Novi Bečej – opština

Izaberite opštinu

Opšti podaci o opštini Novi Bečej

Ova Opština pripada Srednjebanatskom okrugu i nalazi se u centralnom delu AP Vojvodine. Locirana je na levoj obali reke Tise i sastoji se od četiri naselja: Novo Miloševo, Kumane, Bočar i Novi Bečej. Prostire se na površini od 609 kvadratnih kilometara, od čega poljoprivredne površine zauzimaju 53.575 ha, dok na šume otpada 478 hektara.

Prema popisu iz 2011. godine, u Opštini ima 23.925 stanovnika. Srbi su ovde većinsko stanovništvo sa udelom od 67,4%, slede Mađari sa 18% i Romi sa 5,4%. 

Opšti podaci o poljoprivredi u Novom Bečeju

Industrija je slabo razvijena, a stanovništvo se bavi uglavnom poljoprivredom. Najznačajniji je PIK Bečej, koji se bavi proizvodnjom i preradom poljoprivrednih proizvoda. Koristi 9.000 ha obradivog zemljišta, od čega se 4.000 ha navodnjava. Kombinat poseduje 2.895 ha, dok je preostali deo u vlasništvu države. Voćnjaci im se prostiru na 56 ha, poseduju 3.395 junadi, 29.748 svinja, 371 ovcu i 74 konja. Kombinat poseduje i ribnjak. Osnovna delatnost su mu ratarstvo, svinjarstvo, govedarstvo i prerada voća i povrća koje se konzervira i izvozi. 

Istorija Novog Bečeja

Na Matejskom brodu i Borđošu, koji se nalaze nekoliko kilometara od Novog Bečeja, vršena su arheološka istraživanja i utvrđeno je da su prva ljudska naselja na ovom prostoru postojala još u mlađem kamenom i bronzanom dobu. 1091. godine, u pisanim dokumentima, ovo naselje se pojavljuje kao grad tvrđava, na samoj obali Tise, a osvajali su ga u pohodima Tatari, Hunjadi Janoš, Mehmed paša Sokolović i Đurađ Branković. Odredbom Karlovačkog mira 1701. godine, utvrđenje je uništeno do temelja. Najstariji spomenik srednjevekovne kulture čine ostaci benediktanskog manastira Arače iz XIII veka. Spajanjem naselja Novi Bečej i Vranjevo nastaje današnje mesto, a ime, koje nosi i danas, dobija 1952. godine.

 

Opština se nalazi u niziji, na nadmorskoj visini od 75-82 metara i blago naginje ka obalama Tise. Klima joj je umereno kontinentalna, a godišnja prosečna temperatura iznosi 10,9oC, dok je prosečna godišnja količina padavina oko 600 milimetara. Od vetrova je najizrazitija košava.

Kroz sva opštinska mesta prolazi železnička pruga koja preko Pančeva i Zrenjanina povezuje Beograd i Temišvar, a preko Subotice je povezana sa Mađarskom. Opština ima regionalne puteve 1. reda koji idu ka Novom Sadu i Kikindi, a dalje ka Rumuniji. Regionalni putevi 2. reda povezuju Novi Bečej-Zrenjanin-Beograd i Novi Bečej-Bašait-Nova Crnja. Reka Tisa čini međunarodni plovni put na ovom prostoru, a sam Novi Bečej je povezan sa Dunavom kanalskom mrežom kod Bezdana i Bele Crkve.

U opštini Novi Bečej, prema zvaničnim podacima iz popisa poljoprivrede koji je Republički  zavod za statistiku sproveo 2012. godine, 2.417 gazdinstava koristi poljoprivredno zemljište. U najvećem broju imaju oranice i bašte, odnosno najčešće gaje kukuruz za zrno (njih 1.623), a zatimpšenicu i krupnik – 1.053 gazdinstva. Prema broju slede poljoprivredna domaćinstva koja proizvode suncokret – 674, lucerku – 374 i detelinu (344).

Najveći broj gazdinstava su porodična (99,34%), a ostalo su pravna lica.

Ukupno 153 gazdinstva gaji različite kombinacije useva i stoke, njih 191 bavi se kombinovano ratarstvom, svinjama i živinom, međutim najviše je onih koji su se specijalizovali za žitarice (848).

Poljoprivredom se u Novom Bečeju bavi 5.032 ljudi, a muškarci prednjače kada je reč o ukupnom broju.

Polna struktura stanovništva u opštini Novi Bečej @AgromediaKada je reč o nosiocima gazdinstava u Novom Bečeju, muškarci su ponovo u prednosti i učestvuju sa 82,45%, dok je udeo žena mnogo manji (17,55%).

Nosioci gazdinstava u opštini Novi Bečej @AgromediaKada je reč o članovima poljoprivrednih domaćinstava, tu su muškarci u manjini i ima ih 44,08%.