CENE STOKE: NIŽE otkupne cene teladi i tovnih bikova

CENE STOKE: NIŽE otkupne cene teladi i tovnih bikova

Niže otkupne cene teladi SM rase telesne mase do 160 kg i tovnih bikova SM rase telesne mase preko 500 kg; Prasad skuplja u Leskovcu, a jeftinija na području Čačka, Kraljeva i Smedereva; Prodajna i otkupna cena jagnjadi varirala od mesta do mesta u zavisnosti od ponude grla.

Niže otkupne cene teladi SM rase telesne mase do 160 kg i tovnih bikova SM rase telesne mase preko 500 kg

Reporteri STIPS iz Kraljeva evidentirali su pad cene teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma u sedmici za nama, pošto je dominirao iznos od 760 din/kg. Pored teladi zabeležena je ponuda priplodnih junica, tovnih bikova, telesne mse preko 500 kilograma i krave za klanje. Prodajne cene ovih kategorijia goveda bile su na prošlonedeljnom nivou.

U klanicama na području podunavskog regiona registrovan je pad otkupnih cena teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma na 500 din/kg i tovnih bikova SM rase telesne mase preko 500 kilograma na 330 din/kg.

Otkupna cena tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma bila je niža u odnosu na prethodnu sedmicu u klanicama južnobanatskog regiona, pošto je dominirao iznos od 320 din/kg.

Klaničari sa područja Beograda i okolnih mesta po nižoj su ceni otkupljivali Tovne bikove SM rase telesne mase preko 500 kilograma u odnosu na drugu nedelju aprila, pošto je dominirao iznos od 345 din/kg. Pored njih vršen je otkup muške teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma, najčešće po ceni od 620 din/ kg, tovni bikovi HF rase telesne mase preko 500 kilograma po ceni od 320 din/ kg i krave za klanje SM rase po dominantnoj ceni od 250 din/kg.

U klanicama na teritoriji braničevskog regiona došlo je do rasta otkupne cene tovne junadi telesna mase od 350 do 480 kilograma, jer su ih najčešće otkupljivali po ceni od 500 din/ kg. Obim ponude bio je prosečan, kao i broj otkupljenih grla ove kategrorije goveda. Na stočnoj pijaci u Požarevcu evidentiran je rast prodajne cene krava za klanje, jer se prodaja odvijala najčešće za 220 din/kg uz prosečnu ponudu.

Prasad skuplja u Leskovcu, a jeftinija na području Čačka, Kraljeva i Smedereva

Obe kategorije prasadi bile su skuplje u poređenju sa prethodnom sedmicom na stočnoj pijaci u Leskovcu, pošto su se grla telesne mase do 15 kilograma prodavala po dominantnoj ceni od 550 din/kg. U kategoriji prasadi od 16 do 25 kilograma domnirao je iznos do 530 din/kg.

U klanicama na području Loznice i okolnih mesta, takođe je došlo do rasta otkupne cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma, pošto je dominirao iznos od 450 din/kg.


Reporteri STIPS su zabeležili pad cene prasadi telesne mase do 15 kilograma na stočnoj pijaci u Čačku u odnosu na prethodnu sedmicu. Najčešće su se mogla pazariti za 500 din/kg. U klanicama na području moravičkog regiona je izostala ponuda prasadi i ostalih kategorija svinja.

Prasad telesne mase od 16 do 25 kilograma bila su jeftninja u sedmici za nama na stočnoj pijaci u Kraljevu. Dominirao je iznos od 400 din/kg. Ponuda grla je bila uobičajena za predpraznični period.

Klaničari sa područja raškog regiona, takođe, su po nižim otkupnim cenama vršili otkup jagnjadi, jer je dominirao iznos od 400 din/kg.


U klanicama na području podunavskog regiona došlo je do pada otkupnih cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma na 350 din/kg i tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma na 240 din/kg. Za razliku od njih viša je bila otkupna cena tovnih svinja telesne mase preko 120 kilograma, pošto je dominirao iznos od 210 din/kg.

Prodajna i otkupna cena jagnjadi varirala od mesta do mesta u zavisnosti od ponude grla


Na pijaci žive stoke u Loznici je zabeležena prodaja dvadesetak jagnjadi. Dominantna cena ove kategorije ovaca dostigla je iznos od 450 din/kg, što ukazuje na rast cene. U klanicama na ovom području, takođe, je došlo do rasta otkupne cene jagnjadi na 450 din/kg.

Klaničari sa područja Braničevskog regiona su podigli otkupne cene ovaca u odnosu na prethodni period, pošto se otkup najčešće odvijao za 220 din/kg

Na stočnoj pijaci u Kraljevu je zabeležen rast cena jaradi na 390 din/kg i ovnova za priplod na nepunih 30.000 dinara po grlu. Za razliku od njih niža je bila prodajna cena jagnjadi, pošto su se najčešće mogla pazariti za 400 din/kg, uz prosečan obim ponude i tražnje.

U klanicama na području raškog regiona, takođe, je zabeležen pad otkupne cene jagnjadi na 400 din/kg.

Pad otkupne cene jagnjadi dogodio se i u klanicama na području pirotskog regiona u periodu od 17. do 23. aprila. Odkup se najčešće odvijao po ceni od 400 din/kg.

U klanicama na području Smedereva i okolnih mesta zabeležen je pad otkupnih cena jagnjadi i šilježadi, a rast otkupne cene ovaca u poređenju sa prethodnom sedmicom. Za otkupljenu jagnjad odgajivači su dobijali 350 din/kg, za šilježad 250 din/kg, dok je dominantna otkupna cena ovaca iznosila 170 din/kg. Izostao je otkup jaradi i ostalih kategorija ovaca i koza.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije

Izveštaj pripremio : Institut za primenu nauke u poljoprivredi

Izvor: STIPS

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica