
8 saveta kako da povećate nosivost vaših koka nosilja
Svi koji gaje kokoške žele da im koke budu što produktivnije. Donosimo savete kako možete da im pomognete da nose više jaja.
Niske temperature u zimskom periodu smanjuju nosivost kokošaka. Ako su uslovi gajenja loši a u isto vreme se beleže niske spoljne temperature, može da dođe do potpunog prestanka nosivosti i ponovnog pronošenja tek na proleće. Naravno da do te pojave ne mora uvek da dođe.
Ako se kokoške dobro hrane, dobro neguju i ako imaju odgovarajuće uslove smeštaja, onda im se i u zimskom periodu, može održati, ili čak i povećati nosivost. Iznad svega je neophodno u kokošinjcu održavati higijenu na zavidnom nivou, sprovoditi kontinuirano preventivnu veterinarsku zaštitu, jer je dobra zdravstvena kondicija od presudne važnosti za maksimalnu mogućnost korišćenja hrane i dobru nosivost kokošaka!
Osnova nosivosti u zimskom periodu je gajenje kvalitetnih rasa, čija je prirodna odlika visoka nosivost. Važno je u cilju očuvanja nosivosti kokošaka u hladnom periodu godine ostaviti samo mlade kokoške koje su u odličnom zdravstvenom stanju.
Kokoške je u zimskim uslovima potrebno gajiti u kokošinjcima koje je moguće zagrevati, što podrazumeva da budu zidani od kvalitetnih i nepropusnih materijala. Potrebno je i da budu prostrani da kokoške mogu da se slobodno kreću i da pri tom održavaju svoju normalnu telesnu temperaturu koja iznosi od 40,5 do 43 stepena celzijusa.
Kokoške nosilje zahtevaju i odlično osvetljene prostorije u kojima borave pa je potrebno voditi računa da osvetljenje bude od najmanje 3,5 w po jednom metru kvadratnom. Pri tome treba temperaturu vazduha u prostoriji u kojoj borave kokoške održavati na 20 stepeni. Neophodno je i da vlažnost vazduha bude visoka od 65-75%.
Tokom čitave jeseni i zime je neophodno obezbediti izuzetno kvalitetnu hranu za kokoške, i treba ih pustiti da same odrede koliko im je dovoljno, odnosno voditi računa da hranilice uvek budu pune, kako bi koke nosilje mogle da se hrane po svojoj slobodnoj volji, i to isključivo koncentratom za koke nosilje. Neophodno je da svaki dan u hranilicima bude najmanje 110 gr koncentrata na jednu kokošku nosilju.
Treba naglasiti da je limitirajući faktor ishrane u zimskom periodu kvalitetna sveža zelena hrana, ali zato taj nedostatak treba nadoknaditi namirnicama koje se lakše nalaze, kao što su kupus, šargarepa, ali i stočna repa. Ovaj zeleniš treba okačiti u prostoru gde su smeštene kokoške nosilje na visinu od oko 50 cm, kako bi ih nosilje kljucale po želji i na taj način direktno uticale na svoju produktivnost.
Šargarepa je izuzetno korisna namirnica za ishranu kokošaka nosilja u zimskom periodu zbog izuzetno visokog sadržaja provitamina A, koji podstiče nosivost. Kokama nosiljama je moguće spremiti i naklijale žitarice, kao što su ječam i pšenica ali i druge ako ih ima na imanju. Naklijavanje žitarica u ove svrhe se vrši u mračnom prostoru, jer takve klice sadrže velike količine vitamina E, koji direktno utiče na povećanje nosivosti kokošaka.
Kao i svoj drugoj gajenoj živini i kokama nosiljama je neophodno obezbediti dovoljne količine sveže vode za piće. Za koke nosilje je to od dva do tri decilitra vode.
Uz primenu ovih mera osigurana je nosivost i tokom zimskog perioda, a i lepi dani nam se približavaju pa o ovome nećemo mnogo ni razmišljati. Ali!!! Ako ste tokom ovog hladnog perioda, koji nam se odužio, mučili muku sa smanjenom nosivošću kokošaka, onda sve ovo treba zapamtiti i primeniti u narednim proizvodnim godinama!
![]() |
Autor
Diplomirani inženjer agronomije Danijela Jovanović
Po struci sam diplomirani inženjer agronomije, ali je moje dvadesetogodišnje iskustvo vezano za izveštavanje i proučavanje različitih životnih tema, poslednjih godina, pre svega poljoprivrednih. Znanja i novih saznanja-nikad dosta! |
Svi koji gaje kokoške žele da im koke budu što produktivnije. Donosimo savete kako možete da im pomognete da nose više jaja.
Šta treba da znate kada počinjete da gajite kokoške i koje su početničke greške koje ne biste smeli da napravite.
U svetu je odavno trend da domaćinstva sa dvorištem u gradskoj ili prigradskoj sredini gaje kokoške. Oni najčešće koriste prenosne kokošinjce. O čemu je reč?
Obrok insekata kao zamena jednog dela soje u ishrani živine izgleda obećavajuće. Saznajte šta su otkrila najnovija istraživanja.
Neki od poznatih načina su slobodan uzgoj, uzgoj u kavezima, van kaveza, organska i odnedavno popularna veganska proizvodnja jaja.