Kako se uspešno obavlja fiksacija AZOTA – iz zemlje PRAVO u biljku!

Kako se uspešno obavlja fiksacija AZOTA – iz zemlje PRAVO u biljku!

Uspešna fiksacija azota u zemljištu je prava umetnost! S obzirom na to da azot stalno ,,beži” iz zemlje, potrebna je prava mudrost i nauka da omoguće da se on iskoristi i da ga biljka ima dovoljno. Spec. dipl. inž. Bogdan Žigić, direktor kompanije Biofor System, objasnio nam je kako izgleda fiksacija azota.

Svaka njiva koja ima dobru mikrobiološku aktivnost i ako je rastresita uspeva tokom godine da fiksira najmanje 30 kg čistog azota, a često to bude i mnogo već količina. Preparat Nitrogenius kompanije Biofor System je moćno mikrobiološko đubrivo koje sadrži azotobacter, a može se primenjivati folijarno i zemljišno.

Azotobacter je sposoban da kolonizuje, to jest dospeva do korena biljke i vrši fiksaciju azota iz vazduha koji je u zemljištu i koji je već dostupan u okolini korenovog sistema. U tom smislu, tu nema gubitaka – sve što se u tom momentu fiksira, odmah se i usvoji, što je savršen način ishrane biljaka.

Bez organskog, mineralno đubrivo NE RADI posao kako treba! Šta je rešenje?

Ta količina može da se kreće od 40 do 80 kg, a ona zavisi od kvaliteta zemljišta. Ako je zemljište zbijeno, bez vazduha, u njemu je azotofiksacija praktično nemoguća. 

Preparat Nitrogenius sadrži dva različita sloja azotobactera, koje u svim uslovima uspevaju da daju veliki efekat u pogledu fiksacije azota. Azot beži iz zemljišta, njemu to nije prirodno stanište, pa je njegova adekvatna fiksacija prava umetnost bez koje nema kvaitetne ishrane, a samim tim ni napretka biljke.  

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica