Lisna i štitasta VAŠ ugrožavaju LESKU! Zaštitite je na vreme!

Lisna i štitasta VAŠ ugrožavaju LESKU! Zaštitite je na vreme!

Leska je u ovom trenutku u fazi formiranja plodova, a tropske temperature koje nas očekuju u narednim danima mogu izuzetno pogodovati razvoju štetočina. U ovom trenutku, najvažnije je obratiti pažnju na dve važne štetočine: leskina štitasta vaš i leskina lisna vaš.

Leskina vaš

Leskina štitasta vaš izaziva sušenje rodnih grana, a kod jačeg napada može doći i do propadanja celog stabla. Ova štetočina luči obilnu količinu medne rose, što stvara idealne uslove za razvoj gljiva čađavica. Više problema sa ovom štetočinom mogu imati mlađa stabla, jer imaju više mladih grančica – upravo onih koje vaši najviše napadaju. Ako primetite da listovi leske žute – moguće je da je upravo ova vaš uzrok.

Ovih dana počinje piljenje larvi, koje se kreću po biljci, naseljavaju se na naličje listova i hrane sisanjem biljnih sokova. Najvažnije je reagovati na vreme – dok su larve još mlade i nemaju zaštitnu prevlaku. Kasnije, hemijska zaštita gubi efikasnost, što može dovesti do jače infestacije.

Leskina lisna vaš je i dalje aktivna. Ona formira otvorene kolonije na naličju listova i na plodovima. I ova štetočina izlučuje mednu rosu, pa se i na tim mestima mogu razviti čađave gljive. Kada je brojnost velika, dolazi do slabljenja stabala, naročito mladih.

Preporuka proizvođačima je da pregledaju zasade i utvrde prisustvo obe vrste vaši. Po potvrdi napada, preporučuje se primena insekticida:

Preparat Aktivna materija Doza
Tonus acetamiprid 0,025%

* Ukoliko je prisutna štitasta vaš – dodati i mineralno ulje.

U mnogim voćnjacima prisustni su simptomi pepelnice leske. Za razliku od mnogih drugih patogena, pepelnica ne zahteva slobodnu vodu za svoj razvoj, pa se može brzo širiti čak i tokom sušnog i toplog vremena. 

Nova tehnologija ,,miriše” problem: Elektronski nos otkriva štetočine u žitu


Pepelnicu ćete najpre primetiti kao bele, brašnaste pege na naličju listova. Zatim listovi požute, kovrdžaju se, savijaju, i na kraju opadaju. Ako se infekcija proširi, može se javiti i na gornjoj strani lista i na mladim grančicama.

Jedini registrovani preparat za zaštitu leske od pepelnice je na bazi sumpora, čija se primena ne preporučuje pri visokim temperaturama, kakve nas očekuju u narednim danima.

U ovom trenutku izbor preparata za zaštitu od leske treba biti neki od sledećih: na bazi tebukonazola, penkonazola, fluksapiroksada, ciflufenamida i dr. koji se koriste u voćarskoj proizvodnji za suzbijanje prouzrokovača pepelnica.


Izvor: PIS

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica