BTZ tehnologija podrazumeva domaćinski pristup zemljištu u pogledu mnogobrojnih aspekata. Spec. dipl. inž. Bogdan Žigić, direktor kompanije Biofor System, objasnio nam je sve aspekte tog pristupa i odgovorio na pitanje o suštini BTZ tehnologije.
Kako nam je sagovornik objasnio, BTZ tehnologijom se pre svega podiže kapacitet zemljišta da prima i zadržava vlagu, da omogući lakše ukorenjavanja biljaka i da omogući izbalansiranu ishranu.
Možda vas zanima
Izbalansirana ishrana znači da sve ono što postoji u zemljištu, a to su esencijalne mineralne materije koje biljka mora imati, biljka mora biti u stanju i da ih uzme i iskoristi na najbolji mogući način. A upravo zato su mikroorganizmi važni, kao moćni pomagači.
Svaka biljka ispušta oko 25% produkata fotosinteze, a to su najvećim udelom šećeri. Biljke to ispuštaju kako bi privukle mikroorganizme, a to govori o tome koliko je biljkama to zapravo važno i u kom pravcu treba da razmišljamo ako želimo biljkama da pomognemo.
Kako BTZ tehnologija poboljšava kvalitet zemljišta i podržava ishranu biljaka
Svojim usevima najviše možemo da pomognemo tako što ćemo dobro pripremiti zemljište, pokrenuti biogene aktivnosti u njemu, a u takvim uslovima biljke su znatno otpornije na spoljašnje faktore kakvi su suša.
BTZ tehnologija zapravo je alat pomoću kojeg pripremamo zemljište i omogućavamo biljkama da budu u odličnoj kondiciji kako bi, uz povećanu otpornost, mogle da prevaziđu razne izazove.
Ova tehnologija je dokazana u praksi. Da li ste je vi već primenili?
Komentari