Ptičji grip uzima maha u Evropi – ima li razloga za BRIGU?

Ptičji grip uzima maha u Evropi – ima li razloga za BRIGU?

Ptičji grip ponovo uzima maha u Evropi, a Poljska se suočava sa ozbiljnim širenjem virusa. U poslednja dva meseca potvrđene su 73 epidemije visokopatogene ptičje gripe (HPAI), od kojih se većina nalazi u regionima Mazovije i Velikopljske. Zbog toga Evropska komisija planira da naredne nedelje usvoji hitne mere kako bi sprečila dalje širenje bolesti i zaštitila živinarsku industriju.

Ptičji grip

Evropska komisija najavila je uvođenje hitnih mera sledeće nedelje kako bi se suzbilo širenje visokopatogenog ptičjeg gripa (HPAI) u Poljskoj, posebno u regionima Mazovije i Velikopoljske, gde je od februara registrovano 73 žarišta, od čega čak 53 u pomenutim oblastima.

Mogućnosti mera nisu precizirane, ali uključuju pojačane kontrole i zabranu otvaranja novih farmi dok se situacija ne stabilizuje. Cilj je zaštita poljske živinarske industrije, uz saradnju s nacionalnim i regionalnim vlastima.

Slinavka i šap ne jenjavaju, proglašena NOVA epidemija!

Istovremeno, dodatnu zabrinutost izazvala je vest da je više od 700 mrtvih pilića, zaraženih virusom H5N1, pronađeno bačeno u šumi u Varminsko-Mazurijskoj provinciji. Policija je otvorila istragu, a počiniocu preti do tri godine zatvora zbog opasnog i ilegalnog odlaganja zaraženih životinja.

U istom regionu ranije su prijavljena još dva slična slučaja, što ukazuje na širi problem nepropisnog zbrinjavanja i povećava rizik od širenja virusa.

Uprkos spekulacijama medija o mogućoj zabrani izvoza živine iz Poljske, ministar poljoprivrede Česlav Sijerski poručio je da je „prerano“ govoriti o takvom potezu. Poljske vlasti ističu da su u intenzivnom dijalogu s Evropskom komisijom kako bi se ograničile posledice i omogućile derogacije za promet drugih proizvoda poreklom od živine.

Izvor: Reuters


Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica