Zdrav sadni materijal jedna je od mera borbe protiv truleža ploda leske

Zdrav sadni materijal jedna je od mera borbe protiv truleža ploda leske

Trulež plodova lešnika može se pojaviti pred berbu, utiče na smežuranje jezgra i otežava čišćenje lešnika. Kako se boriti protiv ove bolesti saznajte u tekstu koji sledi.

 

Plodovi lešnika - © Pixabay

 

Životni vek leske je 70- 100 godina, a plodonosi od 50 – 70 godina. Leska sa rodom počinje u 3-oj i 4-oj godini, period pune rodnosti počinje sa 7- 8 godina i ta puna rodnost traje punih 30 – 50 godina. U svom punom rodu stablo daje 8 – 12 kg, pri čemu oko 50% od ploda otpada na ljusku.

Trulež plodova lešnika – Sclerotinia coryle, Monilia fructigenae

Simptomi se vide na sasvim mladim plodovima koji promene boju, suše se i propadaju. Bolest se može pojaviti i pred berbu, takvi plodovi su sasušeni i teško se vade iz omotača. Posebno značajne zaraze ostvaruju se u kišovitom i hladnom proleću. Do zaraze dolazi na oštećenim plodovima od insekata, pesticida, mehaničkih povreda i slično.

Hemijsko tretiranje se obavlja u vreme cvetanja i precvetavanja fungicidima na bazi aktivnih materija kao što su boskalid + piraklostrobin, fludioksonil+ ciprodinil, kaptan, tiofanat-metil i dr. Po nekim autorima potrebno je i treće tretiranje u fazi listanja. Mehaničke mere suzbijanja su prikupljanje i uklanjanje zaraženih plodova koji su izvor zaraze u narednoj godini, pravovremeno suzbijanje insekata koji mogu oštetiti plodove, preventivna tretiranja posle vremenskih nepogoda (oluja, grad) i dr.

Lešnik - © Pixabay

Sve je češća i pojava bakterijskih bolestiXanthomonas campestris corylina (palež) Simptomi se mogu javiti na listu, mladarima i resama i mladim plodovima. Na listu se pojavljuje palež po obodu lista i zahvata površinu između nerava. Ovakvo lišće se vremenom suši i otpada.


Na zaraženim mladarima dolazi do pucanja tkiva i odlazi do pojave ulegnuća. Ovakvi mladari usled dejstva vetra pucaju i lome se. Ukoliko rano dođe do zaraze na resama one se suše i otpadaju. Ukoliko zaraza zahvati mlade plodove oni se smežuraju, suše se i otpadaju. Mere borbe od ove bolesti su korišćenje zdravog sadnog materijala, uklanjanje obolelih delova biljaka, sadnja tolerantnih sorata i dr. Od hemijskih mera može se preporučiti upotreba fungicida na bazi bakra.

Izvor: Poljoprivredne stručne i savetodavne službe 
Autor: Dipl.inž.polj. Mirjana Petrović 

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica