SVE što treba znati o FERTIRIGACIJI: značaj pravilnog đubriva za maksimalan prinos

SVE što treba znati o FERTIRIGACIJI: značaj pravilnog đubriva za maksimalan prinos

ĐUBRIVO: Proizvodnja je iz godine u godinu sve skuplja. Rastu cene i radne snage, kao i sirovina, goriva, svih inputa. Profit može da se stvori samo ako se uloži u modernizaciju, optimizovanje troškova i maksimalnu iskorišćenost hranjiva koje se daje biljkama. Pravo đubrivo je upravo ono što čini veliku razliku u vašem prinosu. Srbija ima odlično zemljište, mogućnost da se površine u mnogo većem obimu navodnjavaju, i djubrenje sa značajno većim stepenom iskorišćenja.

đubrivo

Cene đubriva kao faktor profitabilnosti

Cene đubriva su se promenile u odnosu na ranije godine. Proizvođačima ostaje da shvate da se đubrivo može značajno racionalnije koristiti ukoliko omogućimo da biljke iskoriste tu hranu na pravi način. Podizanjem stepena iskorišćenja, korišćenjem kvalitetnih djubriva sa makro i mikro elementima u dostupnom obliku za biljke, ne dolazi do gubitaka i uzaludnog trošenja đubriva. Evo šta je važno za pravilno đubrenje biljaka putem sistema za navodnjavanje/fertirigacijom, kao i to koji faktori utiču na iskorišćenost i usvajanje hrane.

 

Šta je fertirigacija i zašto je važna za dobar prinos?

Fertirigacija je efikasan način da se biljakama obezbede potrebne hranjive materije u zoni korena, putem sistema za navodnjavanje, mešanjem đubriva sa vodom u određenom procentu.

Pravilno dodavanje hrane biljkama putem sistema za navodnjavanje, tj fertirigacijom, je osnovna agrotehnička mera, kako bi se ostvario dobar prinos. Dodavanje đubriva putem sistema “kap po kap” je odličan način da se biljci precizno dodaju hranljive materije i voda u zoni korena.

Fertirigacija omogućava precizno prihranjivanje biljaka u skladu sa specifičnom fazom rasta, kao i pripremu biljaka za prognozirane stresne situacije i brzu korekciju u ključnim fazama rasta i plodonošenja.

 

Kako najbolje organizovati planiranje proizvodnje i kada se aplicira đubrivo?

Prvi zadatak prilikom planiranja proizvodnje bilo koje kulture je analiza zemlje i vode.


analiza zemljišta

Jako je važno pravilno i ozbiljno pristupiti analizi dobijenih rezultata, jer nedovođenjem glavnih nutrijenata u optimalnu količinu znači ograničavanje biljaka u rastu i ostvarivanju visokih prinosa.

Nakon dobijenih rezultata analiza zemlje, naredni korak je aplikacija osnovnog đubriva u skladu sa nadostacima ili visinom makroelemenata, humusom i pH vrednosti.


PRO SAVET: Obavezno naučiti kako EC i pH vrednost zemlje, vode i rastvora vode i đubriva utiču na biljku!

Nakon sadnje planirane kulture, primarna ishrana tj đubrenje biljaka vrši se putem fertirigacije.


Ishrana, shodno gajenoj kulturi se vrši primenom različitih formulacija vodotopivih đubriva, u skladu sa fenofazama (stadijumi razvoja biljaka) u kojoj se nalazi biljka. Paletu izbalansiranih vodtopivih đubriva pogodnih za povrtarske i voćarske kulture, pronađite  OVDE.

Sekundarna ishrana zasniva se na dodavanju hraniva folijarnim putem tj prskanjem, ali se glavna količina daje putem sistema, dok se prskanjem vrši dodavanje uglavnom mikroelemenata, biostimulatora i sekundarnih makroelemenata kao što su kalcijum, sumpor, itd.

Koji faktori utiču na pravilnu primenu za đubrivo biljaka?

Da bi biljka usvojila đubrivo, treba ga rastvoriti u kvalitetnoj vodi koja nije “tvrda” (karbonatna). U takvoj tvrdoj vodi dolazi do reakcija izmedju soli u njoj i dodatog đubriva i ono menja svoj sastav. Zako je potrebno imati ispitanu vodu za navodnjavanje, sa što nižom količinom soli u njoj.

Kod tvrde vode može doći do zapušavanja kapaljki kod sistema za navodnjavanje.

Kako se sprovodi đubrenje biljaka?

Đubrenje biljaka se sprovodi tako što se prvo radi računica protoka vode kojom se vrši navodnjavanje, tj koliko litra u minuti prodje vode kroz glavnu cev ili crevo kroz koje se vrši vodosnabdevanje.

Proračun oko količine vode je važno izračunati kako bi imali osnovne smernice za to koliko možemo dodati vodotopivog đubriva. Nije svejedno da li 50kg ili bilo koju količinu đubriva dodajemo sa 1000l ili sa 50.000 litara.

Osnovni procenat đubriva ili gramaža đubriva je 0,1%, đubriva u odnosu na vodu odnosno 1 gram na 1l vode.

Drugi kompleksniji faktor, ali podjednako važan, ako ne i važniji, jeste količina soli u vodi. Svaka voda sadrži odredjenu količinu različitih materija, tj minerala u vodi. Treba poći od količine, pa je sigurnosti radi, bolje dati manju količinu đubriva u odnosu na vodu, nego maksimalnu, i time rizikovati uspešnost usvajanja hranjiva.
Učestalije je jednu planiranu ishranu podeliti na dva puta.

Preporučuje se dodavanje hrane u češćim intervalima, ali u manjim količinama. Sa procedurom prvobitnog navodnjavanja u intervalu koji je potreban da bi se postigla adekvatna vlaćnost, sa zalivom od minimum pola litra pa do 1,5l po biljci, zatim puštanje đubriva i nakon toga kratko ispiranje sistema u intervalu oko 10ak minuta.

 

Šta znači PH vrednost zemljišta?

PH vrednosti zemljišta utiče na usvajanje mineralnih elemenata, zavisno od reakcije, da li je zemljište alkalno ili kiselo. Alkalna reakcija zemljišta -pH iznad 7 praćena je većim sadržajem kalcijuma i dovodi često do blokiranja usvajanja kalijuma, fosfora magnezijuma, bora, cinka i gvožđa i mangana. Sa druge strane kisela zemljišta često oskudevaju u kalcijumu i magnezijumu. Za najveći broj voćaka optimalna vrednost pH je između 5,5 i 7.

Koliko navodnjavanja je potrebno?

Treba obratiti pažnju na održavanje potrebne vlage. Zaliti biljke kada je to potrebno i sa količinom koja je optimalna, da ne dolazi do “davljenja biljaka”, a ni stresa usled nedostatka vlage. Nivo vlažnosti se može proveriti postavkom tenziometara ili drugih uređaja, ali i iskustvom u proizvodnji upoznavanjem sa zemljištem i njegovim svojstvima. Idealno je navodnjavati biljke u ranim jutarnjim časovima, i preko dana ukoliko je potrebno rashlađivanje pri visokim temperaturama, ali sa manjom količinom vode. Uveče se ne preporučuje zalivanje zbog zadržavanja vlage i veće mogućnosti za stvaranje bolesti korena, lista i ploda.

 

Šta se preporučuje kad se bira đubrivo za biljke?

Važno je sagledati sve faktore koji utiču na uspešnost usvajanja đjubriva, kao što su:

  • kvalitet zemlje (viškovi ili nedostaci),
  • kvalitet vode (sadržaj soli),
  • izlazni rastvor kojim se vrši đubrenje (tj adekvatna količina djubriva u vodi u odnosu na njen kvalitet),

 

Ishrana, shodno gajnoj kulturi se vrši primenom različitih formulacija u skladu sa fenofazom (stadijum u razvoju) u kojoj se biljka nalazi.

U početnim fazama rasta i nakon sadnje/ početkom sezone, važno je podstaknuti razvoj korena. Koren se razvija, grana i širi do trenutka cvetanja biljke, tada se razvoj korena zaustavlja, a biljka svoju energiju usmerava ka rastu plodova. Glavni element zadužen pored drugih procesa za razvoj korenovog sistema je fosfor. Tako da se u ovoj fazi dodaju djubriva koje sadrže veće procente fosfora (središnja oznaka u odnosu, tipa 10:35:10). Pored razvoja korena, fosfor utiče na sve najvažnije funkcije biljke pa je njegov nedostatak izuzetno opasan i ima ogromni uticaj u ukupnom prinosu i stanju biljaka.

Fosfor je nepokretan element u zemljištu, zato je jako važno da se biljka prihrani u zoni korena.

5 OTPADAKA iz kuhinje koji mogu biti odlično ĐUBRIVO za vaše biljke!

Kako se najbolje aplicira đubrivo?

Prilikom aplikacije đubriva sa naglašem % fosfora, treba obratiti pažnju na dva faktora.

 

  1. Prvi faktor je temperatura zemlje. Fosfor je teže usvojim ili ne usvojim kada je temperatura tla ispod 10 stepeni. Zato djubrivo primenite kada dodje do zagrevanja zemlje.
  2. Drugi faktor je PH vrednost. Na kiselim zemljištima nakon dodavanja fosfora, dolazi do blokade jer jedinjenja fosfora reaguju sa aluminijumom i gvožđem a na alkalnim zemljištima fosfor se blokira od strane kalcijuma, koji sa njim gradi kalcijumove fosfate. Iz ovih jedinjenja fosfor je biljkama teško pristupačan ili totalno nepristupačan i ovaj problem se rešava regulisanjem pH vrednosti zemljišta.

 

ICL SF, Izrael đubrivo linije Terraflex i Hydroflex, 10:35:10, sa mikrolelemntima u helatnom obliku je veoma efikasno. Đubrivo je neverovatne vodotopivosti i ima jako brz efekat na biljke, što se može izmeriti nakon puštanja biljkama, kao i prinosom. Đubrivo poseduje sve makroelemente u helatnom tj usvojivom obliku kao i magnezijum.

Vodotopivo đubrivo vrhunskog kvaliteta snabdeva biljke potrebnim makro i mikrelementima u odmah usvojivom obliku.

bombardier rhyzo đubrivo

 

Ujedno sa fosforom treba biljku aktivirati i pospešiti usvajanje hrane “buđenjem” zemljišta. To se uspešno sprovodi jako komplesnim i bogatim preparatom Bombardier i količinom od 10l po hektaru. Bombardier je nov tip biostimulatora, potpuno organskog porekla koji sadrži amino kiseline i peptite, fulvo i huminske kiseline, azot, sve važne vitamine i prirodne hormone koje biljci omogućavaju najbolji start i pokretanje vegetacije. On ima višestruki efekat, jer smanjuje loš uticaj hladnijeg vremena koje je neminovnost na početku sezone, poboljšava strukturu tla i pospešuje razvoj biljaka. Ovo đubrivo utiče povoljno na mikobiološku aktivnost koja je od neizmernog značaja.

Link za informacije o Bombardieru i poručivanje OVDE . Cena neverovatno povoljna u odnosu na kompleksnost i sadržinu proizvoda i njegov efekat na biljke.

 

Bombardier đubrivo – jedan od najkompleksnijih proizvoda na tržištu

Nakon početka sezone, i početkom listanja biljke, treba primeniti đubrivo koje je ujednačene formulacije i sa određenim procentom magnezijuma kao što je Terraflex 19:19:19 + 2 MgO, kako bi se podržao celokupan razvoj i razvoj lisne mase, a na to najviše izmedju ostalog utiče azot. Azot kao najvažniji element povećanja prinosa ima višestruke značajne uloge kod biljaka: ulazi u sastav najvažnijih organskih jedinjenja, indirektno utiče u procesima fotosinteze, veoma značajno utiče na usvajanje drugih hranljivih elemenata itd. Zbog toga je blagovremena, precizna i izbalansirana ishrana azotom posebno važna za sve biljne vrste a za jagodu naročito jer se svi procesi razvoja kod jagoda brzo smenjuju i traju značajno kraće nego kod gotovo svih voćnih vrsta. Treba biti oprezan sa azotom i ne prelaziti količine koje sam na početku rekao jer prevelika količina azotnog djubriva može da dovede do disbalansa imunog sistema biljke. Takodje može doći do prevelike bujnosti ali ujedno i ogromnog narušavanja kvaliteta ploda, u vidu mekoće i podložnosti truljenju i manjoj trajnosti nakon branja.

KOJE JAGODE GAJITI? Ove DVE SORTE JAGODE su se pokazale ISPLATIVIM i LAKIM za preradu

Od trenutka cvetanja treba planirati lagani prelazak na djubriva sa izraženim procentom kalijuma a smanjenjem ostala dva makroelementa, kao što je formulacija Terraflex 15:8:25 + 3,5% Magnezijuma. Makroelemenati u đubrivu treba da budu u odnosu 2:1:3, tako da je ovo djubrivo idealno. Kalijum je jedan od osnovnih elemenata potrebnih biljkama za zdrav rast, razvoj i reprodukciju. Kalijum je klasifikovan kao makronutrijent, po važnosti odmah iza azota. Biljkama je kalijum potreban za osnovne ćelijske funkcije koje indirektno podržavaju rast biljke uključujući transport vode i hranjivih materija, fotosintezu kao i stomalnu regulaciju (stome-mikrootvori na površini lišća koji regulišu razmenu) biljaka kod nedostatka kalijuma se usporava, zatim prestaje da raste, javlja se nekroza na vrhu lista i duž ivica (prvo na starijim listovima), broj nekrotičkih pega vremenom se povećava, rub lista se savija na dole, stablo je tanje, neotporno na polaganje, koren kratak, slabo dolazi do intenzivnijeg grananja, koren dobija mrku boju i podložan je truljenju, nepovoljno utiče na kvalitet i mogućnost čuvanja plodova, smanjenje opšte otpornosti biljaka, smanjen sadržaj šećera.

Kalijum je takodje nepokretan element u zemlji, tako da je njegovo dodavanje krucijalno.

Đubriva su korišćena u profesionalnoj plasteničkoj proizvodnji, kao i na otvorenom polju, u oba slučajeva ostavljen je deo gde nije upotrebljeno, i deo gde je korišćeno samo đubrivo drugog proizvodjača. U oba slučaja rezultati su bili i vizuelno ali i kvantitativno na strani ICL SF,Izrael Terraflex i Hydroflex u kombinaciji sa Bombardierom.

Izvor: proizvodnjajagoda

Sponzorisani članak: Arum Deč

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica