
Sadnja borovnice: Utvrdite stepen kiselosti zemljišta i ne brinite o rodu
S obzirom na to da borovnica zahteva specifične uslove po pitanju vlažnosti i kiselosti zemlje, priprema zemljišta je prvi korak ka uspešnoj proizvodnji.
Ova visoka cena, kako navode u Privrednoj komori privlači nove proizvođače i to naročito dobar deo malinara, koji se zbog zasićenog tržišta i nesigurnog plasmana prebacuju na proizvodnju borovnica, kupina i ribizli.
![]() |
Gajenje borovnice u našoj zemlji nesumnjivo postaje sve veći trend. Sve je više onih koji smatraju da je ova voćka isplativa. Naime, kako navode iz Privredne komore Srbije, borovnica ima stabilnu cenu, i sa normalnim prosečnim prinosom, mesečno po hektaru, može da se zaradi oko 5.000 evra.
Ipak, na početku pokretanja proizvodnje potrebna su velika ulaganja. Za podizanje zasada početna ulaganja nisu mala i kreću se oko 30.000 evra. Najveći deo sredstava odlazi na protivgradnu mrežu koja je u ovoj grani voćarstva neophodna i košta oko 17.000 evra. To je čest razlog koji obeshrabruje voćare i zbog čega se odlučuju da počnu sa manjom površinom, ponekad i od samo nekoliko ari.
Uzgajanje borovnice se mnogo razlikuje od drugih voćaka. Ona je jako osetljiva na kvalitet vode, zemljišta i pripremu terena. Zahteva konstantnu pažnju, podizanje bankova, odnosno malih bregova, navodnjavanje i, pre svega, nabavku kvalitetnih sadnica.
Prema pomenutim podacima iz PKS samo tokom 2018. godine borovnica je iz Srbije izvezena u vrednosti od 5 miliona evra i to mahom u zemlje Zapadne Evrope. U odnosu na 2017. godinu izvoz je porastao više od 50%.
S obzirom na to da borovnica zahteva specifične uslove po pitanju vlažnosti i kiselosti zemlje, priprema zemljišta je prvi korak ka uspešnoj proizvodnji.
Padavine ili česte bolesti mogu da rezlutiraju smanjenim prinosom. Zato su kontrolisani uslovi koji sadnja u saksijama omogućava dobar izbor.
Pojedine voćne kulture, kao borovnica i orah, su trenutno najisplativije za uzgoj, ali kod nekih voćnih vrsta postoje veliki problemi.
Navodnjavanje u zasadu borovnice je veoma važno. Daljinskim navodnjavanjem možete biti sigurni da vaš voćnjak dobija neophodnu količinu hrane i vode.
Na dva različita mesta voćari su mogli da se upoznaju sa 2 različite tehnologije proizvodnje borovnice: na bankovima i u saksijama.