ZIMI IH DODAJTE U PASULJ – Šta sve možete sa paprikama koje i dalje rastu u bašti?

ZIMI IH DODAJTE U PASULJ – Šta sve možete sa paprikama koje i dalje rastu u bašti?

Došli smo do tačke kada smo od paprika i ljutih papričica iz naše bašte napravili veći deo zimnice, međutim one i dalje rastu. Šta onda raditi sa njima? Naravno, da ih nećemo bacati ili pretrpavati naše špajezeve sa dodatnim teglama zimnice. U nastavku saznajte 5 predloga šta možete da uradite sa slatkim paprikama, ali i ljutim papričicama koje su vam ostale u bašti.

Paprika

S obzirom na to da papriku možete brati u svojoj bašti od kraja avgusta do novembra ili prvih mrazeva, ovi lepi plodovi će i nakon što napravite ajvar, ljutenicu i drugu zimnicu sa paprikama i dalje rasti u vašoj bašti. Paprika spada u lako kvarljivu robu, pa je poželjno da nakon što se ubere vrlo brzo iskoristi. Pročitajte 5 proverenih recepta kako da sačuvate paprike iz bašte do kraja sezone i tokom zime.

Važno je da zapamtite da ako radite sa ljutim papričicama, nosite rukavice da zaštitite ruke od kapsaicina (jedinjenja koje ljutim papričicama daje pikantnost) i nikada, ali nikada ne trljajte oči!

1. Zamrznite ih

Paprike su veoma zahvalne za zamrzavanje. Nebitno da li su slatke, ali i ljute paprike, pre nego što ih zamrznete uklonite peteljke, semenke i membrane. Isecite ih i pripremite tako da kada ih izvadite iz zamrzivača budu odmah spremne za kuvanje ili prženje. ISeckajte ih na trake ili kockice i raširite na poslužavnik tako da se ne dodiruju.

zamrznuto povrće u zamrzivaču

Stavite poslužavnik u zamrzivač dok se komadi ne stegnu, a zatim ih prebacite u vreću za skladištenje bezbednu za zamrzavanje. Manje i ljute ili čili papričice najbolje je zamrznuti cele.

2. Konzervirajte ih

Ako ste nekada ranije čuvali paprike, velike su šanse da je to bilo tako što ste ih konzervirali. Pečene crvene paprike u teglicama dobro je imati pri ruci tokom cele godine, bilo da ih grickate kao grickalicu ili da se dodaju u nekjo jelo, sendviče ili testeninu.

pečena paprika na tanjiru


Da biste ih pravilno konzervirali, pustite crvene paprike da potpuno sazru. Možete da ih pečete na vatri ili parite na pari, odstraniti pocrnelu kožicu, peteljku i semenke. Za konzerviranje pečenih paprika možete koristiti uobičajene recepte sa konzervansom, a možete dodati u teglu sirće, limunov sok i maslinovo ulje.

3. Zakiselite ih

Jedan sjajan način da sačuvate boju i ukus ljute paprike je da ih zakiselite. Ako volite ljute papričice, ostavite ih cele ili ih jednostavno prepolovite ili ih isecite na kolutove. Ako želite da ublažite njihovu toplotu, isecite ih i uklonite semenke.

ljute papričice u tegli


Takođe možete zajedno kiseliti različite vrste paprika, a možete i u teglu sa slatkim dodati ljute papričice. Samo imajte na umu da će dodavanjem bilo koje ljute paprike u mešavinu, sve paprike u tegli postati ljute kada dodate kiselinu.

Možete dodavati začine po vašem izboru—kao što su beli ili crni luk, karanfilić, biber u zrnu, seme senfa, seme kopra, seme susama ili lovorov list.


4. Osušite ih

Sušenje paprike je dobar i jednostavan način da ih čuvate mesecima. Neke vrste čili papričica se jako dobro i brzo suše. Kada se osuši, čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi dalje od sunčeve svetlosti.

sušenje paprika na suncu

Osušene paprike se mogu samleti u prah ili koristiti za upotrebu u sosevima, supama, čorbama ili čak dodati u šerpu kada se kuva pasulj.

5. Napravite ljuti sos

Da biste napravili fermentisani ljuti sos, napunite teglu od dve litre bilo koje vrste svežeg ljutog čilija, čena belog luka i crnog luka ili tanko isečenu šargarepu (nije obavezno). Da biste napravili blažu verziju, možete koristiti slatke paprike koje će umanjiti ljutinu čili paričica. Napravite slanu vodu i prelijte mešavinu čilija, potiskujući ih tako da budu potpuno pokriveni.

Koristite teg za fermentaciju da biste sve držali potopljeno, a zatim labavo stavite poklopac kako biste sprečili pojavu buba, ostavljajući prostor da fermentacioni gasovi pobegnu. Čuvajte na tamnom, hladnom mestu tri do sedam dana, proveravajući ga svakodnevno da biste bili sigurni da se stvaraju mehurići.

ljuti sos u flaši i beli luk

Kada vidite da se formirala mutna salamura, to je znak da imate bezbedno i uspešno fermentiranje. Rasol procedite i sačuvajte. Pasirajte mešavinu čilija u blenderu sa šoljom slanog rastvora dok ne postane glatka. Dodajte sve začine ili bilje koje želite u ovom koraku, a zatim dodajte sos u bocu i čuvajte u frižideru.

Važno je da vaša posuda u kojoj čuvati ljuti sos ima gde da ispusti vazduh, jer je fermentisani ljuti sos živ i nastaviće da stvara mehuriće. Ako ga čuvate u hermetički zatvorenoj staklenoj posudi, eksplodiraće.

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica