Evropska unija planira da uvede stroga ograničenja za uvoz useva tretiranih pesticidima koji su zabranjeni u Evropi, prema nacrtu dokumenta Evropske komisije. Ovaj potez će imati uticaj na dobavljače, među kojima su i Sjedinjene Američke Države.
Fer uslovi za evropske poljoprivrednike
Nacrt dokumenta EU “Vizija za poljoprivredu i hranu”, koji bi trebalo da bude objavljen danas, potvrdio je da će Komisija zauzeti strožiji stav po pitanju uvoza kako bi obezbedila fer uslove za evropske poljoprivrednike.
Možda vas zanima
Komisija će nastojati, u skladu sa međunarodnim pravilima, bolje usklađivanje standarda proizvodnje koji se primenjuju na uvezene proizvode. Cilj je da se osigura da se najopasniji pesticidi koji su zabranjeni u EU iz zdravstvenih i ekoloških razloga ne vrate u EU preko uvezenih proizvoda.
14-godišnji dečak otkrio uređaj koji meri PESTICIDE u namirnicama!
Ovim planom se postavljaju temelji za konkurentan, održiv i pravedan poljoprivredno-prehrambeni sistem koji će biti usmeren na budućnost, kako za sadašnje tako i za buduće generacije poljoprivrednika i drugih učesnika u ovom sektoru.
Za sprovođenje ovih mera, ključni su dalji koraci u pojednostavljivanju politika i povećanju upotrebe inovacija i digitalnih tehnologija. Komisija će tokom 2025. godine predložiti paket za pojednostavljenje postojećeg zakonodavstva u poljoprivredi, zajedno sa digitalnom strategijom EU-a koja će podržati prelazak na poljoprivredu prilagođenu digitalnim tehnologijama.
Vizija EU za poljoprivredu zasniva se na četiri ključna prioritetna područja:
- Privlačan sektor: Poljoprivreda treba da bude stabilna kako bi privukla mlade ljude da se bave njome, uz pravedne prihode i bolju javnu podršku. Mlade poljoprivrednike treba aktivno podržavati u korišćenju inovacija i novih poslovnih modela, poput ugljeničnih kredita. Komisija će obezbediti da poljoprivrednici ne budu primorani da prodaju proizvode po cenama nižim od troškova proizvodnje, a takođe će raditi na strategiji za obnovu generacija u poljoprivredi i uklanjanju prepreka za nove ljude koji žele da se bave ovim poslom.
- Konkurentan i otporan sektor: EU će se fokusirati na sigurnost snabdevanja hranom i prehrambenu nezavisnost, koristeći trgovinske pregovore kako bi zaštitila interese evropskih poljoprivrednika. Biće uvedene mere za usklađivanje proizvodnih standarda za uvoznu hranu, posebno u vezi sa zabranjenim pesticidima i dobrobiti životinja. Komisija će se pobrinuti za strogu primenu i kontrolu standarda u oblasti sigurnosti hrane i dodatno podržati stočarsku proizvodnju.
- Sektor otporan na promene u budućnosti: Poljoprivreda ima ključnu ulogu u prelasku na niskougljenično gospodarstvo. Poljoprivrednici će biti podsticani da usvoje načine rada koji su u skladu sa prirodom, a Komisija će razmotriti zabrane pesticida samo ako ne postoje odgovarajuće alternative. Takođe, biće razvijen sistem za ocenjivanje održivosti poljoprivrednih gazdinstava, kao i strategija za zaštitu vodoopskrbe.
- Pravedni životni i radni uslovi u ruralnim područjima: Komisija će predstaviti ažurirani akcioni plan za ruralna područja kako bi ona ostala dinamična i povezana sa kulturnom i prirodnom baštinom EU. Pokrenuće se godišnji dijalog o hrani sa različitim akterima kako bi se našla rešenja za pitanja kao što su cene hrane, inovacije, smanjenje bacanja hrane i rešavanje problema vezanih za dobrobit životinja.
Obuka za profesionalne korisnike sredstava za zaštitu bilja se ODLAŽE!
U budućnosti će Zajednička poljoprivredna politika biti jednostavnija i fokusiranija. Podrška će biti usmerena na poljoprivrednike koji se aktivno bave proizvodnjom hrane, posebno na mlade poljoprivrednike i one koji rade u područjima sa prirodnim ograničenjima.
Nacrt ,,podgreva” tenzije izmeđe EU i SAD
Ovaj potez EU mogao bi da onemogući uvoz američke soje i druge hrane tretirane pesticidima koje evropski farmeri ne koriste. Tramp je u nedavno izjavio da bi ovaj potez EU naštetio Evropi, a zvaničnik Bele kuće rekao je da će se predsednik zalagati za američke farmere.
Tramp je rekao da se SAD drže svojih planova za sprovođenje recipročnih mera. Da podsetimo, tenzije između SAD i EU rastu nakon Trampove odluke da uvede carinu na robu iz EU, i to od 25 odsto na sav uvoz čelika i aluminijuma od 12. marta i „recipročne“ carine od aprila, kao i odvojene carine na automobile, farmaceutske proizvode i poluprovodničke čipove.
Izvori: Just Food & European Comission
Komentari