskom stanju.

Kako zaštititi biljke od vlage

Kako zaštititi biljke od vlage: sprečite oštećenja 

1. Raširite pokrivač od tkanine iznad useva. Kapi kiše mogu da nanesu mnogo štete biljkama i zemljištu ako padaju brzo, tako da će sve što ih usporava pomoći. Raširite pokrivače preko svih vaših useva pre kišne oluje da biste usporili padanje kiše i sprečili oštećenja.

Možete koristiti i običnu tkaninu. Pričvrstite uglove prekrivača na kočeve zabijene u zemlju kako bi biljke bile pokrivene. Ako očekujete i jake vetrove, onda je jaka plastična obloga najbolja. Ovo blokira kišu, a takođe štiti biljke od oštećenja vetrom.

2. Pokrijte pojedinačne biljke saksijama ili kantama. Jednostavno okrenite saksiju ili kantu naopako i stavite je preko pojedinačnih biljaka. Prekrijte kante teškim kamenjem tako da se ne pomeraju tokom nevremena.

Uverite se da je kanta dovoljno visoka da biljka stane ispod. Ako vrh biljke pritisne kantu, stabljika bi se mogla slomiti.

3. Potpora stabljika biljaka pomaže da se ne lome na vetru. Vetar često ide uz jaku kišu i mogao bi da pokida biljke sa stabljikama. Zabijte drveni kolac u zemlju pored bilo koje biljke sa stabljikom.

Uverite se da je kolac malo viši od biljke. Zatim pričvrstite stabljiku biljke na kolac pomoću kanapa ili vezica kako biste im pomogli tokom oluje. Ovaj trik je koristan čak i ako ne očekujete oluju. Podržava biljku i sprečava da se stabljika savija ili lomi dok raste.

4. Izbegavajte sadnju drveća u blizini vaših useva. Ne želite da vam usevi budu smrvljeni! Grane se mogu polomiti tokom oluje, a celo drvo bi moglo čak i pasti ako je vetar dovoljno jak.


Ako imate drveće u blizini vaših useva, redovno ih pregledajte i uklonite sve stare ili nestabilne grane. One će najverovatnije prve pasti tokom oluje.

Sprečite eroziju zemljišta

1. Položite malč oko osnove vaših biljaka da biste zaštitili tlo. Uzmite organski malč i rasporedite sloj debljine 2,5–5,1 cm oko svih vaših useva. Ovo usporava prodiranje vode i pomaže u sprečavanju oštećenja zemljišta i korena tokom jakih oluja.

Kao bonus, malč pomaže u kontroli korova i održava vašu zemlju vlažnom. Za malčiranje možete koristiti i slamu ili sličan materijal.


Malčiranje – prednosti i mane koje MORATE znati!

2. Posadite pokrovne useve. Pokrivni usevi imaju sličnu ulogu kao malč – štite tlo tako što sprečavaju da kišne kapi udare u njega punom snagom. Sadnjom ovih useva na golim površinama oko vaših biljnih kultura, kao i na terenima sa nagibom gde kišnica može oteći, značajno smanjujete rizik od erozije.


Jedan od najčešće korišćenih pokrovnih useva je sirak, ali bilo koja trava može poslužiti u tu svrhu. Ova tehnika je posebno korisna u sistemima bez obrade zemljišta, jer omogućava regulisanje toka vode bez potrebe za kopanjem drenažnih kanala i jarkova.

Zaštita biljaka od vlage

3. Sadnja drveća i žbunja za kontrolu oticanja vode. Ako se vaši usevi nalaze u blizini brda ili uzdignutih površina, kišnica može oticati niz padine i ugroziti biljke. Sadnja drveća i žbunja na ovim mestima pomaže u usporavanju protoka vode, smanjujući rizik od plavljenja i oštećenja useva.

Čak i ako ne mogu u potpunosti zaustaviti oticanje, drveće i žbunje značajno smanjuju brzinu kretanja vode, čime štite korenje biljaka i sprečavaju spiranje zemljišta. Njihov korenov sistem dodatno doprinosi očuvanju strukture tla i sprečavanju erozije.

4. Ostavljanje žetvenih ostataka. Ostavite malo ostataka useva na tlu nakon žetve radi dodatnog pokrivanja. Žetveni ostaci su svi ostaci, poput lišća, stabljika i korena. Ostavljanje oko 30% tog ostatka na tlu pomaže u smanjenju štete od padavina.

Ovu tehniku možete koristiti uz malčiranje, ili jednostavno preskočite malč i pokušajte ovo umesto toga.

Kako zaštititi biljke od vlage: poboljšanje drenaže

1. Iskopavanje drenažnih jaraka za bolje oticanje vode. Ako vaše polje slabo drenira, voda se može zadržavati ispod biljaka i izazvati truljenje korena. Da biste to sprečili, iskopajte drenažni jarak na kraju svakog reda useva. Jarak bi trebalo da bude dubok do 30 cm, kako bi omogućio nesmetan protok vode i sprečio njeno zadržavanje.

Međutim, ako primenjujete poljoprivredu bez obrade, ova metoda nije preporučljiva. U tom slučaju, bolje je koristiti malč ili pokrovne useve kako biste prirodno regulisali vlagu i zaštitili tlo od erozije.

2. Iskopajte jarke između redova useva ako se tlo još uvek ne drenira. Ako je tlo ispod vaših useva i dalje preplavljeno nakon što ste usekli jarak, verovatno vam je potrebno malo više poboljšanja drenaže.

Iskopajte jarak do 30 cm dubine između svake leje i povežite ga sa jarcima na kraju reda. Ovo bi trebalo da pomogne da se voda mnogo bolje odvede. Ovo je takođe tehnika obrade, tako da neće raditi za poljoprivredu bez obrade.

3. Preusmeravanje vode nasipima. Da biste zaštitili svoje useve od prekomernog oticanja vode, možete izgraditi nasipe od kamenja, zemlje ili vreća sa peskom. Ovi nasipe deluju kao potporni zidovi koji sprečavaju da kišnica poplavi vaše biljke, što je posebno korisno u blizini brda i uzvišenja.

Nasipi se mogu kombinovati sa drugim tehnikama – na primer, možete ih koristiti da usmerite vodu ka drenažnim jarcima i tako poboljšate kontrolu nad odvajanjem viška vlage. Ako pravite nasipe od zemlje, preporučljivo je da na njih zasadite travu. Njeni koreni će učvrstiti tlo, sprečiti eroziju i osigurati dugotrajnu stabilnost nasipa.

4. Izgradnja uzdignutih leja za osetljive biljke i vlažna područja. Uzdignute leje su odličan način da zaštitite biljke od prekomerne vlage i da poboljšate drenažu. Napravite leju duboku između 30 i 61 cm i napunite je kvalitetnom zemljom. Na taj način, koreni biljaka će biti podignuti iznad nivoa tla i zaštićeni od poplava.

Ova metoda je posebno korisna za osetljive biljke poput paradajza u povrtnjacima, kao i za gajenje u oblastima sa obilnim padavinama. Pored bolje drenaže, podignute leje omogućavaju bolju kontrolu nad kvalitetom zemljišta i olakšavaju održavanje biljaka.

Uzdignute leje

Oporavak nakon kiše

1. Pratite znake truleži ili buđi nakon oluje. Vlažni, topli uslovi su idealni za razvoj buđi, tako da su vaše biljke u opasnosti odmah nakon oluje. Redovno proveravajte svoje useve nakon obilnih kiša dok se sve ne osuši.

Potražite tamne mrlje, koje mogu da znače da buđ počinje da raste. Ako vidite bilo kakvu buđ ili bolesne delove na vašim biljkama, odrežite ih što je pre moguće pre nego što se infekcija proširi.

2. Oštećene delove biljaka orezujte kada se osuše. Oštećeni delovi su podložniji buđi i bolestima. Ali obavezno sačekajte da se biljke osuše pre rezidbe, jer vlaga pomaže u rastu buđi.

Sterilizujte svoje makaze nakon svakog sečenja sa 10% rastvorom izbeljivača ili alkoholom za trljanje. Ovo sprečava širenje plesni i bakterija na druge biljke.

3. Zaštita useva od puževa u vlažnim uslovima. Puževi su česta pretnja vlažnim usevima, naročito nakon kiše, i mogu izazvati ozbiljnu štetu. Da biste ih sprečili, možete koristiti nekoliko efikasnih metoda:

  • Posipanje soli oko biljaka stvara barijeru koja odbija puževe.
  • Primena pesticida specijalizovanih za suzbijanje puževa može biti efikasna, ali je važno pažljivo pratiti uputstva za njihovu upotrebu. Neki pesticidi mogu biti toksični, pa treba izbegavati kontakt sa domaćim životinjama i korisnim insektima.
  • Postavljanje zamki za puževe može biti dodatno rešenje ako barijere nisu dale željene rezultate.
  • Prilikom korišćenja bilo kojih hemijskih sredstava, uvek vodite računa o bezbednosti ljudi, životinja i okoline.

10 NAČINA da se trajno REŠITE PUŽEVA prirodnim putem

4. Uklonite zasićeni malč i ostatke ako se ne suše. Iako malč pomaže u zaštiti vaše zemlje, takođe može da podrži buđ i bakterije ako je natopljen. Ako je bila jaka oluja i vaš malč je zasićen, pokupite ga i ostavite da se zemlja osuši. Kada se zemlja ponovo osuši, rasporedite svež malč ili ostatke.

5. Izbegavajte da gazite na natopljenim područjima kako biste sprečili oštećenje korena. Vlažno zemljište je mekše, pa gazite po njemu korenje biljke i može ih oštetiti. Dok se zemlja ne osuši, hodajte po njoj što je manje moguće.

6. Sačekajte sa đubrenjem nakon kiše. Iako se može činiti da će ponovno đubrenje useva nakon obilnih padavina pomoći njihovom oporavku, to zapravo nije preporučljivo. Najbolje je sačekati sledeću sezonu sadnje i tada primeniti đubrivo, kao što biste inače radili.

Pored toga, prekomerno đubrenje može imati negativne posledice – sledeće kiše mogu isprati hemikalije u obližnje vodene tokove, što može ugroziti ekosistem i kvalitet vode. Zato je važno primenjivati đubrivo u pravom trenutku i u skladu s potrebama zemljišta i biljaka.

Izvor: wikihow

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica