Kako da pravilno prihranite vaše sobne biljke

Kako da pravilno prihranite vaše sobne biljke

Mnogi uzgajivači koji imaju vrtove gaje i sobne biljke u svojim stanovima ili poslovnim prostorima. Na njima često u toku zimskih meseci dolazi do različitih promena. One najčešće gube na kvalitetu i lepoti, a mogu čak i da uvenu. Zato bi trebalo da ih pravilno zaštitimo od stresova.

Biljke u stanovima i drugim zatvorenim prostorijama zbog grejanja u toku zime često uvenu ili izgube kvalitet i lep izgled. Tome može doprineti i povremeno otvaranje prozora, koje dovodi do naglog smanjenja temperature. Trebalo bi ovakve stresove za biljke da smanjimo. Kako da to pravilno uradimo rekao nam je naš stručni saradnik diplomirani inženjer Vladimir Milutinović.

Postoji nekoliko načina da našim biljkama pomognemo da u toku zime kvalitetnije i bolje rastu, ali i da održe lep izgled. Sredstva kojima ćemo prihranjivati biljke trebalo bi da izaberemo u zavisnosti od toga za koje vrste smo se odlučili.“
 

Granule za prihranu - ©Agromedia 

Vrste sredstava za prihranu biljaka

„Prihrane za cveće koje se koriste za sobno bilje mogu se podeliti u dve glavne kategorije. U prvu spadaju sredstva koja se koriste za prihranu zelenih listajućih biljaka, koje su najčešće u stanovima. U drugoj kategoriji su sredstva za cvetajuće vrste biljaka, kao što su ljubičica ili hibiskus.“

„Biljke se prihranjuju veoma jednostavno, a najbolje je na petnaest do dvadeset dana. Đubriva možemo koristiti u vodenom rastvoru, kojim ćemo zalivati biljku. Na taj način ona će dobiti dovoljno hrane, pa će moći da revitalizuje listove, povrati zelenu masu, te da se kvalitetno održi u toku zimskog perioda.“

Đubriva se čuvaju na hladnim mestima, nemaju rok trajanja i vrlo su pogodna za upotrebu.

„Naravno, postoje još neka sredstva koja se mogu koristiti za prihranu biljaka. Mogu biti u obliku praha, koji se takođe rastvara u vodi. Uz to, mogu se kupiti već pripremljena sredstva, koja se dodaju samo po površini biljke. Ona su najčešće u obliku granula ili štapića, koji se postavljaju na površinu zemlje. Takva veštačka đubriva rastapaju se postepeno, sa svakim zalivanjem biljke.“


Đubriva u obliku granula ili štapića posebno se preporučuju za biljke koje su u velikim saksijama, jer se uz pomoć njih ravnomerno vrši prihrana cele biljke.“
 

Vladimir Milutinović - ©Agromedia 

Folijarna prihrana biljaka

Biljke se mogu prihranjivati i prskanjem listova. Tada one upiju potrebnu količinu hranljive tečnosti i to se zove folijarno prihranjivanje. Za takav način prihranjivanja takođe se mogu koristiti sve pomenute vrste veštačkih đubriva. Već pripremljena đubriva obično na bočici za prskanje imaju i pumpicu koja ovaj posao olakšava.“


„Ukoliko gajimo neke od specifičnih vrsta biljaka, trebalo bi da znamo da za njih postoje i posebne vrste đubriva. Ona se obično koriste za orhideje, kaktuse, citruse, palme, bonsai i druge vrste. Kod takvih vrsta biljaka često u želji da postignemo bolji efekat dodajemo veću količinu đubriva od one koja je potrebna. Ipak, trebalo bi da znamo da je važno da se ispoštuje preporuka proizvođača.“


Višak đubriva u saksiji nekada može izazvati kontraefekat i sušenje biljke.

Višak đubriva u saksiji nekada može izazvati kontraefekat i sušenje dela ili cele biljke. Uz to, važno je i da znamo da bi, kada dodajemo đubrivo, biljka trebalo da bude relativno zalivena, nikako preterano suva. Đubriva se čuvaju na hladnim mestima, nemaju rok trajanja i vrlo su pogodna za upotrebu.

Sagovornik:
dipl. inž. Vladimir Milutinović

 

 

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica