Setva MLADOG KROMPIRA – Posejte ga U MARTU, a vadite u JUNU

Setva MLADOG KROMPIRA – Posejte ga U MARTU, a vadite u JUNU

Ako želite da uzgajate svoj mladi krompir u čijim ukusnim krtolama ćete uživati tokom leta, sada je vreme za setvu. Mladi krompir je lako proizvesti, a evo šta treba da znate o setvi mladog krompira.

Krompir - ©Canva

Sadnja novog krompira znači da ćete imati ukusan usev spreman za žetvu tokom leta.

Kada se SEJE mladi krompir?

Mladi krompir se obično seje kao  krtola. Krtole su poznate i kao semenski krompir i mogu se sejati od ranog proleća pa nadalje. Ključno je da se uverite da je rizik od mraza prošao pre nego što posadite krompir, jer bi to moglo da ugrozi vaš usev.

Mladi krompir možete sejati između marta i aprila, iako to može da varira u zavisnosti od temperature.

Kako se SADI mladi krompir?

Pre sadnje krompira, pripremite svoj povrtnjak i podesite optimalne uslove za uzgoj dodavanjem kvalitetnog komposta u zemlju. Takođe možete dodati specijalno đubrivo za krompir u zemlju kako biste ovom korenu dali podsticaj.

Iskopajte rupu duboku oko osam centimetara gde želite da posadite krompir. Uzmite semenski krompir i isecite ga na komade, pazeći da svaki komad ima najmanje dve klice. Stavite komade krompira na udaljenosti od oko 30 centimetara, sa izbojcima okrenutim nagore, i prekrijte ih slojem zemlje – možda su i dalje ispod nivoa zemlje, ali to je u redu.

Kako izdanci krompira budu rasli, dodavaćete slojeve zemlje da pokrijete izdanke, tako da u ovoj fazi nemojte zakopavati krompir preduboko.

Krompir - ©Canva

Kada se VADI mladi krompir?

Generalno, mladi krompir je spreman za berbu oko 100 dana nakon što je posejan. Da li je vaš krompir spreman za berbu, možete reći kada mu se cvetovi otvore.

To obično bude u junu ili julu, za one zasađene u martu.


Evo nekoliko korisnih koraka za postizanje uspešnog roda krompira ove godine:

  • Isecite krompir 6 do 10 dana pre željenog datuma sadnje; uverite se da svaki komad semenskog krompira sadrži najmanje 1 ušicu (sitne izrasline)
  • Čuvajte rezano seme krompira na hladnom, tamnom mestu sa dobrim protokom vazduha
  • Uverite se da je vaša zemlja rastresita, krompir ne ceni tvrdu zemlju.
  • Otprilike 60 dana nakon sadnje počeće da se formiraju krtole (nezreli krompir). Ako je jun vruć, održavajte vlažnost tla. Vlažna zemlja će pomoći razvoju krtola krompira da ostanu hladni
  • Krtole krompira koji se razvijaju nabreknemo kako bismo izbegli njihovo izlaganje sunčevoj svetlosti. Ako se to dogodi, krtole će postati zelene i postati blago otrovne!
  • Koristite oštre makaze da isečete korenje koje pričvršćuje gomolj za biljku. Nežno rukujte krtolama tokom žetve

Najveći neprijatelj mladog krompira – krompirova zlatica

Krompirova zlatica je definitivno jedna od najvećih štetočina krompira. U borbi protiv nje postoji veliki broj preparata, kako onih na hemijskoj, tako i onih na prirodnoj osnovi. Neophodno je spomenuti jedan vrlo zanimljiv metod borbe protiv krompirove zlatice, koji se zasniva na tome da se jedna vrsta ne hrani svojom vrstom (nekanibalizam). Ovaj postupak se sastoji od toga da se u posudu kojoj znamo zapreminu (0,25L, 0,5L, i tako dalje) prikupi što više krompirovih zlatica.

Zatim se te zlatice istucaju tučkom ili nekim drugim predmetom (kamenom), i ta zapremina zlatica se prelije sa dvadeset puta većom količinom vode. Recimo, ako imamo posudu od jednog decilitra zlatica, prelijemo je sa dva litra vode. Zatim se takav rastvor ostavi da odstoji 7-10 dana, i onda se obavezno vrši njegovo razblaženje u odnosu 1:3 (na jedan litar rastvora dodaje se tri litra vode). Tim rastvorom tretiramo stabljike krompira.

Neophodno je da rastvor bude razblažen da se ne bi spržila stabljika krompira, te je u zavisnosti od sorte krompira, preporučljivo prvo testirati dejstvo preparata na svega nekoliko stabljika. Više o ovome pročitajte OVDE.


Pored krompirove zlatice, krompir napada još i: 

  • Plamenjača krompira
  • Crna pegavost krompira
  • Virus uvijenosti lišća krompira
  • Virus mozaika krompira

Mere zaštite


  • korišćenje zdravog semena i sadnog materijala
  • plodored
  • gajenje otpornih sorti
  • primena fungicida
  • uklanjanje zaraženih biljaka

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica