Rano proleće je period kada u bašti imamo mnogo cvetova koji su nastali iz lukovica posađenih u jesen. Dobro su nam poznate lale, narcisi, šafrani, irisi, zumbuli i druge vrste lukovičastih biljaka koje lepim cvetovima krase naše bašte. Zato je sada vreme da saznate nešto više o pravilnoj jesenjoj sadnji lukovica!
Koje cveće nastaje iz lukovica? Koje od njih mogu da prezime, a koje ne? Kako bi trebalo da se obavi pravilna jesenja sadnja lukovica? Odgovare daje naš stručni saradnik, diplomirani inženjer Vladimir Milutinović.
Možda vas zanima
Kako se gaji dud bez muke
12/07/2020
„Ukoliko želimo da u proleće imamo cvetove koji će nam ulepšavati vrt, trebalo bi da znamo da je jesen pravo vreme za sadnju lukovica, jer od jeseni do proleća biljka ima dovoljno vremena da se razvije i formira svoje stablo. Za sadnju se mogu koristiti različite vrste biljaka, a njihove lukovice se mogu kupiti u prodavnicama kao što su vrtni centri i slično.“
Jesenje i prolećne lukovice
„Prilikom sadnje lukovica trebalo bi da se zna da ovakve biljke zahtevaju dovoljnu količinu hranljivih materija, odnosno, kvalitetno pripremljen supstrat. Osnovni razlog zbog kojeg se lukovice koriste jeste zato što su one trajnice. To znači da jednom posađene lukovice na istom mestu opstaju svake godine, što pre svega važi za jesenje lukovice, vrste koje kod nas prezimljavaju.“
„Međutim, postoje lukovičaste vrste koje se kod nas seju kao prolećne lukovice. To su vrste koje ne mogu da prezime, pa je neophodno vaditi ih u toku godine. To su gladiole, begonije ili dalije.“
Sadnja lukovica lale
„Prilkom sadnje lukovica lale u saksije ili u bašte važno je znati tačnu dubinu sadnje. Ta dubina određuje da li će biljka kvalitetno i dovoljno izrasti. Takođe, da bi biljka izrasla, potrebno je da ima dovoljno organske materije.“
Kako bi pravilna sadnja lukovica trebalo da izgleda, pogledajte u videu sa diplomiranim inženjerom Vladimirom Milutinovićem.
Sagovornik:
dipl. inž. Vladimir Milutinović
Komentari