Koje uslove mora ispuniti objekat za proizvodnju životinjske masti i čvaraka

Koje uslove mora ispuniti objekat za proizvodnju životinjske masti i čvaraka

Životinjska mast postoji kao goveđi loj i svinjska mast. Dobija se presovanjem, centrifugiranjem ili zagrevanjem životinjskog tkiva, a smatra se jednim od najvećih domaćih specijaliteta.

Kupovina čvaraka © Agromedia

Prerada mesnih sirovina i životinjske masti

Proizvođač koji se bavi proizvodnjom topljene životinjske masti i čvaraka može koristiti samo sirovine koje potiču od životinja zaklanih u odobrenoj klanici ili drugom objektu za rasecanje i preradu i od kojih je meso nakon ante i postmortem pregleda proglašeno bezbednim za ishranu ljudi.

Sirovine koje se koriste u ove svrhe treba da se sastoje od masnog tkiva ili kostiju koje sadrže krvi i nečistoća što je manje moguće.

Svinjska mast za koju se smatra da je ispravna treba da ima belu boju, sa žućkastom ili sivom nijansom. Takođe, treba da ima zrnastu ili glatku strukturu, kao i da ne sadrži talog čvaraka (preko 0.2%).

Priprema je pola posla: Šta je sve potrebno za dobar svinjokolj

Goveđi loj treba da ima belu ili žućkastu boju, svojstven miris i ukus. Ne treba da sadrži više od 0.3% vode.

Osnovni uslovi rada objekata za proizvodnju

Za preradu se koriste jedino one sirovine koje su do topljenja prevezene i skladištene u higijenski propisanim uslovima, na temperaturi od najviše 7 stepeni ili su skladištene i prevezene bez aktivnog hlađenja, ukoliko se tope (prerađuju) u roku od 12 sati od kada su dobijene.


Svinjokolj © Agromedia

Oprema za skladištenje i transport ne sme da se koristi za transport nejestivih proizvoda.

Ručni alat se u toku rada mora održavati u higijenski propisanim uslovima. Nakon svakog prljanja se mora sanitirati vodom temperature najmanje 82°C


SAVETI: Kako idealno osušiti meso

Objekat u kome se vrši rasecanje ili obrada mesa mora da ima odvojene prostorije za prijem i otpremanje neupakovanog i upakovanog mesa, osim ako se prijem i otprema ne obavljaju u različito vreme.


Meso namenjeno smrzavanju mora da bude smrznuto bez nepotrebnog odlaganja, uzimajući u obzir i period stabilizacije pre smrzavanja. Ako se meso smrzava i smrznuto skladišti, njegova unutrašnja temperatura mora biti niža od -18°C.

Svi uslovi načina skladištenja i obrade mesa propisani su Pravilnikom o veterinsko-sanitarnim uslovima objekata za proizvodnju i promet hrane životinjskog porekla.

Izvor: Vodič za proizvodnju i preradu mesa malog kapaciteta i proizvodnju tradicionalnih proizvoda od mesa

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica