Dok se američki farmeri bore sa rastućim dugovima i slabim prihodima, neki proizvođači useva menjaju svoje traktore za stada ovaca i nude usluge solarne ispaše kako bi spojili kraj s krajem. Kako se čini, ovo je za mnoge dobitna kombinacija, jer zarada dolazi sa dve strane – od solarnih ispaša i prodaje mesa. Praksa koja se razvija, poznata kao solarna ispaša, dosad je primenjena samo na manjem delu velikih solarnih farmi koji sve više prekrivaju ruralnu Ameriku. Međutim, s obzirom na značajne finansijske prednosti, kako za industriju obnovljivih izvora energije, tako i za sektor proizvodnje ovčijeg mesa, očekuje se da će sve više solarnih lokacija u SAD-u početi da menjaju kosilice ovcama.
Šta je solarna ispaša i zašto je važna
Visoka vegetacija može zakloniti solarne panele, smanjujući njihovu efikasnost. Ovce efikasno rešavaju ovaj problem, sprečavajući rast trave i korova. Takođe, trava oko solarnih panela mora redovno da se kosi, jer nosi opasnost od požara.
Možda vas zanima
Ovce u tom smislu obavljaju posao bolje od kosilice, podržavajući tako i biodiverzitet. Kako solarna industrija u SAD-u raste iz godine u godinu, čini se da se američkim poljoprivrednicima ukazuje značajna šansa da se održe i zarade na solarnim ispašama.
Solarna ispaša jedan je od načina na koji se farmeri bore da diversifikuju svoje prihode, pošto je dugoročni pad u američkoj poljoprivredi posebno teško pogodio proizvođače useva, kažu ekonomisti.
Zarada od uzgoja ovaca samo za meso takođe nije isplativa. Međutim, udružena zarada od solarne ispaše i prodaje mesa izgleda daju dobre rezultate.
Zašto baš ovce? Ovce su sigurnija opcija od krava, koje su često previsoke da bi se kretale ispod panela i vole da se grebu o stubove, kao i od koza, koje se ponekad penju na strukture i žvaću žice. Zbog toga nije retko da čak i zoološki vrtovi koriste ovce za uređivanje vegetacije oko solarnih panela na svojim površinama.
Solarna ispaša: ekološki aspekti
Korišćenje ovaca za održavanje vegetacije na solarnim farmama predstavlja ekološki prihvatljivo rešenje koje smanjuje potrebu za tradicionalnim metodama, kao što su kosilice ili hemijska sredstva za uklanjanje trave i korova. Ovce prirodno održavaju travu na odgovarajućoj visini, čime se štedi energija, smanjuje potreba za gorivom i radnom snagom.
Ovaj način upravljanja vegetacijom takođe doprinosi održivosti jer smanjuje potrebu za pesticidima i mehaničkom opremom, što pozitivno utiče na smanjenje emisije ugljen-dioksida i koristi ekološki prihvatljivije pristupe.
Ovce su, dakle, idealno rešenje za kontrolu rasta trave i korova na solarnim farmama, čime se ne samo smanjuju troškovi, već se doprinosi i zaštiti životne sredine.
Ovce donose uštedu i zaradu
Korišćenje ovaca na solarnim lokacijama može doneti značajne uštede za kompanije u čijem su vlasništvu. Početni troškovi mogu biti veći, u zavisnosti od specifičnih zahteva lokacije, kao što su bušenje bunara za vodu ili ugradnja složenijih sistema za zaštitu stada. Ipak, korišćenje ovaca za ispašu može smanjiti operativne troškove za oko 20% nakon što se lokacija pokrene.
Mnogo je lakše i jeftinije angažovati pastire za dnevnicu, nego plaćati radnu snagu koja bi bila na kosilicama svaki dan.
Bačena VUNA, propuštena ZARADA – KAKO iskoristiti potencijal?
Zahtev za ovim modelom na solarnim farmama podstakao je kompaniju koja se bavi solarnom energijom da pokrene svoj vlastiti program uzgoja ovaca u Džordžiji.
Za mnoge poljoprivrednike, ovaj model donosi ekonomsku isplativost koja može spasiti njihove farme od propasti, jer tradicionalne poljoprivredne prakse često ne donose dovoljno profita.
Ova praksa donosi korist stočarima, pružajući im novi izvor prihoda u vreme kada je američka industrija jagnjećeg mesa već decenijama u opadanju i kada gajenje ovaca radi mesa nije isplativo.
Komentari