Šta svaki voćar treba da zna o zimskom prskanju

Šta svaki voćar treba da zna o zimskom prskanju

Uvek je dobro konsultovati stručnjake i koristiti stručnu literaturu-savete zlata vredne kada je gajenje poljoprivrednih kultura u pitanju, o zimskom prskanju inženjer Vladimir Milutinović.

Ukoliko je zimska rezidba obavljena, u februaru ili krajem zime preporučuje se zaštita voća

„Zaštita voća se odnosi pre svega na tretiranje različitim sredstvima kojima mi čuvamo biljku od bolesti i štetočina za narednu vegetacijsku sezonu“, počeo je priču Vladimir Milutinović. 

Postoje sredstva koja se koriste tokom cele godine, kada se obavlja zimsko prskanje?

„Zimsko prskanje jeste bitna zimska operacija koje se može obaviti u nekom rasponu možda čak i od mesec dana, govorimo o periodu pred sam početak vegetacije. Ako tretiramo voće posle mirovanja, prvo je potrebno obaviti rezidbu, zatim krečenje voćaka, i za zaštitu možemo koristiti neka od sredstava“, objasnio je Vlada.

 

Biljke za zimsko prskanje © Agromedia

 

Voće se treba dobro okupati kombinacijom parafinskog ulja i bakra. Bakar ima funkciju fungicida tj. služi protiv gljivičnih oboljenja, dok je ulje insekticid i akaricid.


Osnovna sredstva koja se koriste za prolećno tretiranje, odnosno za zimsko prskanje jesu uljna sredstva. Na tržištu se nalazi dosta ponuda sredstava koja se mogu koristiti za zimsko tretiranje. Jednostavna su, mogu se koristiti tako što ćete uzeti bočicu, pomešati je sa određenom količinom vode i time poprskati voće“, rekao je Vladimir Milutinović.

Važno je i da temperatura bude u plusu, naglašava Vlada, bar deset stepeni, i da bude suvo vreme, jer padavine spiraju sredstva sa biljke.

„Na taj način smo sigurni da smo veliki deo voćke zaštitili , da smo uništili sve prezimljujuće patogene koji se nalaze na biljci , da li su to jajna legla insekata ili bolesti“, obajsnio je on.


Bakarni preparati su nešto „nežnija“ metoda.

„To su sredstva koja su na bazi bakra, najčešće hloridi koji se takođe mogu koristiti za tretiranje voćaka. Njima se dezinfikuje samo onaj spektar koji utiče na oboljenja, odnosno na biljne bolesti, ali je vrlo delotvoran. Detaljnim tretiranjem voćaka možemo zagarantovati da u dužem periodu imamo sigurno zaštićenu voćku“, zaključio je Milutinović.


Voće je važno zaštiti od bolesti lista, ploda i insekata. Idealno vreme za prskanje je tokom mirovanja vegetacije i u fazi otvaranja pupoljaka. Preventiva je pola zdravlja, kako kod čoveka, tako i kod biljaka.

Sagovornik:

Diplomirani inženjer Vladimir Milutinović

Komentari

E-KNJIGA

Vodič za uspešno gajenje borovnica