Slinavka i šap ne jenjavaju, proglašena NOVA epidemija!

Slinavka i šap ne jenjavaju, proglašena NOVA epidemija!

Velika farma mlečnih krava u Slovačkoj pogođena epidemijom, a u pitanju su slinavka i šap. Radi se o imanju nadomak granice sa Austrijom, na kojem se nalazi gotovo 3.500 grla stoke. Farma je u vlasništvu danske investicione kompanije FirstFarms, koja je prisutna u četiri evropske zemlje i bavi se proizvodnjom mleka, uzgojem svinja i ratarstvom.

Slinavka i šap

Prema navodima kompanije FirstFarms, na farmi koja je trenutno pogođena epidemijom nalazi se oko 3.000 muznih krava, kao i oko 600 teladi i 150 mladih goveda. Ovo je već peta po redu epidemija slinavke i šapa (FMD) u Slovačkoj u relativno kratkom vremenskom periodu.

Pored toga, i dve farme mlečnih krava u Mađarskoj bile su pogođene istim virusom. Prvi slučaj zaraze u ovom klasteru otkriven je 7. marta, a nova epidemija ukazuje na to da se virus i dalje širi.

Slinavka i šap: pogođena goveda, strahuje se i za svinje

Do sada su od slinavke i šapa pogođena isključivo muzna i druga goveda, dok kod svinja nije zabeležena zaraza. Novi slučaj infekcije pojavio se na lokaciji koja je znatno udaljena od prethodno zaraženih farmi, koje su, osim jedne, bile međusobno udaljene najviše 10 kilometara.

Prema navodima slovačkih medija, postoji sumnja da je virus prenela osoba sa jedne od mađarskih farmi na teritoriju Slovačke.

Ova nova pojava infekcije izaziva zabrinutost i u susednim zemljama, pre svega u Austriji i Češkoj, jer se virus sve više približava njihovim granicama. Takođe, izražen je strah da bi slinavka i šap mogli da se prošire i na svinje, budući da kompanija FirstFarms ima i farme svinja na teritoriji Slovačke.

Slinavka i šap u Mađarskoj – mere opreza za stočare u Srbiji

Kompanija FirstFarms poseduje ukupno 5.400 goveda u Slovačkoj, od čega je 3.000 muznih krava koje sada moraju biti eutanazirane zbog epidemije slinavke i šapa. Osim toga, kompanija ima još oko 2.400 mladih goveda, od kojih se deo nalazi na drugim lokacijama.


FirstFarms takođe raspolaže sa 18.900 hektara poljoprivrednog zemljišta u Slovačkoj, Mađarskoj, Češkoj i Rumuniji, a bavi se i uzgojem svinja u Češkoj, Mađarskoj i Slovačkoj.

Epidemija u Slovačkoj izaziva reakcije drugih država

Britanska vlada je donela odluku o zabrani uvoza živih goveda, svežeg mesa i mlečnih proizvoda iz Austrije, zbog blizine austrijskih granica mađarskom klasteru, čija zaštitna zona delimično zahvata i teritoriju Austrije. Takođe, putnicima iz Austrije nije dozvoljeno unošenje mesa, mesnih prerađevina, mlečnih i prehrambenih proizvoda. Ista zabrana već je ranije uvedena za Mađarsku i Slovačku.

Ranija zabrana uvoza stoke i mesa iz Nemačke, gde je FMD registrovan početkom godine, u međuvremenu je ukinuta.


Izvor: Pig Progress

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica