Prasad poskupela, cena TELADI i do 940 din/kg!

Prasad poskupela, cena TELADI i do 940 din/kg!

Dominantna cena teladi dostigla iznos od 940 din/kg na području mačvanskog regiona. Zabeležen je i rast cena prasadi  i tovnih svinja protekle sedmice na pijacama i u klanicama. Jagnjad su skuplja u Užicu, a jarad u Kragujevcu. Saznajte u nastavku teksta cene stoke na području Srbije.

Cena teladi

Cena teladi dostigla iznos od 940 din/kg u Mačvi

Dominantna otkupna cena teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma dostigla je iznos od čak 940 din/kg u klanicama na podrčju mačvanskog regiona, što ukazuje na rast u odnosu na pretodni period.

Za razliku od njih niža je bila otkupna cena tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma, pošto je dominirao iznos od 380 din/kg.

Reporteri STIPS iz Užica cu, takođe, evidentirali rast cene teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma u odnosu na prethodni period, pošto je dominirao iznos od 680 din/kg. Pored njih bile su skuplje i krave za klanje, jer je dominirao iznos od 300 din/kg.

Otkupna cena tovnih bikova SM rase telesne mase preko 500 kilograma bila je viša u odnosu na prethodni period u klaicama na području podrinjskog regiona. Naime dominantna otkupna cena iznosila je 365 din/kg.

Klaničari sa područja južnobačkog regiona po višoj su ceni su, u odnosu na prethodni period, otkupljivali tovnu junad telesne mase preko 480 kilograma. Naime tokom protekle sedmice je dominirao iznos od 345 din/kg, a obim otkupa bio je prosečan.

Ista kategorija goveda je u klanicama na području južnobanatskog regiona bila jeftinija u istom periodu koji su kontrolisali reporteri STIPS, pa je dominirao iznos od 330 din/kg, što je upoređujući sa prethodnim periodom viši iznos u proseku za 10 din/kg.

U klanicama na području zaječarskog regiona došlo je do pada otkupnih cena tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma na dominantnih 325 din/kg i krava za klanje na dominantnih 225 din/kg.


Broj stoke u Srbiji: GOVEDA manje, više svinja, ovaca i živine!

Cena prasadi i tovnih svinja porasla

U klanicama na području podrinjskog regiona evidentiran je rast otkupnih cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma i tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma, pošto je u kategoriji prasadi dominirao iznos od 350 din/kg, a u kategoriji tovnih svnja iznos od 210 din/kg.

U klanicama na području nišavskog regiona došlo je do rasta otkupe cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma, pošto je dominirao iznos od 350 din/kg, a glavni razlog bio je vrlo slaba ponuda ove kategorije svinja.


Identična je situacija zabeležena i na pijaci žive stoke u Nišu.

Na pijaci žive stoke u Kragujevcu došlo je do rasta cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma i pada cene tovnih svinja telesne mase preko 120 killograma u odnosu na prethodni period. U kategoriji prasadi dominirao je iznos od 350 din/kg, dok je u kategoriji tovljenika dominirao iznos od 160 din/kg.


S druge strane u klanicama na području šumadijskog regiona otkupna cena tovnih svinja telesne mase preko 120 kiograma bila je viša i izjednačila se cenom pve kategorije svinja na pijaci, pošto je dominirao iznos od 160 din/kg.

Klaničari sa područja srednjebanatskog regiona po nižim su cenama protekle sedmice otkupljivali tovne svinje telesne mase od 80 do 120 kilograma, dok je viša bila u odnosu na prethodni period otkupna cena krmača za klanje. Za otkupljene tovne svinje odgajivači su dobijali 200 din/kg, a za krmače iznos 170 din/kg.

Protekle je sedmice zabeležen pad cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma na pijaci žive stoke u Kraljevu, jer je dominirao iznos od 270 din/kg. Pored njih mogle su se pazariti tovne svinje, priplodne nazimice i krmače za klanje, a cene su bile nepromenjene.

Prasad uvoze iz Danske, država neće da stane uz domaće stočare!

Jagnjad skuplja u Užicu, a jarad u Kragujevcu

Jagnjad su bila skuplja u prvoj sedmici marta na pijaci žive stoke u Užicu, jer je dominirao iznos od 530 din/kg, uz slabu ponudu i prosečnu prodaju grla.

Na stočnoj pijaci u Kragujevcu zabeležene je rast prodajne cene jaradi u odnosu na prethodnu sedmicu, pošto su se najčešće mogla pazariti po ceni od 450 din/kg. Pored njih mogla su se kupiti jagnjad po dominantnoj ceni od 600 din/kg, dviske po ceni od 200 din/kg i ovce po ceni od 180 din/kg.

Prema podacima reportera STIPS iz Kikinde otkupna cena jagnjadi bila je niža u odnosu na prethodni period, pa je dominirao iznos od 520 din/kg, uz prosečan obim otkupljenih grla.

Pad otkupne cene jagnjadi evidentiran je u klanicama na području mačvanskog regiona tokom sedmice za nama. Naime, otkup se najčešće odvijao po ceni od 600 din/kg. Ponuda dobra, a otkup nešto slabiji neo prethodnih nedelja.

Najčešća otkupna cena jagnjadi iznosila je 600 din/kg u klanicama na području sremskog regiona. Obim ponude bio je prosečan, a prodaja je bio takođe slaba.

Izvor: STIPS

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica