Krompir je jedno od najlakših povrća za uzgoj, ali umesto da se sadi iz semena nastalog iz cvetova biljke, najčešće se razmnožava sadnjom delova korena poznatih kao semenski krompir. Ove krtole omogućavaju vegetativno razmnožavanje, pri čemu novi krompir zadržava identične genetske osobine matične biljke. Takav način uzgoja je efikasniji i jednostavniji, posebno za kućne baštovane, u poređenju sa uzgojem iz semena. Od sadnje do berbe obično prođe između 60 i 90 dana. Saznajte kako posaditi semenski krompir u rano proleće i uživati u bogatoj letnjoj žetvi!
Možda vas zanima

Kako da proizvedete rasad BATATA!
17/06/2024
Kada se sadi semenski krompir?
Krompir najbolje uspeva na sunčanim mestima i sadi se u rano proleće, otprilike dve do četiri nedelje pre očekivanog poslednjeg mraza u vašem regionu. Važno je da temperatura tla dostigne najmanje 7°C kako bi krompir mogao uspešno da klija i raste.
Možete ga posaditi najkasnije do 15. juna, u zavisnosti od lokacije, i ubrati krompir što je kasnije moguće u sezoni. Biljke krompira mogu podneti blagi mraz, ali ih je najbolje zaštititi pokrivačima u redovima ili ubrati pre nego što nastupe ozbiljni mrazevi.
Zemljište i klimatski uslovi
Krompir je snažna biljka s agresivnim korenovim sistemom i najbolje uspeva u laganom, rastresitom i dobro dreniranom tlu. Idealno je da zemljište bude blago kiselo, sa pH vrednošću između 6,0 i 6,5, ali krompir je poznat po svojoj otpornosti i sposobnosti prilagođavanja i manje pogodnim uslovima.
Važno je praktikovati rotaciju useva, jer se bolesti koje se prenose zemljištem mogu zadržati i negativno uticati na buduće prinose. Promenom lokacije sadnje svake godine smanjuje se rizik od bolesti i održava zdravlje zemljišta.
Setva MLADOG KROMPIRA – Posejte ga U MARTU, a vadite u JUNU
Izbor semenskog krompira
Nemojte koristiti krompir iz prodavnice za sadnju jer je često tretiran inhibitorima rasta koji sprečavaju klijanje. Organski krompir može biti bez hemijskih tretmana, ali je podložan bolestima poput prstenaste truleži ili fuzarijumskog uvenuća. Zato je najbolje koristiti sertifikovani semenski krompir, koji je zdrav i bez bolesti.
Pre sadnje, pažljivo pregledajte krtole i odbacite one koje imaju mekane tačke, pukotine, modrice ili znake truljenja.
Pre klijanja krompira
Kako biste ubrzali rast i poboljšali prinos, krompir možete preklijati, što može produžiti proces sadnje za 2 do 4 nedelje, ali često daje krupniji i brže rastući krompir.
Šta vam je potrebno?
Alat:
Oštar nož (za sečenje većih krtola)
Materijali:
Sertifikovani semenski krompir
Sumpor u prahu (opciono, za zaštitu od bolesti)
Torba (opciono, za čuvanje)
Karton za jaja, kutija, poslužavnik (za preklijavanje)
Sadnja krompira – KORACI
-
Sečenje (opciono): Veće krtole možete iseći na delove, pri čemu svaki komad treba da ima barem jedno okce (klicu). Isečene komade ostavite da se prosuše dva dana pre sadnje kako bi formirali zaštitni sloj protiv truljenja.
-
Sadnja: Posadite krompir čim klice dostignu dužinu od 1,3 do 2,5 cm. Stavite ga u rupu duboku 15 do 20 cm, sa razmakom od 30 do 38 cm između krtola. Napunite rov sa 10 cm zemlje i dodajte još zemlje kako biljke rastu.
-
Zalivanje: Krompir treba redovno zalivati, posebno tokom cvetanja kada se formiraju krtole. Potrebno mu je 2,5 do 5 cm3 vode nedeljno.
-
Berba: Kada lišće počne da žuti, prestanite sa zalivanjem. Mladi krompir se može brati nekoliko nedelja nakon cvetanja, dok se zreli krompir bere kada se lišće osuši. Nakon vađenja, krompir se može ostaviti nekoliko dana da se prosuši pre skladištenja.
Rotacija useva je važna kako bi se sprečile bolesti koje ostaju u zemljištu i ugrožavaju naredne useve.
Gajenje KROMPIRA: TAJNE uspešne proizvodnje, KLJUČNI saveti i informacije!
Saveti za rad sa semenskim krompirom
Preklijavanje krompira nije obavezno, ali može ubrzati vreme do berbe. Ako planirate da krompir sečete pre sadnje, prvo ga pustite da proklija, pa ga tek onda isecite.
Više klica na jednom komadu semenskog krompira znači da ćete dobiti više krompira, ali manjih dimenzija. Manji krompir sa jednim ili dva okca obično daje manje plodova, ali oni budu krupniji.
Ako morate da odložite sadnju, prebacite semenski krompir na hladnije mesto da biste usporili klijanje. Ne čekajte predugo jer može dehidrirati i smežurati.
U proseku, od 0,45 kg semenskog krompira možete očekivati oko 4,5 kg jestivog krompira. Zavisi od sorte, ali ta količina je dovoljna za red dužine 1,5 do 2,5 metra.
Ako imate problema sa voluharicama u bašti, sadnja u saksije ili vreće za sadnju može biti idealno rešenje. Napunite vreću do pola zemljom, posadite krompir i kako biljka raste, postepeno dodajte još zemlje. Kada dođe vreme berbe, jednostavno prevrnite vreću na ciradu i sakupite krompir.
Kako zaštititi semenski krompir
Semenski krompir može biti podložan štetočinama i bolestima, ali uz odgovarajuće mere zaštite možete značajno smanjiti rizik. Evo nekoliko korisnih saveta:
-
Navodnjavajte ujutru kako bi se zemljište osušilo pre večeri, kada su puževi najaktivniji.
-
Birajte sorte otporne na gljivične bolesti, posebno na plamenjaču krompira.
-
Koristite sertifikovani semenski krompir i redovno rotirajte mesto sadnje kako biste sprečili širenje bolesti iz tla.
-
Uklonite zaražene delove biljke odmah ako primetite znake plamenjače ili drugih oboljenja.
-
Pospite semenski krompir sumporom u prahu odmah nakon sečenja i pre sadnje kako biste smanjili rizik od infekcija.
-
Prilikom zalivanja, izbegavajte kvašenje lišća kako biste sprečili razvoj gljivičnih oboljenja.
-
Dodajte slojeve malča ili drugog pokrivnog materijala na tlo kako biste zaštitili biljke i poboljšali vlagu u zemljištu.
Izvor: The Spruce
Komentari