Kako je Leskovac obezbedio zemlju poljoprivrednicima?

Kako je Leskovac obezbedio zemlju poljoprivrednicima?

Sa propadanjem NAVIP-a, propadali su i nekadašnji vinogradi tog preduzeća. Čak 92 hektara zemlje ostali su prepušteni surovim zakonima prirode. U isto vreme, Leskovčanima su nedostajale površine pod državnom zemljom koju bi uzeli u zakup i na njoj proširili svoje poslove i imanja. Zato su nadležni organi u tom gradu dobili jednu ideju. 

Mesto Priboj, nedaleko od Leskovca, godinama je u tom kraju poznato po zemlji odličnoj za voćarsku i vinogradarsku proizvodnju. U njegovom ataru nalazi se i nekadašnje imanje bivšeg društvenog preduzeća NAVIP, na kojem su nekada bili rodni vinogradi i ukusno grožđe. Međutim, sa propadanjem NAVIP-a, propadali su i vinogradi. Čak 92 hektara zemlje ostalo je prepušteno surovim zakonima prirode. U isto vreme, Leskovčanima nedostaju površine pod državnom zemljom koju bi uzeli u zakup i na njoj proširili svoje poslove i imanja.

Ovih 64 hektara ovde koštali su oko 11,6 miliona, što je nešto manje od 200.000 dinara po hektaru. Ipak, svi smo mi krivi što sada moramo da izdvajamo više novca za čišćenje nego što vredi to zemljište.

Boban Sokolović, načelnik gradske Uprave za privredu i poljoprivredu grada Leskovca, kaže: „Onda se rodila ideja da mi to državno zemljište, o kojem na žalost niko više ne razmišlja, a ovde ga imamo u napuštenom stanju oko 1.000 hektara, zajedno sa Ministarstvom, polako privodimo funkciji. U suprotnom, za najdalje pet godina, mogli bismo da imamo šume na obodu grada“.

©Agromedia-zemljište

Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine prepoznalo je značaj te ideje i projekta. Zato su nadležni stručnjaci odlučili da tu skupu investiciju Ministarstvo finansira sa čak 70% potrebnih sredstava.

To je, mogu da kažem, skup posao. Ovih 64 hektara ovde koštali su oko 11,6 miliona, što je nešto manje od 200.000 dinara po hektaru. Ipak, svi smo mi krivi što sada moramo da izdvajamo više novca za čišćenje nego što vredi to zemljište.”

©Agromedia-zemljište


Cilj nadležnih stručnjaka iz grada Leskovca, koji su vodili taj projekat, jeste da se zemljište na licitaciji izda ljudima kojima je ono najpotrebnije. Naravno, prednost će imati Leskovčani.

Ideja je da se paralelno sa čišćenjem na ovom prostoru radi i komasacija. Na ovom zemljištu će se vrlo brzo formirati table, koje će oznavati parcele od po 5 hektara. Smatramo da je to površina koju naši poljoprivredni proizvođači u ovom trenutku, shodno svojoj ekonomskoj moći, mogu da pokriju. Zato želimo da putem licitacija ukrupnimo ove posede i pomognemo poljoprivrednicima da rade svoj posao“.

©Agromedia-zemljište


Do kraja ove godine više od 100 uparloženih hektara zemlje biće spremno za izdavanje leskovačkim poljoprivrednicima. Ona se, za razliku od nekadašnjeg NAVIP-ovog imanja, uglavnom nalazi u plodnim, ravničarskim selima, pa će posebno biti pogodna za povrtare i ratare.


Na ovom zemljištu će se vrlo brzo formirati table, koje će oznavati parcele od po 5 hektara. Smatramo da je to površina koju naši poljoprivredni proizvođači u ovom trenutku, shodno svojoj ekonomskoj moći, mogu da pokriju.

Zato, ukoliko ste iz ovog kraja, a potrebno vam je još plodne i kvalitetne zemlje za vašu proizvodnju, obavezno se raspitajte u vašoj upravi za poljoprivredu kada će biti licitacije i da li je potrebno da ispunjavate neke uslove. Uz to, mi smo čuli i da ova Uprava može da vam pomogne i kada je reč o protivgradnim raketama, izgradnji puteva, zaštiti od poplava i mnogim drugim problemima. Zato, ne gubite vreme!

Sagovornik:
Boban Sokolović, načelnik gradske Uprave za privredu i poljoprivredu grada Leskovca

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica