PRASIĆI poskupeli, a TELAD pojeftinila u Kraljevu

PRASIĆI poskupeli, a TELAD pojeftinila u Kraljevu

Telad je bila jeftinija na području Kraljeva, a tovna junad skuplja na području Vranja. Rast cene prasadi zabeležen je na području Kraljeva i Šapca. Jagnjad je bila skuplja u Kraljevu, a jarad jeftinija u Vranju. Pogledajte i kako su se kretale cene žitarica i stočne hrane.

Cene krava, teladi, bikova

Na stočnoj pijaci u Kraljevu zabeležen je pad prodajne cene teladi SM rase do 160 kilograma, pošto su se najčešće mogla pazariti po ceni od 610 din/kg. Za razliku od teladi viša je bila cena tovnih bikova preko 500 kilograma, pošto je protekle sedmice dominirao iznos od 330 din/kg. Reporter iz Vranja zabeležio je rast otkupne cene tovne junadi od 350 do 480 kilograma SM rase, pošto je dominirao iznos od 350 din/kg. Pored njih klanice sa područja pčinjskog regiona su otkupljivale i tovne bikove preko 500 kilograma. Otkupna cena je mirovala a obim otkupa bio je na prošlonedeljnom nivou.

Najčešća otkupna cena teladi SM rase do 160 kilograma iznosila je 500 din/kg u klanicama na području braničevskog regiona. Za tovnu junad  od 350 do 480 kilograma odgajivači su mogli dobiti 430 din/kg, a za krave za klanje SM rase 190 din/kg protekle nedelje. Identična otkupna cena teladi postignuta je u proteklom periodu i u klanicama na području pirotskog regiona, dok je otkupna cena tovne junadi preko 480 kilograma iznosila 400 din/kg, a krava za klanje SM rase iznosila čak 240 din/kg.

Cene prasadi, svinja, tovljenika i krmača

Prasad od 16 do 25 kilograma i obe kategorije tovnih svinja bili su skuplji na pijaci žive stoke u Kraljevu u odnosu na prethodni period. Cena prasadi iznosila je 320 din/kg. Za tovne svinje od 80 do 120 kilograma kupci su trebali da izdvoje 200 din/kg, a za tovne svinje preko 120 kilograma iznos od 150 din/kg. U klanicama na području raškog regiona vršen je otkup prasadi od 16 do 25 kilograma, obe kategorije tovnih svinja i krmača za klanje, a otkupne cene svih kategorija svinja bile su na prošlonedeljnom nivou.

Klaničari sa područja srednjebanatskog regiona otkupljivali su tovne svinje od 80 do 120 kilograma po višim cenama u odnosu na prethodnu sedmicu, pošto je dominirao iznos od 250 din/kg. Prema izveštaju reportera iz Šapca otkupna cena prasadi bila je viša tokom druge sedmice, a dominirao je iznos od 340 din/kg. Pad prodajne cene tovnih svinja od 80 do 120 kilograma zabeležen je na pijaci žive stoke u Vranju, pošto je dominirao iznos od 270 din/kg.

Otkupne cene obe kategorije tovnih svinja bile su niže u odnosu na prethodni period u klanicama na području Sremskog regiona, pa je otkupna cena grla od 80 do 120 kilograma iznosila 230 din/kg, dok je kod grla mase od preko 120 kilograma dominirao iznos od 190 din/kg. Na stočnoj pijaci u Leskovcu je zabeležena dobra ponuda prasadi od 16 do 25 kilograma po dominantnoj ceni od 320 din/kg i tovnih svinja od 80 do 120 kilograma po ceni od 220 din/kg.

Cena jagnjadi, šilježadi, ovaca i koza

Karakteristika druge sedmice avgusta na pijaci žive stoke u Kraljevu bio je rast prodajne cene jagnjadi. Najčešće su se mogla pazariti po ceni od 320 din/kg. U klanicama na području raškog regiona vršen je otkup jagnjadi po ceni od 300 din/kg i šilježadi i ovaca po ceni od 130 din/kg. Dosta dobra ponuda jaradi, protekle sedmice, bila je na stočnoj pijaci u Vranju, što je uslovilo pad cene, pa je dominirao iznos od 320 din/kg.

Na pijaci žive stoke u Čačku bila je niža prodanja cena ovnova za priplod u odnosu na prethodni period. Najčešće su se mogli pazariti po ceni od 20.000 dinara po grlu. Izostao je otkup jagnjadi, jaradi i ostalih kategorija koza u klanicama na području moravičkog regiona. Pad prodajne cene ovaca evidentirao je u sedmici za nama reporer STIPS iz Lonice na pijaci u ovom gradu, jer su se prodavale najčešće po ceni od 150 din/ kg. Šilježad su bila jeftnija u odnosu na prvu sedmicu avgusta na stočnoj pijaci u Smederevu. Prodaja se odvijala po ceni od 240 din/kg.

Klaničari sa područja podunavskog regiona po višim su cenama u odnosu na prethodni period otkupljivali jagnjad (340 din/kg) i ovce (160 din/kg), dok je niža bila otkupna cena šilježadi (230 din/kg). U klanicama na području braničevskog regiona vršen je otkup jagnjadi po ceni od 380 din/ kg i šilježadi kod kojih je dominirao iznos od 190 din/kg, kao i prethodne sedmice.


Žitarice i stočna hrana

Na pijaci u Loznici je došlo do rasta prodajne cene pšenice u poređenju sa prethodnim periodom, pošto je iznosila 42 din/kg. U maloprodajnim objektima su se cene značajnih poljoprivrednih proizvoda u ishrani domaćih životinja ustalile poslednjih sedmica uz prosečnu ponudu i tražnju istih. U maloprodajnim objektima na području Kikinde je, tokom druge sedmice avgusta, došlo do rasta cena sojine sačme na 110 din/kg, suncokretove sačme na 70 din/kg i stočnog brašna na 37,5 din/kg. Na gazdinstvima u okolini ovog grada su se protekle sedmice mogli pazariti kukuruz po ceni od 40 din/kg i lucerkino seno u balama po ceni od 30 din/kg.

Prema izveštaju reportera iz Kragujevca, došlo je do pada cene stočnog brašna na 32 din/kg u odnosu na prethodni period, u maloprodajnim objektima, na području ovog grada. Na gazdinstvima u okolini Niša zabeležen je rast cene pšenice, upakovane u džakove, u odnosu na prethodni period. Dominirao je iznos od 36.5 din/kg. Najčešća prodajna cena sojine sačme iznosila je 99 din/kg, dok je za suncokretovu sačmu protekle nedelje trebalo izdvojiti 68 din/kg u maloprodajnim objektima na području Kraljeva. U Pančevu je na pijaci evidentiran rast prodajne cene pšenice u odnosu na prethodni period. Dominirao je iznos od 40 din/kg.

Izvor: STIPS


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica