Dominantna cena teladi iznosila 850 din/kg u klanicama na području mačvanskog regiona. Cena prasadi niža je u odnosu na predhodni period, kako na pijacama, tako i u klanicama. Zabeležen je i blagi rast cena jagnjadi u odnosu na prethodni period.
Cena teladi 850 din/kg u Mačvi
Otkupna cena teladi SM rase telesne mase do 160 kilograma dostigla je iznos od 850 din/kg u klanicama na području mačvanskog regiona. Pored teladi i otkupna cena tovne junadi telesne mase preko 480 kilograma bila je viša u odnosu na prethodni period, pa je dominirao iznos od 390 din/kg. Ponuda i otkup grla ovih kategorija goveda bili su dobri.
Možda vas zanima
U klanicama na području podrinjskog regiona došlo je do pada otkupnih cena goveda, pošto je dominantna otkupna cena tovnih bikova telesne mase preko 500 kilograma iznosila 360 din/kg, dok je u kategoriji krava za klanje dominirao iznos od 250 din/kg.
Niža je bila otkupna cena tovnih bikova SM rase u odnosu na prethodni period i u klanicama na području podunavskog regiona, pošto se otkup ove kategorije goveda najčešće odvijao za 350 din/kg, uz slab obim otkupljenih grla.
Nije bilo promena u pogledu otkupnih cena teladi SM rase, tovne junadi telesne mase od 350 do 480 kilograma i krava za klanje u klanica na području braničevskog regiona. Za otkupljenu telad odgajivači su dobijali 520 din/kg, za junad 500 din/kg, a za krave za klanje 240 din/kg.
Identična je situacija bila i na stočnoj pijaci u Požarevcu. Klaničari sa područja južnobačkog regiona otkupljivali jedino tovnu junad telesne mase preko 480 kilograma po dominantnoj ceni od 340 din/kg, kao i prethodne sedmice.
Na pijaci žive stoke u Kraljevu su se mogla pazariti tead SM rase telesne mase do 160 kilograma po dominantnoj ceni od 700 din/kg, tovni bikovi SM rase telesne mase preko 500 kilograma za 360 din/kg, prvotelke za 200.000 dinara po grlu i krave za klanje SM rase za 200 din/kg.
Cena prasadi pala
Na pijaci žive stoke u Loznici zabeležen je pad cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma u odnosu na prethodni period. Dominirao je iznos od 320 din/kg. U klanicama na području podrinjskog regiona, takođe, je došlo do pada otkupne cene prasadi iste kategorije, pošto je dominirao iznos od 320 din/kg.
Prasad uvoze iz Danske, država neće da stane uz domaće stočare!
Niža je bila otkupna cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma i u klanicama na području nišavskog regiona. Dominirao je iznos od 320 din/kg, a obim otkupa bio je prosečan.
Klaničari sa područja južnobanatskog regiona po nižim su cenama protekle sedmice otkupljivali prasad telesne mase od 16 do 25 kilograma i tovne svinje telesne mase od 80 do 120 kilograma. Za otkupljenu parasad odgajivači su dobijali znos od 350 din/kg, a za tovne svinje telesne mase od 80 do 120 kilograma iznos od 175 din/kg. Broj otkupljene prasadi bio je slab, a tovnih svinja prosečan, kao i prethodne sedmice.
U klanicama na području srednjebanatskog regiona zabeležen je rast otkupne cene tovnih svinja telesne mase od 80 do 120 kilograma na dominantnih 210 din/kg i pad otkupne cene krmača za klanje na dominantnih 160 din/kg. Obim otkupa tovljenika bio je prosečan, a krmača za klanje prosečan u sedmici za nama.
Prodaja prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma odvijala se najčešće po ceni od 320 din/kg na pijaci žive stoke u Kraljevu. Za tovne svinje kupci su trebali da izdvoje od 140 do 160 din/kg u zavisnosi od kvaliteta i telesne mase grla.
Blagi rast cena jagnjadi
Na stočnoj pijaci u Loznici zabeležen je rast prodajne cene jagnjadi na dominantnih 580 din/kg i pad cene ovaca na dominantnih 240 din/kg tokom poslednje sedmice februara. Ponuda grla obe kategorije bila je veoma slaba. U klanicama na području podrinjskog regiona, takođe, je došlo do rasta otkupne cene jagnjadi na dominantnih 580 din/kg.
U klanicama na području podunavskog regiona došlo je do rasta otkupne cene jagnjadi protekle sedmice, pošto su odgajivači za otkupljena grla najčešće dobijali 460 din/kg, a obim otkupa bio je nešto sabiji u odnosu na prethodni period.
Na stočnoj pijaci u Vranju evidentiran je pad prodajnih cena ovaca i koza. Naime i kod ovaca i kod koza je dominirao iznos od 200 din/kg. Zabeležena je prodaja dvadesetak koza i tridesetak ovaca, a promet je bio prosečan.
Klaničari sa područja Severno-bačkog regiona, takođe, su po nižim cenama otkupili jagnjad u nedelji za nama. Dominirao je iznos od 480 din/kg.
Jagnjad su se na pijacii žive stoke u Kraljevu mogla pazariti po dominantnoj ceni od 550 din/kg, dok je za jarad trebalo izdvojiti 520 din/kg. Pored njih mogle su se pazariti ovce po ceni od 180 din/kg i ovnovi za priplod po ceni od 29.250 dinara po grlu.
Izvor: STIPS
Komentari